Wydarzenia w ramach projektu będą odbywać się od 26 maja do 5 lipca 2015 r. Projekt zakłada wykorzystanie interdyscyplinarnych metod edukacyjno animacyjnych z aktywnym udziałem odbiorców, w tym pokaz filmu Andrzeja Wajdy ze spektaklu "Umarła klasa", spotkania twórcze i warsztaty artystyczne, działania plenerowe, jak: happening, spektakl uliczny czy plenerowa wystawa plastyczna. Zobacz szczegółowy program:
Projekt ma na celu odpowiedzieć na pytanie kim był, dlaczego warto i należy znać Tadeusza Kantora. Zadanie zakłada przedstawienie twórcy wszechstronnego, jak sam mawiał „totalnego” oraz pokazanie jego działalności artystycznej w kilku odsłonach: Kantor i jego teatr, Kantor jako artysta plastyk, pionier happeningu, Kantor jako inspiracja, impuls twórczy dla współczesnych artystów.
W projekcie wykorzystane zostaną działania aktywizujące i rozwijające kreatywność twórczą, w których każdorazowo punkt wyjścia stanowić będą wybrane motywy lub artefakty z twórczości Kantora.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM ROJEKTU:
26 maja - godz. 10.00
Wykład otwierający projekt
Pokaz filmu Andrzeja Wajdy ze spektaklu „Umarła klasa” T. Kantora
Pokaz filmu poprzedzony zostanie wykładem wprowadzającym, tłumaczącym prezentowany obraz oraz krótkim przedstawieniem sylwetki artysty. Pokaz filmu zakończy się otwartą dyskusją z uczestnikami. Zakłada się, że każdy z widzów według potrzeb będzie mógł podzielić się swoimi spostrzeżeniami i refleksjami, będzie możliwość zadania pytania ekspertowi.
Prowadzący: Klaudiusz Święcicki – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Adiunkt na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dziekan Wydziału Nauk o Kulturze i Turystyce Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium. Pracował w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie.
Miejsce realizacji: Kino Na Starówce, ul. Kościuszki 3
--
29 maja - godz. 10.00
Pokaz spektaklu „Rurarze”
Spektakl został nagrodzony: statuetka "Kantorowskie Krzesło" (1 nagroda) w 8 Ogólnopolskich Prezentacjach Teatrów Poszukujących o nagrodę im. Tadeusz Kantora Wielopole Skrzyńskie'2014
Wystąpi: Teatr Sztuki Mariana Bednarka
Miejsce realizacji – Sala teatralna Dom Kultury w Żorach, ul. Dolne Przedmieście 1
--
8 – 30 czerwca
Wystawa malarstwa Mariana Bednarka
8, 9, 10, 16, 17, 18 czerwca - godz. 11.00
Spotkania twórcze artysty z młodzieżą
Na wystawie zaprezentowane zostaną obrazy oraz formy przestrzenne artysty. Wystawa będzie prezentowana przez miesiąc. W czasie prezentacji odbędzie się 6 spotkań artysty z młodzieżą, podczas których opowie on o swoich pasjach i inspiracji sztuką Kantora.
Prowadzący artysta: Marian Bednarek - artysta plastyk, malarz, reżyser, poeta. Swoisty wpływ na ukształtowanie się wyobraźni artystycznej i warsztatu teatralnego artysty miała twórczość Tadeusza Kantora i teatru Cricot 2.
Miejsce realizacji – Galeria Na Starówce, ul. Kościuszki 3
--
15 – 26 czerwca
Plastyczne i teatralne warsztaty artystyczne
Warsztaty artystyczne zrealizowane zostaną w grupach wiekowych: dzieci, młodzież, osoby dorosłe, seniorzy. Szczegółowy harmonogram warsztatów już wkrótce na stronie internetowej MOK w zakładce Projekty – Tadeusz Kantor – Twarze.
Miejsce realizacji – Dom Kultury w Żorach, ul. Dolne Przedmieście 1
--
27 – 30 czerwca
Po warsztatowa plenerowa wystawa plastyczna
Miejsce realizacji: Dziedziniec Domu Kultury, ul. Dolne Przedmieście 1
--
4 lipca - godz. 16.00
Happening artystyczny inspirowany działalnością Tadeusza Kantora
Miejsce realizacji: Scena Na Starówce, ul. Kościuszki 3, Rynek, Dziedziniec Domu Kultury, ul. Dolne Przedmieście 1
--
5 lipca - godz. 21.00
Spektakl uliczny Teatr „A” z Gliwic
Przedstawienie świadomie sięga do stylistyki teatru Tadeusza Kantora.
Miejsce realizacji: Rynek
--
Udział w projekcie jest bezpłatny.
Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc prosimy o wcześniejsze zgłaszanie chętnych:
Miejski Ośrodek Kultury w Żorach,
osoba do kontaktu: Anna Sienkiewicz
tel.: (32) 43 42 436, (32) 43 41 993 wew.19
e – mail: ania@mok.zory.pl
info. MOK