Pierwszego dnia wiosny – a więc już w najbliższą sobotę, żorski zespół Carrantuohill, będzie głównym bohaterem wyjątkowego koncertu. Koncert zatytułowany „Zielona Wyspa – Śląsk”, odbędzie się w najbliższą sobtę w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.
Koncert ma na celu uświadomienie widzom, że około 33 proc. powierzchni obecnego Śląska to tereny zielone i pod tym względem jest to drugi region w kraju. Impreza będzie połączeniem brzmień irlandzkich i śląskich. Zespół Carrantuohill, wykonujący celtycką muzykę folkową, jest obecny na scenie już od 21 lat, na swym koncie ma ponad 2000 koncertów. Panowie są laureatami wielu prestizowych nagród, a za swą ostatnią płytę zostali uhonorowani Fryderykiem.
Gośćmi zespołu będą: balet zespołu Pieśni i Tańca Śląsk (w repertuarze tańców irlandzkich), zespół Dżem, Górnicza Orkiestra Dęta KWK Chwałowice, orkiestra szkockich dudziarzy Pipes & Drums, a także Paweł Kukiz, Robert Kasprzycki i Katarzyna Sobek. Gospodarzem i prowadzącym całość będzie Ernest Bryll – poeta, pierwszy polski ambasador w Irlandii, który część swojego życia wiąże również ze Śląskiem. W charakterystyczny sobie sposób postara się on ukazać wiele wspólnych cech istniejących pomiędzy Ślązakiem a Irlandczykiem.
W naszym specjalnym, wiosennym konkursie można wygrać 10 singli zespołu Carantuohill, które wydano w związku z zapowiedzią nowej płyty, jak również z okazji Dnia Świętego Patryka. Jest to irlandzkie święto narodowe, obchodzone oficjalnie w Irlandii i Irlandii Północnej, jak również w Montserrat (terytorium zależne Wielkiej Brytanii) i niektórych prowincjach Kanady (tj. Nowa Funlandia i Labrador). W innych krajach, w tym i w Polsce, Dzień Świętego Patryka nie jest świętem oficjalnym, ale jest chętnie obchodzony. Dzień ten jest także świętem w Kościele Katolickim obchodzonym zwykle 17 marca, chyba że koliduje ze świętami Wielkiejnocy (wtedy jest przenoszony na inny dzień).
Dzień Świętego Patryka to bardzo wesołe i optymistyczne święto. W ten dzień obowiązuje hasło: „Wszycy chcą być Irlandczykami”, a więc królują: irlandzkie zabawy, irlandzkie jedzenie, irlandzka muzyka i oczywiście irlandzkie piwo. Puby są oblegane, a ulice toną w narodowej barwie Irlandii – soczystej zieleni. Nie tylko w samej Irlandii,ale również w krajach zamieszkiwanych przez wiele osób tej narodowości, odbywają się huczne Parady. Największa parada ma miejsce corocznie w Nowym Jorku, przy czym pierwsza odbyła się już w 1762. Święto cieszy się coraz większą popularnością w wielu zakątkach świata. Ola Kowol