Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Środa, 13 listopada 2024 r.  Imieniny: Benedykta, Mikołaja, Stanisława

Świąteczna kapucha - Wasze przepisy

23.12.2010

Większość z nas nie wyobraża sobie świąt zarówno bez karpia, jak i bez kapusty – z grzybami, grochem, a nawet rodzynkami. Publikujemy przepisy, które do nas nadesłaliście. Smacznego! ok

Przepis Agaty Surowiec:

Kapusta  świąteczna z grochem :


* 80 dag kapusty kiszonej
* 1 szklanka grochu
* 1 szt. cebuli
* liść laurowy
* 4 łyżki oleju
* 1 szczypta soli
* 1 łyżka mąki
* kminek
* pieprz

Groch namoczyć na noc. Ugotować, odcedzić. Oddzielnie ugotować kapustę z liściem laurowym, odcedzić. Połowę grochu utłuc na jednolitą masę. Zmieszać dokładnie groch z kapustą. Na patelni lekko zrumienić drobno posiekaną cebulę, dodać mąkę i zrobić zasmażkę. Włożyć ją do kapusty, dokładnie wymieszać. Doprawić solą, pieprzem i kminkiem.

 

Przepisy Martyny Świtaj:


Dla regionalnych patriotów - czerwona kapusta śląska:

W dość dużym garnku topimy wędzoną słoninę lub boczek. Wrzucamy poszatkowaną kapustę czerwoną, dodajemy 3-6 listków laurowych, kilka ziaren ziela angielskiego, troszkę soli i pieprzu mielonego. Całość (nie dolewając wody) dusimy pod przykryciem do miękkości, od czasu do czasu mieszając. Po około dwóch godzinach, gdy kapusta będzie już miękka, ucieramy na tarce duże jabłko, dodajemy do kapusty, mieszamy i dusimy jeszcze przez 15 min. Następnie wlewamy od 2 do 5 łyżek stołowych octu dziesięcioprocentowego i jeszcze przez chwilę wolno mieszamy. Kapusta smakuje najlepiej jako dodatek do świątecznego obiadu - z wołowiną i sosem.

Dla tradycjonalistów – kapusta z zasmażką:

Skład:
2 kg kapusty kiszonej
6 szt. ziela angileskiego
3 szt. liścia laurowego
1 łyżeczka kminku
3 ząbki czosnku
1 kg ziemniaków
1 szt. marchwi
0,5 kg masła
2 łyżki mąki pszennej

Wykonanie:


Kapustę opłukać, następnie gotować z dodatkiem liścia laurowego, kminku i ziela angielskiego. W połowie gotowania do kapusty zetrzeć na tarce jarzynowej marchew i wymieszać z kapustą. Gotować do miękkości. Po odcedzeniu kapusty, zetrzeć 2 duże ziemniaki na drobnej tarce, zaś z masła i mąki przygotować lekką zasmażkę. Do zasmażki wlać masę ziemniaczaną i przecisnąć czosnek. Wymieszać, po czym do całości wlać wodę z ugotowanych ziemniaków. Dokładnie wymieszać i zagotować, po czym połączyć z kapustą. Podawać na ciepło.

Powyższy przepis, autorstwa Remigiusza Rączki, z powodzeniem już od kilkunastu lat stosuje moja mama i kapusta zawsze wychodzi świetna.

 


Przepisy Agnieszki Szkudlarek:


Kapusta z grochem:

1 kg kapusty kiszonej
20 dag grochu łuskanego (połówki)
szczypta pieprzu i soli
szczypta słodkiej czerwonej papryki
pół cebuli

Kapustę kiszoną ugotować. W rondelku ugotować groch, pozostawić do zmięknięcia i napęcznienia. Następnie wszystko razem wymieszać, przyprawić do smaku solą i pieprzem, papryką słodką i dodać podsmażoną pokrojoną w kostkę cebulkę.

 

Kapusta z grzybami:

Suszone grzyby namaczamy w mleku z wodą, a następnie w tym samym wywarze gotujemy na niewielkim ogniu, jeśli wyparuje uzupełniamy płyn tak, aby było go 1,5 szklanki. Kapustę rozdrabniamy i gotujemy około 10 minut, a nastepnie cedzimy. Cebulkę drobno siekamy. Odsączone grzyby kroimy na paski. Na tłuszczu zasmażamy cebulę i gdy sie zeszkli dodajemy mąki i znowu zasmażamy do zarumienienia. Zasmażkę mieszamy, by nie powstawały grudki i do niej dodajemy wczesniej odsączoną kapustę, grzyby oraz przyprawy. Wszystko to gotujemy przez około 40 minut na niewielkim ogniu i gotowe.


Kapusta z rodzynkami i kminkiem:

Obraną i pokrojoną w drobną kostkę cebulę lekko dusić na maśle w rondlu. Oczyszczoną kapustę poszatkować, dodać do cebuli, posolić i podlać delikatnie wodą. Gotować kilka minut. Rodzynki umyć i dodać do ugotowanej kapusty. Jeszcze chwilę poddusić, przyprawić do smaku pieprzem białym mielonym, pieprzem czarnym mielonym, curry i solą. Dodać 1 łyżeczkę kminku całego. Dokładnie wymieszać i na koniec posypać kminkiem całym, natką pietruszki i koperkiem.

 


Przepisy Iwony Chimicz:

 

Kapusta z suszonymi grzybami:

Główkę białej kapusty drobno siekamy i gotujemy w lekko osolonej wodzie z liściem laurowym i zielem angielskim. Kapustę kiszoną przed ugotowaniem należy wypłukać w zimnej wodzie. Obie kapusty gotujemy w dwóch oddzielnych garnkach przez około godzinę. Cebulę siekamy i podsmażamy na oliwie z oliwek. Zanim zajmiemy się grzybami, należy je namoczyć w wodzie kilka godzin wcześniej. Po upływie tego czasu delikatnie je obgotowujemy. Kiedy będą już miękkie należy je pokroić w drobne paseczki. Wszystkie składniki należy połączyć już w jednym dużym garnku, dodajemy przyprawy i wszystko razem gotujemy jeszcze przez około 2-3 godziny.

 

Świąteczna kapusta z grochem:

Kapustę kiszoną ugotować. W rondelku ugotować groch, pozostawić do zmięknięcia i napęcznienia. Następnie wszystko razem wymieszać, przyprawić do smaku solą i pieprzem, papryką słodką i dodać podsmażoną pokrojoną w kostkę cebulkę.

 

Kapusta zasmażana:

Kapustę pokroić w kostkę (nie zbyt drobno) i dać gotować na około 10 minut, lekko posolić. Boczek pokroić i razem z margaryną dać do wytopienia, dodać pokrojoną cebulę, zeszklić na rumiano, dodać mąkę i lekko zrumienić. Wlać zimną wodę, tyle by powstała średnio gęsta zasmażka. Zagotować i wlać do odcedzonej z wody kapusty. Doprawić do smaku.


Przepisy Anny Gembalczyk:


Kapusta z grochem (moja ulubiona):

1 kg kapusty kiszonej, 20 dag groch łuskanego, pół cebuli, pieprz, sól - kapustę ugotować, w rondelku ugotować też groch, zostawić do zmięknięcia i napęcznienia,dodać pokrojoną w kostkę cebulkę, wszystko razem wymieszać, przyprawić i gotowe.

Kapusta z rodzynkami i kminkiem (smaczna i mało znana):

Główka białej kapusty, cebula, 10 dag rodzynek, 2 łyżki masła, sól, pieprz, koperek, natka pietruszki, kminek. Cebulę pokrojoną w kosteczkę dusić na maśle, kapustę poszatkować, dodać do cebuli, posolić, podlać wodą i gotować, dodać rodzynki, podusić, przyprawić, wymieszać, posypać kminkiem, natką pietruszki i koperkiem i gotowe.

Kapusta z grzybami (babciny przepis:):

1 kg kapusty kiszonej. 10 dag grzybów suszonych, sól, pieprz, cebula, szklanka mleka, łyżka mąki. Suszone grzyby moczymy w mleku, a następnie w nim gotujemy na małym ogniu, kapustę rozdrabniamy, gotujemy 10 minut, cebulke siekamy, odsączone grzyby kroimy na paski, smażymy cebulkę, gdy się zeszkli dodajemy mąkę i dalej zasmażamy, do zasmażki dodajemy kapustę, grzyby, przyprawy, wszystko to gotujemy około 35 minut i gotowe.

 


Przepis Katarzyny Szymańskiej:


Kapusta biała pieczona z grzybami:


czas przygotowania: praca własna: 15 minut + praca piekarnika: 3 dni po 1,5-2,5 godzin pieczenia (ale piecze się sama:))


Składniki:

1 spora główka białej kapusty (moja ważyła 2,5 kg)
solidny kubek suszonych grzybów (ja: 7/8 kubka o poj. 0,5 l)
2 spore marchewki
3 cebule
6 sporych łyżeczek koncentratu pomidorowego + woda do rozcieńczenia
150 g kiszonej kapusty
listki laurowe
kilka kulek ziela angielskiego
sól
czarny, świeżo zmielony pieprz
odrobina cukru
4 solidne łyżeczki koncentratu pomidorowego

Namaczam grzyby i jeśli mam czas, to zostawiam na kilka godzin – tak najlepiej. Jeśli nie mam, to dodaję suszone bezpośrednio do kapusty lub zalewam wodą i moczę je w czasie, w jakim przygotowuję kapustę i pozostałe składniki.

Kapustę obieram z zewnętrznych, nieładnych liści, po czym szatkuję. Marchew obieram i ścieram na tarce o grubych oczkach. Cebule kroję w kostkę.

Do miseczki dodaję koncentrat pomidorowy, rozcieńczam niewielką ilością wody i mieszam na gęstą pastę pomidorową.

Nagrzewam piekarnik do 150 st. C.

Układam kapustę w blaszce lub naczyniu żaroodpornym – warstwami (i później mieszam) lub od razu mieszam składniki w większym naczyniu (np. dużym garnku). Na dnie naczynia rozsmarowuję cienko przygotowaną przed chwilą pastę pomidorową i:
- warstwami: układam warstwę białej kapusty, przyprószam kapustą kiszoną, tartą marchewką, układam trochę namoczonych grzybków (wyjmuję z wody, ale wody z grzybów nie wylewam) oraz warstwę cebulki, dodaję 2 listki laurowe i kilka kulek ziela angielskiego, solę, pieprzę, po czym układam warstwy od nowa: trochę pasty pomidorowej, kapusta jedna i druga, marchew, grzyby, cebula, przyprawy… ostatnią warstwą jest warstwa kapusty z kapustą kiszoną, którą solę, pieprzę i układam na niej kilka grzybków.
- od razu mieszam wszystkie składniki i przyprawy, po czym układam tak przygotowaną kapustę na paście pomidorowej w naczyniu

Naczynie przykrywam pokrywką lub folią aluminiową i wkładam kapustę do nagrzanego piekarnika. Piekę przez ok. 2,5 godziny. W międzyczasie sprawdzam czy nie przypieka się zbyt mocno i w razie potrzeby mieszam.

Po tym czasie wyjmuję, studzę i zostawiam do następnego dnia, kiedy to będę ją piekła ponownie. Ponieważ to kapusta wigilijna, na zewnątrz jest zimno, więc wystawiam przykryte naczynie z kapustą na balkon, gdzie stygnie i w chłodzie czeka do następnego dnia:)
Można ją piec tylko jeden raz i wówczas piekę ją dłużej, do miękkości. Przetestowałam oba sposoby i moim zdaniem kapusta smakuje najlepiej, gdy jest trzykrotnie pieczona.

Drugi dzień: piekę w 180 st. C przez jakąś godzinę, może półtorej, co jakiś czas mieszając kapustę, żeby się zbyt mocno nie przypiekła. W połowie pieczenia, kiedy kapusta jest już gorąca, doprawiam do smaku. Ja dodaję odrobinę cukru oraz koncentrat pomidorowy i dokładnie mieszam. Przykrywam i naczynie ponownie wystawiam na balkon, gdzie w chłodzie czeka do następnego dnia.

Trzeci dzień: znowu piekę w 180 st. C przez półtorej godziny, co jakiś czas mieszając. Po tym czasie kapusta jest miękka i zdecydowanie gotowa. Mogę jeszcze doprawić do smaku, ale raczej już nie będzie trzeba i jeśli robiłam ją 2 dni przed, to zostawiam ją w chłodzie, aż do Wigilii. Jeśli dużo wcześniej, to można ją spokojnie zamrozić lub zawekować.


Przepisy Iwony Kwiatkowskiej:


Kapusta z grochem:


50 dkg kwaszonej kapusty
3-4 suszone grzyby
szklanka grochu
średnia cebula
2 łyżki oleju słonecznikowego,
majeranek, pieprz, sól


Groch moczyć przez noc,po czym ugotować w tej samej wodzie,dodając majeranek, sól i pieprz. Umyte i namoczone poprzedniego wieczora grzyby ugotować (również w tej samej wodzie, w której się moczyły), odcedzić.Kapustę drobno posiekać,zalać wywarem z grzybów, włożyć pokrojone grzyby i ugotować. Pokrojoną w kostkę cebulę podsmażyć na oleju, dodać do kapusty, połączyć z grochem i jeszcze chwilę razem gotować.


Wigilijna kapusta z pieczarkami:


50 dkg kwaszonej kapusty,
półtorej szklanki wody,
cebula,pół łyżeczki kminku,
3 łyżki oleju,
5 dkg masła,
50 dkg pieczarek, pieprz


Zalać kapustę wrzącą wodą. Dodać kminek i gotować pod przykryciem 30 minut. Pieczarki pokroić w paski, cebulę w drobną kostkę, smażyć razem kilka minut na oleju. Do kapusty dodać pieczarki, masło i pieprz, gotować jeszcze 10 minut bez przykrycia, aby odparować wodę. Pod koniec gotowania można oprószyć łyżeczką mąki.


Świąteczny bigos:


3 kg kapusty kwaszonej ( 2 razy przepłukać), obgotować 2,5 godziny.
Dodać: 1 kg podpieczonego karczku (pokrojony w kostkę)
0,5 kg wysmażonego boczku ( pokrojony w kostkę)
grzyby suszone (pokrojone w paski )
śliwki suszone bez pestek (pokrojone w paski)
2 łyżki miodu
listek laurowy
ziele angielskie
owoc jałowca ( 10 kulek - zmiażdżyć na papierze)
3 duże cebule-( pokrojone w kostkę, zarumienione )
2 jabłka (pokrojone w szesnastki , dodać na sam koniec- przed wyłączeniem.

 

Smacznego!



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"