Jak zmieniła się liczba mieszkańców Żor? Ile było ślubów i jakie imiona nadawano najchętniej dzieciom urodzonym w naszym mieście? Tego dowiecie się z danych, przygotowanych przez żorski Urząd Stanu Cywilnego.
Podsumowanie 2024 roku w statystykach Urzędu Stanu Cywilnego
Koniec starego i początek nowego roku to okres, który sprzyja różnego rodzaju podsumowaniom.
W 2024 roku w naszym mieście odnotowano 481 urodzeń dzieci (w tym 94 w trybie szczególnym). Wśród najczęściej nadawanych imion dla dziewczynek były: Anna, Ewa i Barbara, a dla chłopców: Łukasz, Piotr i Krzysztof. Natomiast wśród najciekawszych, rzadko nadawanych imion pojawiły się takie imiona jak: Ambroży, Maurycy, Klementyna i Sabrina. Co oznacza tryb szczególny? Są to akty stanu cywilnego, które zostały sporządzone poza granicami kraju i na wniosek osób zainteresowanych zarejestrowane zostały przez nasz urząd w polskim rejestrze stanu cywilnego. W praktyce są to po prostu dzieci żorzan, urodzone za granicą.
W minionym roku w Żorach odnotowano aż 681 zgonów (w tym 22 w trybie szczególnym). Biorąc pod uwagę te statystyki nie może dziwić, że 2024 rok przyniósł nieznaczny spadek liczby mieszkańców zameldowanych w naszym mieście. Na koniec 2024 roku w Żorach zameldowanych było 57 706 mieszkańców. Rok wcześniej było ich 57 846, co oznacza spadek o 140 osób.
Warto jednak podkreślić, że są to dane dotyczące wyłącznie osób zameldowanych. Lepiej obraz rzeczywistości oddają dane GUS, które obejmują osoby zamieszkałe w mieście. Pokazują one, że na koniec 2023 roku w Żorach mieszkały 61 774 osoby.
W 2024 roku w żorskim USC zarejestrowano 246 małżeństw, w tym 27 w trybie szczególnym. Mieszkańcy zdecydowanie częściej, bo aż 154 razy decydowali się na śluby cywilne, niż wyznaniowe, których było 65. W tym samym czasie odnotowano też 124 rozwody. zory.pl