Minutą ciszy uczcili żorscy rzemieślnicy pamięć swoich kolegów, którzy odeszli w minionym roku – tak rozpoczęło się walne zgromadzenie członków Cechu Rzemiosł Różnych.
Rzemieślnicy omówili działalność Cechu w ubiegłym roku – ważnym, bo Cech obchodził rok temu 25-lecie istnienia. Obchody jubileuszu przypieczętowało wydanie książki Jana Delowicza, pt. "Z dziejów rzemiosła w Żorach" i przyznanie Cechowi Nagrody Miejskiej "Phoenix Sariensis". Cenną pamiątką jest też krzyż nazywany "rzemieślniczym" - odrestaurowany na okoliczność 25-lecia Cechu, stojący na dziedzińcu kościoła pw. Świętych Filipa i Jakuba już od 1881 roku. Podczas uroczystości jego odsłonięcia po renowacji, w jego fundament wmurowano metalową kapsułę zawierającą materiały o historii rzemiosła w Żorach aż do naszych czasów.
Walne zgromadzenie podsumowujące miniony rok stało się też okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych. I tak:
Statuetkę “Złote Ręce” - najwyższe wyróżnienie Cechu Rzemiosł Różnych w Żorach przyznano
Ryszardowi Lazarowi z branży – mechanika pojazdowa.
Na podstawie art.138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach, Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Wojewody Śląskiego, za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, odznaczeni zostali:
Medalem Złotym za Długoletnią Służbę: Adelajda Prawdziuk (modniarstwo), Janina Gembalczyk (fryzjerstwo), Franciszek Palarczyk (stolarstwo), Alfred Habdas (branża malarsko-tapeciarska), Ryszard Lazar (mechanika pojazdowa), Kazimierz Szkołda (malarstwo-tapeciarstwo), Tadeusz Widera (stolarstwo), Zdzisław Krzak (elektromechanika AGD), Franciszek Wałach (mechanika i blacharstwo pojazdowe).
Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę odznaczony został Janusz Kopiecki (ślusarstwo).
Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach wyróżniła Honorową Odznaką Rzemiosła Śląskiego: Annę Pławecką, Halinę Więcław i Aleksandrę Drabas z branży fryzjerskiej, Dariusza Flegera z branży – lakiernictwo samochodowe i Radosława Saramaka z branży posadzkarskiej.
Związek Rzemiosła Polskiego przyznał Honorową Odznakę Rzemiosła: Krzysztofowi Giemrze i Andrzejowi Głuchowi z branży – mechanika samochodowa, Adamowi Kuźnikowi – z branży stolarskiej, Januszowi Kopieckiemu z branży ślusarskiej, Janowi Kempnemu z branży mechanika pojazdowa, Andrzejowi Tkoczykowi z branży posadzkarskiej i Józefowi Bieli z branży piekarniczej.
Srebrny Medal im. Jana Kilińskiego otrzymali Bogdan Siemianowski (mechanika pojazdowa) i Roman Żyła (piekarnictwo).
Złoty Medal im. Jana Kilińskiego otrzymała Aniela Gałach (krawiectwo).
Platynowym Medalem im. Jana Kilińskiego - jednym z pierwszych w Polsce - uhonorowano Janusza Żbika (mechanika pojazdowa) i Łucjana Kremca (gastronomia).
Srebrną Honorową Odznaką za Zasługi dla Województwa Śląskiego wyróżniony został Roman Sozański z branży budowlanej i gastronomicznej.
2011 to rok jubileuszowy dla wielu prowadzących w Żorach działalność rzemieślniczą firm i ich właścicieli. I tak:
10-lecie działalności obchodzą w tym roku: Andrzej Żabski (piekarnictwo i cukiernictwo), Robert Kuś (gastronomia), Mirosław Kuwik (handel) i Beata Książkiewicz (fryzjerstwo).
15-lecie prowadzenia działalności obchodzą: Marcin Kempny (elektromechanika pojazdowa), Rajmund Szulik (piekarnictwo), Jacek Marcisz (malarstwo-tapeciarstwo), Radosław Saramak (posadzkarstwo).
Jubileusz 20-lecia firmy obchodzą: Krzysztof Giemra (mechanika pojazdowa), Weronika Pawlicka-Jaworska (branża samochodowa), Janusz Siemianowski (stolarstwo), Grzegorz Karwot (piekarnictwo), Adam Śmietana (blacharstwo-dekarstwo), Andrzej Tkoczyk (posadzkarstwo) i Zbigniew Michałek (posadzkarstwo).
25-lecie firmy świętują Zbigniew Sas (instalatorstwo sanitarne) i Marian Wańczura (budownictwo).
Dyplom z okazji 30-lecia prowadzenia działaności otrzymał Edward Skiba (stolarstwo). Jubileusz 45-lecia obchodzi Adelajda Prawdziuk (modniarstwo).
W zgromadzeniu wzięli udział zaproszeni goście: wojewoda śląski – Zygmunt Łukaszczyk, radny Sejmiku Województwa Śląskiego – Marian Jarosz, prezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach – Jan Klimek, dyrektor Naczelnej Izby Rzemieślniczej w Katowicach – Michał Wójcik, kierowniczka Oddziału Współpracy z Instytucjami, Mniejszościami Narodowymi i Repatriacji przy Urzędzie Wojewódzkim – Joanna Janecka, członkowie Rady Starszych Cechu – Aleksander Filak, Łucjan Kremiec i Janusz Żbik, członkowie Klubu Seniora Cechu – Irena Baron, Henryk Sitko i Eugeniusz Kalisz, a także Bernard Gwoździk - Honorowy Członek Cechu.
Cech w Żorach zrzesza 117 zakładów, z których w 93 szkoli się rzemieślniczy narybek. W tym roku to 274 uczniów w zawodach: fryzjer, piekarz, cukiernik, mechanik pojazdów samochodowych, lakiernik i blacharz samochodowy. Edukacja i praktyczna nauka zawodu to oczko w głowie zarządu Cechu, który już od kilku lat prowadzi akcję popularyzacji 30-stu zawodów rzemieślniczych wśród uczniów gimnazjów w Żorach, Suszcu i Jastrzębiu Zdroju. By zachęcić uczniów do podejmowania praktycznej nauki zawodu, rzemieślnicy uczestniczą w organizowanych we współpracy z Urzędem Miasta spotkaniach z rodzicami i uczniami klas trzecich gimnazjalnych.
as, zdj. Radosław Saramak
Gratulacje dla wszystkich
A my składamy serdeczne gratulacje pani Anieli Gałach, którą przy okazji serdecznie pozdrawiamy.
Znajomi z ul. Ogrodowej.