Żory od wielu lat prowadzą szeroko zakrojone działania, których celem jest poprawa jakości powietrza w naszym mieście, a zarazem całym regionie. Teraz miasto przyłączyło się do edukacyjno-uświadamiającej kampanii pn. „Zobacz czym oddychasz”, prowadzonej przez Polski Alarm Smogowy. Już 10 lutego na żorskim Rynku po raz pierwszy staną „Smogowe płuca”.
Kampania pod hasłem „Zobacz czym oddychasz. Zdrowe powietrze = zdrowe dzieci” skupia się na negatywnym wpływie zanieczyszczenia powietrza na najmłodszych. W jej centrum znajdzie się „oddychający” dwumetrowy model ludzkich płuc, który zostanie zainstalowany na płycie żorskiego Rynku. „Płuca” pochłaniają zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej flizelinie pokrywającej instalację.
W ramach kampanii przygotowaliśmy w naszym mieście wiele ciekawych wydarzeń, kierowanych zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do dorosłych mieszkańców. Zachęcamy do obserwowania tego, jak będą zmieniały się symboliczne płuca „oddychające” żorskim powietrzem, a także do udziału we wszystkich wydarzeniach. Będziemy o nich informowali na bieżąco w naszych mediach – mówi Adrian Lubszczyk, Główny Specjalista ds. Promocji i Mediów w Urzędzie Miasta Żory.
W Żorach widoczna jest stopniowa poprawa jakości powietrza, wynikająca z likwidacji tzw. „kopciuchów”, jednak wciąż sporo pracy jeszcze przed nami! Od wejścia w życie tzw. „uchwały antysmogowej” dla województwa śląskiego jako mieszkańcy we współpracy w Miastem wymienili blisko 1400 kopciuchów, tj. nieefektywnych pieców na paliwa kopalne!
Przedstawiamy kilka faktów, potwierdzonych przez naukowców i lekarzy, a dotyczących wpływu zanieczyszczeń powietrza na dzieci. Dzieci, które są szczególnie wrażliwe na unoszące się w powietrzu szkodliwe substancje z powody smogu mogą cierpieć na:
- częste infekcje układu oddechowego, alergie, astma oskrzelowa;
- smog ma wpływ na ogólny rozwój dzieci oraz na rozwój układu nerwowego co przekłada się na wyniki w nauce;
- w dojrzałym wieku powoduje większą podatność na choroby układu oddechowego i układu krążenia.
Jak temu zapobiegać? Co każdy z nas można zrobić, by poprawić stan powietrza?
- ograniczyć użytkowanie samochodów. Zachęcamy do korzystania Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej czy roweru;
- dbać o zieleń – to nasze płuca;
- przeanalizować stan swojego budynku – co można zrobić by był bardziej energooszczędny?
- zlikwidować kopciucha – w przypadku wymiany źródła ciepła i/lub prac termomodernizacyjnych – zachęcamy do kontaktu z Wydziałem Zarządzania Energią pok. 306, 305 Rynek 9 Urząd Miasta Żory.
Źródło: UM Żory
Zdjęcia: Andrzej Żabka