W Parku Ekologicznym „Piaskownia”, administrowanym przez Żorskie Centrum Organizacji Pozarządowych, odbyła się kawiarenka obywatelska z udziałem inż. Michaela Liguza – ogrodnika miejskiego z Wałbrzycha. Była to już trzecia kawiarenka zorganizowana w ramach projektu „Recykling pod lupą”, który dzięki grantowi z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich prowadzi Fundacja Eko „Folwark pod lipami” oraz Stowarzyszenie Międzykulturowe „Maloka”.
Uczestnicy spotkania rozmawiali na temat „Czy Żory mogą być bardziej zielone?”. Michael Liguz podzielił się z żorzanami rozwiązaniami, które z powodzeniem wdraża się w Wałbrzychu. Poruszane były tematy nasadzeń w przestrzeniach miejskich, tworzenia parków kieszonkowych, a także starań mieszkańców o status zabytku przyrody dla poszczególnych okazów drzew i zbiorowisk.
Gośćmi kawiarenki byli m.in. Anna Ujma – pełnomocnik prezydenta ds. promocji, kultury i sportu, Bronisław Jacek Pruchnicki – pełnomocnik prezydenta ds. infrastruktury, Anita Materzok – naczelnik Wydziału Infrastruktury Miejskiej i Inwestycji oraz radni: Krzysztof Mentlik, Dawid Świerczek i Michał Miłek. Partnerem projektu jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Żory, którą reprezentował prezes Zbigniew Matyjas. Licznie pojawili się przedstawiciele trzeciego sektora i wolontariusze, którzy działają w Żorach na rzecz ochrony środowiska.
Wysoka frekwencja świadczy o tym, że temat ekologii i zazieleniania przestrzeni miejskiej jest istotny dla mieszkańców naszego miasta. W Żorach realizowanych jest coraz więcej ekologicznych projektów, a miejsca rekreacji nastawione na kontakt z naturą powstają m.in. w ramach Żorskiego Budżetu Obywatelskiego.
Kawiarenka obywatelska była częścią większego projektu edukacji ekologicznej „Recykling pod lupą”, który jest realizowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności z programu FIO (Fundusz Inicjatyw Obywatelskich). Żorskie organizacje pozyskały na ten cel z Narodowego Instytutu Wolności kwotę 144 tysięcy złotych. W projekcie przez 1,5 roku odbędzie się 10 szkoleń ekoliderów, 10 warsztatów ekologicznych dla rodzin, 5 kawiarenek obywatelskich, a także szkolenia wewnętrzne. Ekodziałaczy wspiera merytorycznie Fundacja Zielone Szkiełko.
Żródło: UM, fot. Recykling pod lupą