"Scenę plenerową" w dobudowanej części Domu Kultury dla zwiedzających otwarto w sobotę.
- Jest olbrzymia - dyrektor Stanisław Ratajczyk z dumą mówi o rezultacie ostatnich kilku lat pracy nad koncepcją modernizacji Domu Kultury, a potem spędzonych na placu budowy. - I stwarza nam olbrzymie możliwości - nie kryje satysfakcji. - Zapraszam wszystkie zespoły muzyczne i nieformalne grupy artystyczne. Wreszcie mamy warunki, by można było u nas bez przeszkód odbywać próby, a nawet nagrywać z pomocą profesjonalnego sprzętu: mikrofonów, mixerów i komputera z oprogramowaniem do nagrywania i masteringu. W kwietniu swój koncert nagra tu Big Bandu pod dyrekcją Michała Pradeli.
Scena plenerowa, do której teraz gdy jest już gotowa dobudowana zostanie widownia na 500 osób, została doskonale wyposażona. - Dźwigi, mosty świetlne, sztankiety - wymienia dyrektor elementy techniki scenicznej, które pozwalają na szybką zmianę scenografii i dodatkowe efekty. W budynku, który zamyka scenę, znalazło się miejsce dla kilku z prawdziwego zdarzenia garderób, wyposażonych w lustra, lampy, blaty i umywalki, z których obok gwiazd korzystać będą również działające w MOK zespoły, jak Wesołe Nutki, Magic Voice i Reaktywacja. Sporą część budynku zajmuje duża i dzięki dużym oknom bardzo jasna przestrzeń przeznaczona na wyjątkowe, jedyne takie w naszym regionie atelier, które posłuży kilku pracowniom wśród nich ceramicznej z kołami garncarskimi i piecem do wypalania gliny. - Chcemy, by z oferty Miejskiego Ośrodka Kultury, obok dzieci i młodzieży, w większym stopniu korzystali również dorośli i starsi mieszkańcy Żor. Zapraszamy więc do naszego Studia Działań Artystycznych.
Jednym z realizowanych właśnie pomysłów na ciekawą formę pozaszkolnej edukacji jest powołanie przez MOK Akademii Młodego Inżyniera. Jej otwarcie zainaugurował Festiwal Nauki i wystawa robotów z klocków lego. Jeśli okaże się, że pomysł chwycił i rodzice zechcą zapisywać swoje dzieci do Akademii, dyrektor zapowiada otwarcie pracowni robotyki, w której zajęcia poprowadzi odpowiednio przeszkolona kadra animatorów. Póki co, rusza wkrótce adresowana do młodzieży Akademia Przyrody i Fotografii Cyfrowej, której członkowie pod opieką fotografa, wyposażeni w lornetki, lunetę i aparaty fotograficzne tropić będą przyrodnicze ciekawostki. Do ich dyspozycji oddany zostanie komputer z oprogramowaniem do profesjonalnej obróbki zdjęć.
Widownia, która wypełni wewnętrzny dziedziniec Domu Kultury zostanie zamknięta w bryle połączonej ze starym budynkiem przeszklonym foyer. Dzięki temu "scena plenerowa" otwarta będzie również zimą, a całość obiektu, siedziba Domu Kultury wraz z nowo dobudowaną częścią tworzyć będzie zwarty kompleks kulturalno-edukacyjny. Sala koncertowa, która powstanie po dobudowaniu widowni do "sceny plenerowej", spełniać będzie wysokie standardy akustyczne. Z kolei, ilość miejsc na widowni gwarantować będzie zainteresowanie agencji artystycznych, oferujących różne spektakle, koncerty i widowiska, a także organizatorów dużych konferencji. - Tańsze będą też bilety - dodaje dyrektor.
W planie bryły, która pomieści widownię znalazło się też miejsce na dodatkową kameralną salę koncertową i sale do zajęć. Będzie też kawiarenka, w której podczas krótkich przerw w trakcie przedstawień, czy też w oczekiwaniu na dzieci, które uczestniczą w zajęciach, będzie można przysiąść i napić się kawy.
Joanna Cyganek