Skąd się bierze przywiązanie do ziemi. Czy jest to wyraz jakiejś szczególnej emocjonalnej więzi? To odpowiedź na głęboką potrzebą podarowania swoim dziełom cząstki siebie. Artysta używa w tym celu ziemi, na której się urodził, która zaofiarowała mu gościnę i gdzie ostatecznie spocznie, krótko mówiąc, ziemi, która jest dla niego wszystkim, początkiem i końcem.
Modest Affama urodził się w 1980 roku w Beninie, w d`Abomey – historycznej stolicy starożytnego królestwa ludu Fon. Jego przodkowie z pokolenia na pokolenie trudnili się kowalstwem, które wynieśli do rangi sztuki, ale w przeciwieństwie do nich, jako tworzywa, z których buduje swoje dzieła, nie używa on metalu. Wybrał gliniastą ziemię d`Abomey, świadka wielkich historycznych wydarzeń.
W jego obrazach to właśnie ziemia jest podstawowym materiałem plastycznym. Można powiedzieć, że bez niej jego sztuka nie miałaby racji bytu. Wszechobecność i powtarzalność tego tektonicznego elementu wydaje się w sztuce Affamy nieomal obsesyjna, stanowi ona niejako ekwiwalent podpisu artysty.
Galeria StrefArt w Żorach, ul. Muzealna 1/2. Wernisaż: 8 czerwca, godz. 18.00. Wstęp wolny.