W Muzeum Miejskim przez dwa dnie rozbrzmiewał głośno koreański język i muzyka, i unosił się delikatny zapach koreańskiej herbaty.
„Korea – Kraina Porannej Ciszy”. Tak nazwane zostały warsztaty i wernisaż wystawy koreańskiego malarstwa.
6 i 7 lipca w muzeum gościł koreański malarz prof. Kim Chang Bae, wykładowca na uniwersytecie w Seulu, przedstawiciel tradycyjnego malarstwa koreańskiego. Ponieważ w koreańskiej tradycji różne rodzaje sztuki wzajemnie się przenikają i są nierozerwalnie ze sobą związane, profesorowi towarzyszyła mistrzyni ceremoniału parzenia herbaty Park Sun Won (tak, na Dalekim Wschodzie umiejętność ta zaliczana jest do sztuki) oraz Hwang Hye Jin, grająca na tradycyjnym koreańskim instrumencie gayageum. Asystowały im An Joung Hee, Hong Hae Won i Kim Eun Jung. Wraz z nimi do Żor przyjechał Robert Tomczyk, znawca kultury dalekowschodniej, autor książki „Zapiski o herbacie”. Organizatorem wizyty koreańskich artystów w Polsce jest Kim Goang Hyon, mieszkający w Warszawie Koreańczyk , właściciel galerii sztuki koreańskiej i restauracji Onggi, zaś za organizację ich pobytu w Żorach odpowiedzialna była Jadwiga Tabor, kierownik Działu Edukacji Muzeum Miejskiego.
W poniedziałek po południu odbył się oficjalny wernisaż wystawy obrazów prof. Kim Chang Bae. Jego 50 prac oglądać będzie można w muzealnych salach wystawowych do 17 lipca. Oprócz Żor, jego obrazy można było już oglądać w Muzeum Etnograficznym w Warszawie i w Cieszynie, a nastepne wystawy odbędą się jwe Wrocławiu i Krakowie. Kim Chang Bae jest potomkiem mistrza Damwon Kim Hong-do, geniusza malarskiego swej epoki (żył w latach 1745-1814). Kim Chang Bae w swej twórczości nawiązuje do stylu swego mistrza, jednak prezentuje nowe oblicze malarstwa rodzajowego, łączącego współczesność i tradycję.
Ci, którzy przyszli do muzeum na wernisaż, wzięli także udział w warsztatach kaligrafii i rysunku prowadzonych przez prof. Kim Chang Bae. Okazało się, że napisanie swego imienia tuszem na ryżowym papierze w koreańskim alfabecie, po kilku wskazówkach artysty, nie jest takie trudne. Po warsztatach, pani Park Sun Won prezentowała ceremonię parzenia herbaty, w trakcie której Pani Hwang Hye Jin grała na gayageum. Oprócz zajęć dla dorosłych, w poniedziałek i wtorek podobne warsztaty muzeum zorganizowało także dla dzieci. Prowadzili je, oprócz koreańskich gości, pracownicy Muzeum: Tomasz Górecki przedstawił młodym uczestnikom prezentację na temat historii Korei i elementów jej kultury, zaś Danuta Kolarska i Justyna Kloczkowska uczyły ich koreńskich zabaw i koreańskiej piosenki, którą na zakończenie warsztatów wspólnie zaśpiewano z koreańskimi gośćmi.
Na koniec wypada jeszcze wyjaśnić skąd w nazwie warsztatów wzięła się kraina porannej ciszy. Tak bowiem tłumaczyć należy nazwę pierwszego koreańskiego państwa, czyli Joseon.
Info. Muzeum