Na granat moździerzowy z okresu II wojny światowej natknął się w sobotę 45-letni mieszkaniec Żor, który rankiem wyruszył na grzyby do lasu. Mężczyzna natychmiast zaalarmował policję i wskazał miejsce, gdzie odnalazł ów niebezpieczny przedmiot. Wczoraj nad ranem, powojenną pamiątką zajęli się wezwani na miejsce saperzy. Do tego czasu policjanci zaś pilnowali miejsca przed dostępem osób postronnych.
Jak zachować się w sytuacji, gdy przypadkiem natkniemy się na pozostałość po II wojnie światowej? Wiedział o tym 45-latek, który w sobotę wyszedł do lasu mieszczącego się przy ulicy Szczejkowickiej, na grzyby. Mężczyzna natychmiast zaalarmował policję i wskazał mundurowym miejsce, w którym znalazł niewybuch. Choć znalezisko nie było sporych rozmiarów, to jednak wezwany na miejsce policjant z grupy minersko-rozpoznawczej zabezpieczył granat i wyznaczył strefę bezpieczeństwa. Do niedzieli, przed dostępem osób postronnych, pilnowali jej żorscy stróże prawa.
Warto pamiętać jak zachować się w podobnej sytuacji, tym bardziej, że w lasach obecnie aż roi się od grzybowych smakoszy. Kiedy przypadkiem natkiemy się na podobne znalezisko stosujmy się do poniższych rad:
Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów/niewypałów podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy!
W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału należy powiadomić :
- POLICJĘ – tel. 997
- STRAŻ POŻARNĄ – tel. 998
- WOJEWÓDZKIE CENTRUM POWIADAMIANIA RATUNKOWEGO) – tel. 112
Osoby przekazujące zgłoszenie/zawiadomienie powinny podać dyżurnemu:
- opis przedmiotu (długość, średnica);
- dokładne miejsce i data wykrycia;
- dane osoby, która wykryła niewybuch i może wskazać dokładne miejsce jego położenia.
Również należy powiadomić Policję o każdym wypadku powstałym w skutek działania tych przedmiotów. Za pilne zgłoszenia należy uważać takie, które donoszą o wykryciu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, które stanowią szczególne niebezpieczeństwo dla ludzi.
Pilne zgłoszenia będą realizowane natychmiast, to znaczy nie później niż w ciągu 24 godzin, pozostałe realizuje się nie później niż w ciągu 72 godzin.
Po zgłoszeniu należy w miarę możliwości zabezpieczyć teren przed dostępem dzieci i innych osób.
Zadania (przedsięwzięcia, czynności) realizowane przez jednostkę Policji:
1. Przyjęcie informacji o zdarzeniu.
2. Wysłanie na miejsce zdarzenia patrolu w celu zebrania dodatkowych, szczegółowych informacji związanych ze zdarzeniem oraz zabezpieczenia miejsca ujawnienia niewypału lu niewybuchu.
3. Powiadomienie patrolu saperskiego oraz, w zależności od zaistniałej sytuacji, innych służb i inspekcji.
4. W razie potrzeby w trybie alarmowym skierowanie na miejsce zdarzenia dodatkowych funkcjonariuszy.
5. W razie potrzeby powołanie i organizacja pracy doraźnego sztabu kryzysowego.
6. Przeprowadzenie czynności wyjaśniających (dochodzeniowo-śledczych).
info.KMP.