We wtorek przy siedzibie Muzeum Miejskiego odsłonięto pomnik Bronisława Piłsudskiego – to pierwszy w Polsce i trzeci na świecie posąg, upamiętniający tego znakomitego etnografa. Na uroczystości obecna była delegacja z Biratori, przedstawiciele ambasady japońskiej oraz Danuta Onyszkiewicz – prawnuczka Józefa Piłsudskiego.
Bronisław Piłsudski, żyjący w latach 1866-1918, był uznanym na całym świecie etnografem, badającym ludy Dalekiego Wschodu, w szczególności Ajnów – rdzennych mieszkańców japońskiej wyspy Hokkaido. Mówi się, że ocalił ich od zapomnienia – to dzięki niemu znamy ajnuską kulturę, legendy, zwyczaje i język.
Pomnik, przedstawiający starszego brata marszałka Piłsudskiego oraz ajnuską kobietę, nagrywającą się na fonograf, zaprojektowała japońska artystka Maki Sekine z Biratori, która wraz z mężem Kenji od kilku dni gości w Żorach, prowadząc dla dzieci zajęcia plastyczne i opowiadając o kulturze ajnuskiej. Wykonawcą pomnika jest Marek Dronszczyk. Posąg z brązu uroczyście odsłonili prezydent miasta Waldemar Socha oraz chargés d`Affaires a.i. Ambasady Japonii Satoru Takahashi. Spotkanie uświetniła obecność Danuty Onyszkiewicz i jej ojca Janusza Onyszkiewicza – męża Joanny Jaraczewskiej, wnuczki Józefa Piłsudskiego. Pani Danuta, która poszła w ślady stryjecznego dziadka i zajmuje się antropologią, gościła już w Żorach podczas premiery filmu o Bronisławie.
Podczas wtorkowej uroczystości, dyrektor Muzeum Miejskiego Lucjan Buchalik oraz prezes Żorskiej Izby Gospodarczej Andrzej Zabiegliński wręczyli Muzeona (nagrodę przyznawaną przyjaciołom żorskiej placówki) Teruo Matsumoto – japońskiemu dziennikarzowi i badaczowi, który od ponad pół wieku mieszka w Polsce. Zaprezentowano również statuetkę Sybilli, prestiżową ogólnopolską nagrodę przyznaną już po raz drugi Muzeum Miejskiemu w kategorii Wydarzenie Etnograficzne za projekt "Nasza Tożsamość".
Wydarzenie, jakim było odsłonięcie pomnika wielkiego etnografa, to jedno z przedsięwzięć, zrealizowane w ramach muzealnego projektu "Bronisław i Józef Piłsudscy. Piórem i karabinem ku niepodległości", organizowanego na okoliczność setnej rocznicy odzyskania niepodległości i przypadającym w przyszłym roku stuleciem nawiązania polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych. Muzeum Miejskie organizuje wiele spotkań i ciekawych lekcji, przybliżających kulturę Ajnów nie tylko dorosłym, ale i dzieciom. A podczas Nocy Muzeów, 19 maja, otwarto wystawę etnograficzną „Świat Ajnów. Od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano”, którą można zwiedzać w dziale wystaw czasowych. To największy w Polsce zbiór eksponatów związanych z tym rdzennym ludem Japonii z Hokkaido! pc-s, zdj.: Andrzej Żabka
Więcej o projekcie czytaj też: Bronisław, brat Józefa - o starszym Piłsudskim będzie u nas głośno. Wielki projekt Muzeum Miejskiego