Z uwagi na znaczne ograniczenia w zakresie prezentacji muzealiów, zrodziła się idea stworzenia ich cyfrowego odbicia.
Projekt wirtualnej wystawy „Nasza Tożsamość” oparty został o koncepcję wystawy stałej Muzeum Miejskiego w Żorach pod tym samym tytułem. Z uwagi na znaczne ograniczenia w zakresie prezentacji muzealiów, zrodziła się idea stworzenia jej cyfrowego odbicia, umożliwiającego dalszą rozbudowę ekspozycyjną.
Bezpośrednim celem projektu jest stworzenie popularnonaukowej bazy eksponatów z rozbudowaną treścią narracyjną, która nieodpłatnie udostępniana będzie do celów naukowych i edukacyjnych oraz na użytek własny. W ten sposób skorzystać z opracowania tematu będą mogli bezpośredni odbiorcy realnej wystawy, ale przede wszystkim osoby, które nie będą mogły zobaczyć jej fizycznej reprezentacji.
Projekt zakłada budowę witryny, która będzie stanowiła leksykon wiedzy w zakresie pojęcia „tożsamość”. Koncepcja techniczna oparta zostanie o myślenie obrazem i słowem, a nie tylko samym obrazem. Z uwagi na powagę i znaczenie tematu, zastosowane zostały środki, które umożliwią jak najbardziej pełne i czytelne przedstawienie idei projektu.
Projekt wirtualnej wystawy realizuje zadania w zakresie naukowego przedstawienia tematu oraz popularyzacji wiedzy, ze szczególnym uwzględnieniem faktu, że tożsamość budowana jest również poprzez przedmioty-muzealia.
Konstrukcja wystawy wirtualnej „Nasza tożsamość” została oparta o schemat strony internetowej, co umożliwiło stworzenie nie tylko łatwej i czytelnej nawigacji, ale przede wszystkim dało możliwość otworzenia projektu, pozwalając na rozbudowę bez konieczności przeprogramowywania.
Struktura strony odzwierciedla problematykę wystawy, uwzględniając poszczególne stanowiska ekspozycyjne. Każde podstrona zawiera materiał w postaci popularnonaukowego opisu przestrzeni, kontekstu etnograficznego i historycznego. Na podstronach zamieszczony został materiał filmowy, fotograficzny oraz dźwiękowy. Zasadniczy element prezentacji stanowi baza eksponatów. Zakres udostępnionego materiału uwzględnia podstawowe dane ewidencyjne oraz kontekst etnograficzno-historyczny.
Akcja ta realizowana jest w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura cyfrowa 2016” przez żorską „Fundację Sztuka” we współpracy i partnerstwie z Muzeum Miejskim w Żorach. (tg)
przetak
pralka
sanki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.