Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Czwartek, 21 listopada 2024 r.  Imieniny: Janusza, Konrada

Zakończył się IV Kongres Afrykanistów Polskich. Wystawy towarzyszące dostępne do końca stycznia i marca w Muzeum Miejskim

30.11.2015
Zakończył się IV Kongres Afrykanistów Polskich. Wystawy towarzyszące dostępne do końca stycznia i marca w Muzeum Miejskim

Rzeźby wykonane w celach sakralnych, fragmenty ołtarzy ofiarnych, regalia królewskie z zachodniego Beninu i Togo to niektóre z cennych obiektów zgromadzonych na czasowej wystawie w Muzeum Miejskim w Żorach, która towarzyszyła obradom IV Kongresu Afrykanistów Polskich. Po sesji naukowej w willi Herniga do końca marca można zwiedzać ekspozycję prezentującą zbiory z kolekcji Schlothauer-Wilhelm, a do końca stycznia fotodokumentację współczesnej architektury Namibii oraz materiały przedstawiające dorobek naukowy profesora Zbigniewa Dmochowskiego.

W sobotę zakończyły się obrady IV Kongresu Afrykanistów Polskich. W czasie trzydniowej sesji wygłoszono prawie 80 referatów o tematyce dotyczącej aktualnie prowadzonych badań Czarnego Lądu mi.in z dziedziny kultury, religii, polityki, sztuki, kolekcjonerstwa i wielu innych. Prelekcje wygłosiło ponad siedemdziesięciu specjalistów i pracowników naukowych z różnych dziedzin.

W czasie kongresu otwarto trzy wystawy towarzyszące. Dwie z nich będzie można odwiedzić do końca stycznia 2016 roku. MIRABILIA AFRYKAŃSKIE z kolekcji Schlothauer-Wilhelm pozostaną w Muzeum Miejskim w Żorach do końca marca 2016 roku. Jest to z pewnością wystawa wywierająca największe wrażenie na odwiedzających. Rzeźby wykonane w celach sakralnych, fragmenty ołtarzy ofiarnych, regalia królewskie w tym berła oraz trony wodzów to niektóre z wyjątkowych eksponatów, które możemy zobaczyć od niedawna w żorskim muzeum. Wszystkie pochodzą z kręgu kulturowego ludu Fon, żyjącego w zachodniej części Beninu i Togo.

Niezwykle ciekawe są rezultaty badań terenowych architektów Anny Rynkowskiej-Sachse i Jakuba Sachse, które możemy zobaczyć na wystawie fotograficznej ”Współczesna architektura w krajobrazie Namibii”.  Autorzy zdjęć prezentują najbardziej wartościowe przykłady współczesnej architektury harmonijnie wpisanej w naturalny i kulturowy krajobraz kraju, dla którego środowisko naturalne jest najwyższą wartością podlegającą ochronie prawnej. Niewielu z nas wie, że to właśnie Namibia, jako pierwsze państwo na świecie zagwarantowało ochronę środowiska wpisem do konstytucji.

Pasjonatów architektury z pewnością zainteresuje postać profesora Zbigniewa Dmochowskiego, któremu poświęcona jest trzecia wystawa. W dużym skrócie przedstawiono na  niej wybitnego historyka architektury polskiej i afrykańskiej. Jego praca badawcza skupiła się zwłaszcza wokół architektury Nigerii. Spuścizna naukowa prof. Zbigniewa Dmochowskiego jest bogatym źródłem wiedzy o tradycji budownictwa afrykańskiego.

Zobacz zdjęcia: IV Kongres Afrykanistów Polskich za nami

info. Dominika Uniszewska






Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"