Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Czwartek, 21 listopada 2024 r.  Imieniny: Janusza, Konrada

W barwach folkloru i w rytmie marszu

25.08.2011
W barwach folkloru i w rytmie marszu

Najbliższy weekend minie pod znakiem międzynarodowego Festiwalu Folkloru i Mażoretek. Przez dwa dni na płycie Rynku królować będą zespoły ludowe i mażoretki z Polski i zagranicy. To już piętnasta, jubileuszowa edycja imprezy.

Zarówno 27, jak i 28 sierpnia występy rozpoczną się o godz. 16.30 barwnym korowodem zespołów ulicami starówki. Pierwszego dnia miastem zawładnie folklor. Zobaczymy zespoły z Niemiec, Bułgarii, Słowenii, Ukrainy i Sycylii oraz żorski Zespół Pieśni i Tańca Sari. Podczas drugiego dnia Festiwalu, na scenie zaprezentują się mażoretki „Efekt” z Milówki, „Zygzak” z Czerwionki-Leszczyn, „Axis” z miejscowości Kadłub, „Viktoria” z Łowkowic oraz grupy juniorek i kadetek żorskiego zespołu „Eksplozja”.


Na Festiwalu nie zaprezentują się nam seniorki żorskiej grupy mażoretek. Zespół będzie w tym czasie reprezentował miasto i kraj na Mistrzostwach Europy Mażoretek w Chorwacji. Przypomnijmy - dziewczyny otrzymały nominację na zawody, zdobywając dwa brązowe medale na Mistrzostwach Polski - w kategorii grupowej oraz występów solowych. pc-s

Zespoły folklorystyczne:

Zespół Tańca Ludowego „Thea Maass” (Niemcy) - założony w 1950 roku przy Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie zespół folklorystyczny „Thea Maass” jest jednym z najlepszych amatorskich zespołów ludowych w Niemczech. Obecnie grupa liczy około 35 tancerzy i muzyków pod kierownictwem Maud Butter. Celem grupy jest pokazanie nie tylko piękna, ale także różnorodności tradycyjnych tańców z całego kraju. Bardzo dobrą okazją do zaprezentowania dorobku zespołu są festiwale i konkursy nie tylko w Niemczech, ale także za granicą. Grupa odwiedziła już w niemal wszystkie kraje Europy, a także USA.

Studencki Zespół Folklorystyczny "Paldin" (Bułgaria) - został założony w 1957 roku przez studentów Uniwersytetu Technologii Żywności w mieście Plovdiv. Zespół koncertuje w kraju i za granicą, brał udział w ponad 25 festiwalach międzynarodowych m.in. w Turcji, byłej Jugosławii, Francji, Rosji, Syrii, Grecji, Holandii, Słowacji i na Cyprze. Grupa prezentuje folklor wywodzący się z wszystkich regionów Bułgarii. Do najbardziej znanych tańców należą: Dobrudja , Trakia, Pirin i Sofia. Zespół "PALDIN" jest laureatem Narodowego Medalu "Cyryla i Metodego".

Akademicki Zespół Tańca Ludowego "Student" (Słowenia) - rozpoczął swoją działalność artystyczną w 1964 roku, jest także założycielem Stowarzyszenia Artystycznego Kultury "Student" w Mariborze. Do odzyskania niepodległości przez Słowenię zespół prezentował tańce wszystkich regionów Jugosławii. Po tym wydarzeniu politycznym grupa skupiła się na folklorze wszystkich regionów Słowenii. Zespół jest laureatem dwóch bardzo prestiżowych wyróżnień: Złotego Pucharu Stowarzyszenia Organizacji Kulturalnych w Mariborze i Złotego Pucharu "France MAROLT" dla działań w dziedzinie folkloru, jest to najwyższe wyróżnienie, które można otrzymać w Słowenii za tego typu działania. Grupa jest również współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego FOLKART, który organizowany jest od 1989 roku jako część wielokulturowego Festiwalu Lent w Mariborze.

Kapela bandurzystów Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuk Pięknych im. I.P. Kotlarewskiego na Charkowszczyźnie (północno-wschodnia część Ukrainy) - gra na bandurze, jako element sztuki muzycznej, ma dawną tradycję. Jej początki wiążą się z wybitną postacią ukraińskiej kultury, jednym z pierwszych zawodowych bandurzystów Hnatem Chotkiewiczem. W 20.-30. latach ubiegłego wieku otworzył on klasę bandury w Konserwatorium Charkowskim i de facto stał się założycielem profesjonalnej szkoły sztuki kobziarskiej. Dzisiaj wykonawcze i pedagogiczne doświadczenie Chotkiewicza wykorzystuje i wzbogaca utalentowana bandurzystka, laureatka szeregu międzynarodowych konkursów, wielka entuzjastka rozwoju sztuki kobziarskiej na Ukrainie i poza jej granicami Lubow Mandziuk. Z jej to inicjatywy została utworzona kapela bandurzystów, którą kieruje jej uczennica Nadzieja Melnyk. Najpierw był to zespół szkoleniowy, wykorzystywany dla dyrygenckiej praktyki studentów, z którym mogli zdawać egzamin państwowy z dyrygentury. Obecnie jest to samodzielna, twórcza grupa zdobywająca coraz to większą popularność na Ukrainie i poza jej granicami. Stało się już tradycją, iż ta kapela swym występem otwiera Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Ludowych im. Hnata Chotkiewicza. Wśród osiągnięć kapeli są zwycięstwa w zawodowych konkursach („Dzweny bandura – 2004”, „Samorodky – 2009”), opracowanie teatralizowanego programu w dwóch częściach „Pokłon ziemi rodzinnej”. W repertuarze są pieśni ludowe i utwory kompozytorów różnych krajów, oryginalnie wykonane aranżacje utworów muzyki ludowej i klasycznej, śpiewane w językach różnych narodów.

Zespół Pieśni i Tańców Ludowych „CORO CITTA DI TRAPANI” (Włochy, Sycylia) - działa w formie Stowarzyszenia od roku 1987, propagując tradycyjne, sycylijskie pieśni i tańce. W sposób profesjonalny przekazują istotę miejscowego oraz regionalnego folkloru. Zespół składa się z 35 członków amatorów, których łączy wspólne zamiłowanie do kultury ludowej Sycylii. Kierownictwo Stowarzyszenie sprawuje Pietro Romito, a kierownikiem muzycznym jest Agostino Giacomazzo. Na przestrzeni lat swojej działalności Zespół brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach folklorystycznych na terenie Włoch oraz za granicą, m. in. w Szwajcarii, Hiszpanii, Francji, Tunezji, Grecji, Chorwacji, Nowym Jorku oraz na Malcie. Oryginalne kostiumy Zespołu, są odwzorowaniem pochodzących z opisów oraz wystaw etnograficznych z końca XIX wieku i pochodzą z poszukiwań Panów: Salvatore Salomone Marino, Giuseppe Pitre oraz Antonio Ucello. Kapela składa się z charakterystycznych, historycznych instrumentów uzupełniona akordeonem, gitarą, skrzypcami oraz mandoliną. info: MOK

               


Komentarze:
~IGA (2011-08-20 17:20:41)

Fajnie na pewno się zjawie ;) Powodzenia na mistrzostwach Europy dla grupy seniorek z zespołu mażoretek !!

~:( (2011-08-21 18:24:32)

Szkoda, że nie będzie seniorek z Eksplozjii :( Uwielbiam je, są najlepsze !!!

~lala (2011-08-28 20:32:03)

Bardzo mało ludzi było, trochę wstyd, moim zdaniem mok powinien coś z tym zrobić

~stary zrzęda (2011-08-29 10:35:45)

@lala oczywiście, że MOk powinien coś z tym zrobić. Najlepiej wysłać policję, na basen i śmieszek, żeby wygonic stamtąd ludzi i pod groźbą grzywny skierować ich na rynek.

A na poważnie: wyjście zespołów tam gdzie są ludzie, czyli przemarsz po mosirze w Roju, czy po osiedlach na pewno by nie zaszkodziło

~Duśka :) (2011-08-30 09:44:33)

Mi się bardzo podobało. I mam też pytanie jak zapisać się do żorskich mażoretek ??


Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"