Przedstawiciele żorskiego świata kultury już po raz czwarty zostali uhonorowani Nagrodami Kulturalnymi Prezydenta Miasta Żory. Unikatowe, ręcznie wykonane statuetki, których motywem przewodnim jest lira, wręczono podczas inauguracji 32. Festiwalu Sari, Kurs na Niepodległość, w sobotę, 1 września w Parku Cegielnia.
Ustanowiona w 2015 roku Nagroda Kulturalna Prezydenta Miasta Żory to prestiżowe wyróżnienie przyznawane za szczególny wkład w kształtowanie życia kulturalnego i artystycznego w naszym mieście. Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach i można ją otrzymać tylko jeden raz, za osiągnięcia dotyczące twórczości kulturalnej, upowszechnienia kultury lub jej ochrony. O nagrodę mogą ubiegać się osoby fizyczne i inne podmioty prowadzące działalność na terenie Żor, na rzecz ich mieszkańców. - Nagroda została ustanowiona po to, by wyszukiwać osoby, które mają wielki talent, włożyły dużo pracy i są bardzo aktywne w tworzeniu i rozwijaniu życia kulturalnego w naszym mieście. Bardzo się cieszę, że kolejny raz mamy w Żorach taką okazję – powiedział podczas uroczystości prezydent Waldemar Socha.
Podczas inauguracji 32. Festiwalu Sari, Kurs na Niepodległość, statuetkę w kategorii „Twórczość artystyczna” z rąk Waldemara Sochy – Prezydenta Miasta Żory i Piotra Kosztyły – Przewodniczącego Rady Miasta Żory odebrał Zespół Carrantuohill w składzie: Adam Drewniok, Zbigniew Seyda, Marek Sochacki, Dariusz Sojka, Maciej Paszek, Bogdan Wita i Anna Buczkowska. „Carrantuohill od 30 lat wykonuje muzykę opartą na celtyckiej tradycji, zagrał ponad 2600 koncertów w Polsce i na świecie, wydał 15 płyt, przy produkcji których współpracował z wieloma uznanymi artystami, m.in.: Anna Marią Jopek, Anną Dymną, Stanisławem Sojką, Pawłem Kukizem, Anita Lipnicką, Maciejem Balcarem. Płyta „Inis” uzyskała status złotej płyty, zaś płyta „Session – natural irish & jazz” zdobyła platynę. Laureat został nagrodzony Fryderykiem w kategorii etno-folk” – czytamy w uzasadnieniu wniosku, którego autorem jest Piotr Huzarewicz – Radny Rady Miasta Żory.
W kategorii „Upowszechnianie kultury” Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Żory otrzymał Bogdan Rumiak – gitarzysta, kompozytor, aranżer, autor tekstów i miłośnik bluesa. Jest założycielem i liderem zespołu „Mr Blues”. Grupa zaliczana jest obecnie do ścisłej czołówki polskiego bluesa. Od ponad dwóch lat zaangażowany jest w kolejny autorski projekt „BR Band”. Laureat od wielu lat działa jako animator sceny bluesowej w regionie. Przez 8 edycji był szefem artystycznym „Rybnik Blues Festival”, którego był współpomysłodawcą. Współtwórca projektu cykli koncertów „Żorski Amok Bluesowy”. To właśnie jego pomysłem jest wspólne bicie rekordu miasta w ilości osób jednocześnie wykonujących wybrany utwór na rozpoczęcie tejże imprezy. O nagrodę dla wnioskował Wojciech Maroszek – Radny Rady Miasta.
Z kolei w kategorii „Ochrona kultury” nagrodzony został Leonard Motyka. Żorzanin zaangażowany jest w pielęgnowanie tradycji śląskiej, jest krzewicielem gwary śląskiej oraz kultury ludowej. Z entuzjazmem akompaniuje kołom gospodyń miejskich podczas licznych przeglądów folklorystycznych. Laureat przez 35 lat był kierownikiem i członkiem Zespołu śpiewaczego „Rojanki”. Repertuar grupy, czyli piosenki, gawędy i skecze pochodziły z materiałów zebranych od przeszłych pokoleń, co świadczy o tym jak bardzo laureat chce ochronić tradycję przed zapomnieniem i przekazać ją młodym pokoleniom na licznie organizowanych spotkaniach. Założyciel Zespołu Ludowego „Małe Rojanki”. Obecnie jest kierownikiem i akompaniatorem Zespołu Ludowego Baranowice i występuje z Zespołem Osiny.
Laureatka kategorii „Młodzi twórcy” – Dominika Kierpiec-Kontny, tego dnia nie mogła osobiście odebrać statuetki. Razem ze swoim zespołem Są Stąd była w Warszawie, gdzie brała udział w Festiwalu Piosenki Artystycznej „Poetycka Dolina”. Sobota okazała się podwójnie szczęśliwa, ponieważ zespół zdobył I miejsce w konkursie. Dodajmy, że D. Kierpiec-Kontny jest absolwentką Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach, kierunek – gra na wiolonczeli. Uczestniczka kursów orkiestrowych w Danii, w projekcie „Okrester norden”, z którym grała w najważniejszych duńskich salach koncertowych. Będąc na studiach rozpoczęła działalność jako wokalistka. Laureatka wzięła udział w uznanym projekcie jazzowym „Adam Oleś hurdu-hurdu”. Nagrała również płytę pieśni śląskich w jazzowym opracowaniu z zespołem śpiewaczym „Radostowianki”. Płyta otrzymała III miejsce w konkursie na Fonogram Roku, na festiwalu Nowa Tradycja, organizowanym przez Program II Polskiego Radia. W 2014 r. założyła wraz z mężem Rafałem Kierpcem i pianistką Natalią Tomecką trio „Są Stąd”, które również zebrało laury na ogólnopolskich festiwalach piosenki. Laureatka występowała gościnnie na płytach m.in. Justyny Steczkowskiej i Beaty Bednarz, a orkiestrą z Silesian Art Collective uczestniczyła w trasie koncertowej Andrzeja Piasecznego. Obecnie pracuje nad nagraniem płyty z własną twórczością oraz rozwija działalność artystyczno-edukacyjną, szerząc wiedzę o lokalnej tradycji i muzyce.
O Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Żory dla Leonarda Motyki i Dominiki Kierpiec-Kontny zawnioskował Miejski Ośrodek Kultury w Żorach.
Tegoroczne wnioski kandydatur do nagrody kulturalnej oceniła komisja w składzie: Jolanta Hrycak – Przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury Rady Miasta Żory, Stanisław Ratajczyk – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach oraz Anna Ujma – Główny Specjalista, Pełnomocnik Prezydenta ds. Promocji, Kultury i Sportu. info: UM Żory, zdj.: Wioleta Kurzydem.