Czy wiesz, że dzięki perfekcyjnemu operowaniu takim przedmiotem, Marta Jabłońska z Żorskich Mażoretek powalczy w sierpniu o tytuł Mistrzyni Europy? Jak długo trzeba trenować, żeby osiągać sukcesy na zawodach? Jakie kryteria obowiązują podczas konkursów i co ocenia jury?
Sprzęt, jakim posługują się mażoretki, potocznie nazywany jest laską lub pałeczką. Fachowcy używają jednak francuskiej nazwy - „baton”. Aby nauczyć się podstawowych kręceń, należy poświęcić kilka dni na intensywne ćwiczenia. Trudniejsze triki wykonuje się po miesiącach ciężkich treningów.
Żorskie Mażoretki dzielą się na trzy kategorie wiekowe – kadetki (do 10 lat), juniorki (10-14 lat) i seniorki (od 14 lat). Treningi odbywają się, w zależności od grupy, 1-3 razy w tygodniu, od półtora do trzech godzin. Warunki przyjęcia? Chęci, miłość do tańca i sympatia do munduru. Znakiem rozpoznawczym mażoretek jest rytmiczny marsz w takt muzyki, stroje wzorowane na mundurach i wysokie kozaki. Mażoretki wywodzą się z Francji. Były to dziewczęta, które żegnały mężczyzn idących na wojnę. Obecnie zespoły współpracują z orkiestrami górniczymi, strażackimi czy wojskowymi, razem występując w paradach. Niektóre formacje działają przy Domach Kultury.
Co roku mażoretki z całej Polski zmierzają się w Mistrzostwach, prezentując swe umiejętności w kilku konkurencjach. Można zatańczyć w solówce, duecie, trio, miniformacji (od 4 do 7 osób) i formacji (od 8 osób). Oddzielną kategorią jest także pom-pom, czyli zmagania w stylu cheerleaderek. Oceniając występ, jury bierze pod uwagę stopień trudności, grację, ilość spadających lasek, dobór stroju i choreografii do muzyki, rytm i ogólne wrażenia artystyczne. Laureatki trzech pierwszych miejsc nominowane są automatycznie do Mistrzostw Europy, które od kilku lat odbywają się w Opolu. Zwyciężczynie otrzymują w nagrodę dyplomy i puchary. Jest o co walczyć - satysfakcja i sława w mażoretkowej społeczności to wystarczająca zachęta, by wystartować w zawodach. Mistrzostwa są zwieńczeniem całorocznych przygotowań, ostrych treningów. W trakcie zjazdu można się sprawdzić, spotkać z zaprzyjaźnionymi zespołami, ale przede wszystkim zdobyć doświadczenie. Dyscyplina ta ewoluuje, wprowadzane są nowe trendy. Zawodniczki prześcigają się w wymyślaniu nowych kroków, kręceń i trików. Liczy się oryginalność i precyzja. Wymagania są spore, poświęcenie ogromne – ale warto.
Trzymajmy w sierpniu kciuki za naszą dwukrotną Mistrzynię Polski i wice-Mistrzynię Europy, aby ponownie stanęła na podium!
Patrycja Cieślak
Wszystkie chętne dziewczyny zapraszamy do zespołu! Treningi odbywają się w następujących dniach:
poniedziałek: godz. 16:30 – juniorki (klub Wisus na os. Sikorskiego)
środa: godz. 16:30 – kadetki (klub Wisus)
piątek: godz. 17:00 – kadetki (klub Wisus)
godz. 18:00 - juniorki i seniorki (ZS-8, os. Korfantego)
ładna dziewczyna, duma Żor!