4 listopada w Gimnazjum nr 2 w Żorach, otwarta zostanie wystawa Archiwum Państwowego w Katowicach, "Wojciech Korfanty - współtwórca II Rzeczypospolitej".
Zapraszamy na nią wszystkich mieszkańców Żor. Wystawę można oglądać w dniach 4-6 listopada w godz. 9.00-17.00 oraz 7 listopada podczas, V Wojewódzkiej Konferencji dla Nauczycieli „Językowy obraz kultury Śląska – kontynuacja tradycji Wojciecha Korfantego”. Organizatorami wystawy są: Jawiga Tabor i Urszula Niechoj - doradcy metodyczni oraz Jacek Świerkocki - radny Sejmiku Śląskiego i dyrektor G-2.
Rok 2009 ustanowiony został przez Sejmik Województwa Śląskiego Rokiem Wojciecha Korfantego. Wystawa „Wojciech Korfanty współtwórca II Rzeczypospolitej”, przygotowana została w formie wydruków rollupowych (2mx1m), co pozwala szerokiej publiczności na zapoznanie się z ciekawymi dokumentami bez konieczności ich bezpośredniego eksponowania. Ma szeroki walor edukacyjny i może być zaprezentowana w różnych placówkach użyteczności publicznej.
Opowiada o życiorysie niezwykłej postaci w dziejach najnowszych Górnego Śląska – przywódcy ludności polskiej, działaczu politycznym, parlamentarzyście. Wojciech Korfanty został przedstawiony w 15 odsłonach: Dzieciństwo i młodość; Poseł do niemieckiego Reichstagu i pruskiego Landtagu; Między Poznaniem a Warszawą; Komisarz Polskiego Komisariatu Plebiscytowego; Dyktator III Powstania Śląskiego; W Rządzie RP – kandydat na stanowisko premiera, wicepremier rządu; Przywódca Chrześcijańskiej Demokracji; W Sejmie Śląskim; Redaktor „Polonii”; Konflikt z sanacją; Proces brzeski; Emigracja; Życie prywatne; Śmierć i pogrzeb; Pamięć.
Korfanty był wielkim patriotą, który mimo kontrowersyjnej postawy wobec Rządu II RP, w opinii większości Ślązaków pozostał największym śląskim politykiem, człowiekiem wielkiego formatu. Nigdy nie odstąpił od swych zasad, a w 1999 r. został okrzyknięty Najwybitniejszym Ślązakiem XX wieku.
Wernisaż wystawy odbył się 27 maja w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie. Poprzedzony był uchwałą dotyczącą Wojciecha Korfantego na uroczystej sesji w tym samym dniu. Następnie prosto z Senatu pojechała do Koszęcina, gdzie w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” 30 maja miała pierwsze otwarcie na Śląsku. info: G-2 (ok)