Kino Na Starówce

Kino Helios

Konkursy

Clubbing
Poniedziałek, 30 grudnia 2024 r.  Imieniny: Eugeniusza, Seweryna

Rusza program ograniczenia niskiej emisji

Rusza program ograniczenia niskiej emisji

Rada Miasta 30 września przyjęła „Program ograniczenia niskiej emisji w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych dla Miasta Żory”. Program realizowany będzie w latach 2011-2014, poprzez dofinansowanie właścicielom budynków mieszkalnych modernizacji źródła ciepła i (od 2012 roku) montażu instalacji solarnej.

Celem Programu jest zmniejszenie ilości zanieczyszczeń emitowanych do powietrza z procesów spalania paliw stałych poprzez zainstalowanie nowego źródła ciepła oraz wzrost wykorzystania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Obecnie Wydział Inżynierii Środowiska Urzędu Miasta Żory rozpoczął nabór wykonawców do realizacji zadań w ramach PONE. Zainteresowani mogą składać oferty w Urzędzie Miasta, a po ich akceptacji zostaną oni wpisani na listę wykonawców prowadzoną przez IS.
Więcej informacji na temat Programu i naboru Wykonawców na stronie internetowej: www.bip.zory.pl w zakładce „Wydział Inżynierii Środowiska/Programy (...)”. info: UM (pc-s)


Komentarze:
~Piotr Huzarewicz (2010-11-26 13:09:40)

Cieszę się, że program, którego wytyczne opracowałem a następnie przez 16 miesięcy zabiegałem o przyjęcie go przez Radę Miasta ubiegłej kadencji nareszcie realnie rusza do realizacji.

~żorzanin(silesia) (2010-11-26 18:43:12)

Nie być tako chwolno żić.

~mniam (2010-11-26 20:36:27)

Panie Huzarewicz jr , czy wysoka emisja plakatów wyborczych przeistacza się w niską?

~Praj (2010-11-26 21:29:31)

Nie wiem co chcecie od chłopa, zrobił to sam od poczatku do końca, gratuluje pomysłu, uporu i pokazania innym radnym jak powinno się pracować

~mimi (2010-11-27 16:23:14)

Szanowałbym Cię chłopie za ten projekt gdybyś wykazał trochę pokory. Żorom naprawdę brakowało tego programu, ale czy trzeba się tym od razu przechwalać?

Przechwalać się będziesz mógł jeśli uda Ci się doprowadzić do porozumienia władz miejscowości Żory-Wodzisław-Rybnik-Jastrzębie-Marklowice-Czerwionka-Świerklany itp w sprawie budowy spalarni śmieci w naszym regionie. Jest nas grubo ponad 120tyś. toteż inwestycja ma sens, jedynie na pieniążki z unii już troszkę za późno.

~kaktusnadłoni (2010-11-27 18:42:15)

Panie Piotrze Huzarewicz, w sprawie niskiej emisji chciałbym poruszyć trzy wątki:
1. Powinien być zapis zabraniający kopcenia z kominów (szczególnie denerwujące są kominy domków jednorodzinnych w pobliżu blokówi przy ul. Boryńskiej, Osińskiej). Ciepło im zostaje a smród wali w okna innym.
2. Spalarnia śmieci - zamiast kopcącego komina z ZTK, należałoby wybudować profesjonalną spalarnię śmieci z odpowiednimi filtrami.
3. Zmobilizować policję do nakłaniania przestrzegania uchwały RM w sprawie zakazu palenia ognisk na działkach i ogródkach przydomowych.

~miłły (2010-11-27 20:34:50)

Hmmm panie L. mam bardzo pocieszającą "wiadomość".....późną wiosnąprzestaniemy kopcić....

~Ja (2010-11-28 10:49:42)

Cieszę się z projektu ale czy szarego mieszkańca Żor będzie na to stać?

~jan (2010-11-28 16:59:17)

zróbcie dopłaty do gazu i ciepła PEC , reszta to bzdury panie Huzarewicz i wyrzucanie pieniędzy.

~józek (2010-11-28 21:43:58)

przez 64 lata po wojnie nie rozwiazano
na śłasku ogrzewania domów jednorodzinnych itp.to co zaproponował
an Piotr to kropelka w morzu.Panowie byli
radni nie wsyd Wam,za co pieniądze braliście.
Powinna być uchwała R.M.za oszukiwanie
wyborców należy się zwrot nieopodatkowanych pieniędzy łącznie z odsetkami.Myślę że jeśzcze brakuje 36 lat
aby 2o46 roku to jest 1oo lat budynki będą
ogrzewane przy pomocy kolektrów.
Czy woda w Żorach musi być tak droga-zobaczcie jak rozrosła się administracja w wodociągach.

~zainteresowany (2010-11-30 10:01:22)

Panie Piotrze jak czytam tekst: "program, którego wytyczne opracowałem" i te wytyczne, przyjęte uchwałą RM to jakoś mam ochotę powiedzieć, że nie "opracowałem" a "splagiatowałem" założenia Lędzińskie (szkoda tylko, że nawet z tekstu 3 załącznika do uchwały (str. 3) nie udało się Panu wyciąć nazwy gminy z której materiału Pan skorzystał). Oj nieładnie teraz się tym chwalić.

~Piotr Huzarewicz (2010-11-30 12:16:10)

Dla wiadomości Zainteresowanego.
Byłem współautorem (członkiem zespołu) końcowego przyjętego Radę Miasta Lędziny "Programu likwidacji niskiej emisji w gminie Lędziny". Opracowując wytyczne do "programu żorskiego" korzystałem za wiedzą i przy pomocy tych samych osób ze sprawdzonych w realizacji rozwiązań, traktujących sprawę niskiej emisji kompleksowo, a więc nie tylko na wymianie źródła ciepła, ale także i przede wszystkim na kompleksowych działaniach termorenowacyjnych. Oczywistym jest, że przy opracowywaniu materiału "żorskiego" wykorzystywałem przechowywany w moim archiwum materiał "lędziński". Jeśli przez przeoczenie znalała się w materiale żorskim w wyniku kopiowania pewnych fragmentów materiału "lędzińskiego" nazwa miasta Lędziny, to pozostaje mi jedynie za to przeprosić. Ale to świadczy także o tym jak uważnie czytali ten materiał radni poprzedniej kadencji oraz urzędnicy miejscy. W tym miejscu dziękuję za Pana uważne przeczytanie całości wytycznych. Uważam, że po tych wyjaśnieniach zarzut plagiatu jest nieuzasadniony. Podtrzymuję stwierdzenie, że przyjęcie "Programu ograniczenia niskiej emisji ..." w Żorach jest sukcesem, choć jego ostateczna wersja przyjęta przez Radę pozostawia wielki niedosyt. Mam nadzieję, że w przyszłości program ten będzie rozwijany na kształt programu lędzińskiego, czego sobie i mieszkańcom naszego miasta życzę. Myślę, że moje wyjaśnienia są na tyle wystarczające, aby nie zarzucał mi Pan więcej plagiatu. Pozdrawiam

~żorka (2010-12-01 10:31:19)

a czego dotyczy niedosyt ws programu?
i czy jest Pan swiadomy, ile osob pracowalo nad tym programem po tym, jak Pan go "opracowal"?
skromność rządzi:)

~Piotr Huzarewicz (2010-12-01 12:14:54)

Niedosyt ws. programu dotyczy ograniczenia go jedynie do wymiany źródła ciepła (i instalacji dopiero od 2011 roku "systemów solarnych") oraz braku objęcia nim działań termorenowacyjnych. Tak jestem świadomy ile osób pracowało nad ostatecznym programem i publicznie na posiedzeniu Komisji gospodarki komunalnej i przestrzennej oraz na sesji Rady Miasta składałem im wszystkim za tę pracę podziękowanie. Nigdzie nie twierdziłem, że opracowałem program lecz jedynie wytyczne (założenia) do programu, które mam nadzieję były pomocne w toku prac nad jego przygotowaniem. Pozdrawiam

~mniam (2010-12-01 15:09:39)

no cóż smród tak, czy siak....pozostaje...

~zainteresowny (2010-12-01 17:19:16)

Pana wyjaśnienia są dla mnie wystarczające choć wydaje mi się, że tym osobom współpracującym należało się by wspomnieć o nich już na początku a nie poniekąd przypisywać sobie autorstwo wytycznych. Mam nadzieję, że Radni nowej kadencji i urzędnicy będą wnikliwie czytać to co uchwala Rada by nie budzić w nas mieszkańcach takich wątpliwości.

~mniam (2010-12-01 18:03:01)

będą tak czytać jak im władza( jak nie partyjna, tourzędnicza) każe....i tyle

~imek (2011-07-01 17:22:33)

Nawiązując do zasług pana radnego Huzarewicza opowiem dowcip:
Na osiedle przyjeżdża fura z węglem, niech będzie z ekogroszkiem. Po chwili węglarz zaczyna wrzeszczeć w niebogłosy:
Luudzieee!! Weeeęgiel przywiozłem! Weeeeęgiel przywiozłem!!
Po czym odwraca się do niego koń i mu na to:
Tak k?., ty przywiozłeś.
Tak więc sukces ma zawsze wielu ojców.


Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"