Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach to miejsce, gdzie można wypożyczyć książkowe nowości, czy ciekawe płyty z muzyką i filmami, ale też ciekawie spędzić czas podczas licznych wydarzeń. W najbliższych dniach odbędzie się tam wernisaż wystawy tkanin artystycznych oraz spotkanie z popularnym reporterem.
W środę 9 listopada w żorskiej bibliotece odbędzie się wernisaż wystawy prac autorstwa Elżbiety Szwarc-Jarosik pt. „Impresje w przestrzeniach”. Artystka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Projektowania Ubioru i Tkaniny. Jej specjalnością są tkaniny artystyczne. W 1990 roku rozpoczęła pracę w Instytucie Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu na stanowisku adiunkta. Jej prace można znaleźć w kolekcjach prywatnych w Polsce, Hiszpanii, Kolumbii i na Bałkanach. Przez wiele lat mieszkała w Kolumbii i Ekwadorze. Na swoim koncie na wiele wystaw indywidualnych oraz zbiorowych w Polsce i za granicą. Wernisaż wystawy rozpocznie się o godzinie 18:00 w Galerii Na Piętrze w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach, na os. Pawlikowskiego PU-13. Wstęp wolny.
Autor znakomitych reportaży Wojciech Jagielski będzie gościem żorskiej biblioteki w czwartek 10 listopada. Wieczór autorski będzie okazją, by porozmawiać z pisarzem, zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie, zdobyć autograf oraz kupić jego książki w promocyjnej cenie. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Początek o godzinie o 18:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach, na os. Pawlikowskiego PU-13.
Wojciech Jagielski, urodził się w 1960 roku. Karierę dziennikarską zaczynał w latach 80’ jako dziennikarz PAP, a od 1991 do 2012 roku pracował w „Gazecie Wyborczej". Obecnie ponownie pracuje w Polskiej Agencji Prasowej. Specjalizuje się w tematyce Afryki oraz Azji Środkowej i Kaukazu. Opublikował siedem książek: „Dobre miejsce do umierania” (1994), „Modlitwa o deszcz” (2002, nominowana do nagrody literackiej Nike, Nagroda im. ks. J. Tischnera), „Wieże z kamienia” (2004), „Nocni wędrowcy” (2009), „Wypalanie traw” (2012), „Trębacz z Tembisy” (2013) oraz „Wszystkie wojny Lary” (2015). Otrzymał, m.in. nagrody: Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (1995, tzw. polski Pulitzer), im. Dariusza Fikusa (2002) oraz złotą odznakę „Zasłużony dla Polskiej Agencji Prasowej” (2005), Studencką Nagrodę Dziennikarską Media Tory (2008). Dwukrotnie nominowany do Literackiej Nagrody Nike za „Modlitwę o deszcz” w 2003 roku i „Nocnych wędrowców” w 2010.
info. UM