GALERIA STREFART i Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna zapraszają na wernisaż wystawy "Strup" oraz spotkanie z autorem Michałem Jankowskim, uczestnikiem głośnej wystawy „BRITISH BRITISH POLISH POLISH: Sztuka krańców Europy, długie lata 90. i dziś”.
Uznany malarz polski młodego pokolenia, urodził się (1977), mieszka i pracuje w Zielonej Górze. Jest absolwentem Katedry Sztuki i Kultury Plastycznej, Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dyplom obronił w 2005 roku w pracowni malarstwa Leszka Knaflewskiego. Debiutował na prestiżowej „Bielskiej Jesieni 2005” w BWA Bielsko-Białej, podczas którego zdobył wyróżnienie.
W jednej z recenzji prac Michała Jankowskiego mówi się o nim jako o artyście "zmęczonym rzeczywistością", podążającym śladem surrealistów, świadomym stylów i nurtów obecnych w sztuce "po surrealiźmie". W innej recenzji podkreśla się mistrzostwo artysty w kreowaniu napięcia minimalnymi środkami artystycznymi. Zapytany o inspiracje – artysta wspomina klasyków polskiego kina eksperymentalnego z lat 50. i 60., i twórczość Wernera Herzoga, zwłaszcza filmy "Stroszek" i "Zagadka Kaspara Hausera", ale w jego pracach obecne są również odwołania do dzieł Philipa Gustona, Hieronima Bosha i Francisa Bacona. "Patrząc na prace Jankowskiego, czujemy, że każde spojrzenie rzuca na obraz nakładające się cienie artystów przeszłości i że to, co pozostaje to nic więcej, jak zabawa w kotka i myszkę z historią sztuki."
Ale Michał Jankowski opowiada przede wszystkim swoją własną historię, wyrafinowaną, skomplikowaną i mroczną.
Wybrane wystawy indywidualne:
2014 – „GOOD NIGHT” ZAK/BRANICKA galerie, Berlin.
2011 – „Astronauts” ZAK/BRANICKA galerie, Berlin.
2010 – „Spocone Ściany”, Kunsthandel Hubertus Hoffschild und der Galerie Żak/Branicka, Lubeka.
2009 – “Jutrzenka”, Galeria Kronika, Bytom.
2009 – “Zachodźże Słoneczko”, Galeria BWA, Zielona Góra.
2008 – „Fat Trout”, ZAK/BRANICKA galerie, Berlin.
2008 – „Adieu”, Galeria Zakręt, IHS UW, Warszawa.
Wybrane wystawy zbiorowe:
2015 – „Vom Grossen und Ganzen”, Gerisch-Stiftung, Neumunster.
2014/15 – Bittersüße Zeiten. Barock und Gegenwart in der Sammlung SØR Rusche Berlin/Oelde in the Kunsthaus Stade in Stade.
2013 – „Bajeczne są rzeczy przyziemne gdy dotknie je ręka geniusza”, Galeria Kordegarda, Warszawa.
2013 – „BRITISH BRITISH POLISH POLISH: Sztuka krańców Europy, długie lata 90. i dziś”, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa.
2012 – „Eros & Thanatos” SØR Rusche Sammlung, Werkschauhalle, Leipzig.
2011 – „Polish! Contemporary art from Poland"; Kunstlerhaus Bethanien, Berlin.
2011 – „Naughty Children of Alfred Jarry” Real World Gallery, London; Galerie Story Hotel, Berlin.
2010 – „Grüße aus Zielona Góra’, Museum Junge Kunst, Frankfurt (Oder).
2009 – „Menschenbilder 1620/2009 – Zeitgenossische Bildnisse begegnen alten niderlandischen Portraits” Museum Abtei Liesborn, Wadersloh.
Wernisaż w Galerii StrefArt odbędzie się 27 kwietnia 2017 r. (początek, godz. 18.00). Zapraszamy do Willi Haeringa w Żorach przy ul. Muzealnej 1 – siedziby KSSE Podstrefy Jastrzębsko-Żorskiej. Wystawa potrwa do 6 lipca 2017 r.
9. wystawa w Galerii StrefArt w Żorach.