W ramach Nocy Muzeów 14 maja Muzeum Ognia zachęca do… wyjścia z muzeum. Gra miejska będzie okazją do wnikliwego poznania historii miasta i dobrej zabawy. Rozpoczęcie o godz. 18:00. Zachęcamy do wcześniejszego przybycia, aby zapoznać się z regułami, trasą i odebrać kartę odpowiedzi. Na bezpłatne zwiedzanie Muzeum Ognia zaprasza od 19:00 do 1:00. Uczestników powita żywa maskotka miasta – Żorek.
Ta forma rozrywki od kilku lat podbija serca osób w każdym wieku. Przechadzając się od lat tymi samymi ulicami, często nie dostrzegamy wyjątkowych miejsc i perełek ukrytych w na pozór dobrze znanej nam przestrzeni. Zapominamy o historii, która wiąże się z chodnikami, po których stąpamy i zupełnie nie myślimy o uroku otaczających nas budynków. Chodź historia Żor i Muzeum Ognia jest ze sobą ściśle powiązana, znamy jedynie jej główny wątek.
Pożary były dwa, stąd pomysł na podzielenie na dwie części obchodów Nocy Muzeów. W części pierwszej drużyny złożone z rodzin lub grup przyjaciół będą miały okazję wziąć udział w grze miejskiej. Otrzymując drobne wskazówki, wyruszą w miasto, poszukując odpowiedzi zawartych w murach starego miasta. Będzie o co walczyć, bo oprócz miana eksperta historii Żor, Muzeum wraz z partnerami wydarzenia przygotowało dla uczestników tej niezwykłej zabawy wiele atrakcyjnych nagród i upominków. Po zakończeniu gry uczestnicy i zwiedzający zostaną zaproszeni do wnętrz budynku, który w ostatnim czasie był na językach całej Polski, oraz poza jej granicami. Wykonana z ognistej miedzi elewacja kryje w sobie nowoczesne wnętrze na europejskim poziomie. Na dwóch kondygnacjach poznamy nie tylko historię ognia, który od zawsze towarzyszył człowiekowi jako zdradliwy przyjaciel. Multimedialna ekspozycja, dzięki samodzielnie przeprowadzonym eksperymentom, pozwala go oswoić, odkryć jego różne oblicza, a nawet polubić. Wszechobecny ogień wystudzą zawsze stojący na wysokości zadania strażacy, którzy zaprezentują swój niezwykły pojazd i na kilka chwil pozwolą spełnić dziecięce marzenie o wejściu do wnętrza prawdziwego wozu strażackiego. Opowiedzą o sekretach i specyfice zadań, z którymi zmagają się na co dzień, aby marzący o tym zawodzie chłopcy dowiedzieli się więcej o ich bohaterskich czynach. Rodziców najmłodszych dzieci zachęcamy, aby pozwolili swoim pociechom w ten dzień iść spać trochę później. Muzeum Ognia przygotowało strefę, w której również One poprzez zabawę będą mogły nauczyć się czegoś nowego, a przede wszystkim uczestniczyć w wydarzeniu, które ogarnęło cały muzealny świat.
info. Muzem Ognia