Decoupage, batik, a nawet tatuaż artystyczny – tych technik będzie można nauczyć się na warsztatach prowadzonych w Miejskim Ośrodku Kultury.
Już od przyszłego tygodnia ruszają warsztaty plastyczne prowadzone przez profesjonalnych instruktorów, plastyków i grafików. Organizatorem przedsięwzięcia jest Marzena Kuczera. Zajęcia prowadzone będą dla różnych grup wiekowych.Warsztaty dla dzieci prowadzone będą w poniedziałki, środy i piątki. Wstęp kosztuje 5 zł.
Dla najmłodszej grupy wiekowej (3 – 6 lat) przewidziano zajęcia pt. "Kraina bajek". Są to zajęcia manualne, polegające na połączeniu słów, muzyki , gestu i plastyki w celu kształtowania ogólnego rozwoju dziecka. Zadaniem jest poruszyć wrażliwość najmłodszych poprzez zabawę, a jednocześnie wtopić ich w świat sztuki i wyższych wartości.
Dla starszych dzieci zaplanowano sekcję warsztatów pt. "Zabawa kształtem i kolorem". Warsztatowicze będą mogli zapoznać się z różnymi technikami plastycznymi, od pasteli i malarstwa, po ceramikę i rzeźbę. W ramach zajęć nauczana będzie również technika decopagu, czyli przyklejania na specjalnie przygotowane do tego powierzchnie wzoru wyciętego z papieru. Zajęcia prowadzone są dla grup od 7 do 15 lat.
W soboty, w godzinach przedpołudniowych młodzież i dorośli będą mogli zapoznać się ze sztuką i plastyką. W ramach zajęć "Studium martwej natury i postaci" nauczana będzie technika rysunku i szkicu oraz malarstwa. Dla osób lubiących obcować z naturą odbędą się również zajęcia z florystyki prowadzone przez Annę Bodzek – Sikora. Będzie można nauczyć się, jak stworzyć piękny bukiet na każdą okazję.
Oprócz stałego programu warsztatów przewidziano również co miesięczne "warsztaty unikatowe". Wejście na zajęcia będzie trochę droższe, ponieważ wyniesie 15 zł. Za to techniki są bardziej skomplikowane. Warsztatowicze nauczą się filcowania, a także dowiedzą się gdzie szukać inspiracji w tworzeniu dekoracji na imprezy okolicznościowe. Prowadzone będą zajęcia z batik, czyli sposobu artystycznego farbowania tkanin z wykorzystaniem wosku. Poza tym polski grafik, Łukasz Sokołowski poprowadzi warsztaty z tatuażu artystycznego.
Proponowane są również inne formy spotkań ze sztuką plastyczną. Organizowane będą wykłady z historii sztuki. Na rynku czy w klubie "Rebus" będzie można się spodziewać różnego rodzaju happeningów. Poza tym w galerii organizowane będą wystawy prac znanych artystów z regionu i Żor. W zeszłym roku zorganizowano aż 16 takich wystaw.
Najciekawsze prace warsztatowiczów zaprezentowane będą na wystawie "XXIII żorski plener". Jest to wystawa, której tematem przewodnim jest nasze miasto, ze swoją kulturą, historią i krajobrazem.
Warsztaty cieszą się ogromną popularnością. W zeszłym roku udział wzięło ponad 2000 osób. Już teraz na niektóre zajęcia zgłosiło się 40 osób. "Warsztaty są idealną okazją na wyrażenie siebie poprzez sztukę , czego nie daje współczesna popkultura. My chcemy zwrócić uwagę na dobro i piękno i nauczyć naszych warsztatowiczów tych wartości" – mówi Nina Kontny-Łomozik, instruktorka warsztatów.
Klaudia Franczyk