Czas na przedstawienie kolejnego pomieszczenia – umownie nazwanego gabinetem burmistrza. Ścieżka zwiedzania prowadzi do secesyjnego gabinetu, biblioteki, w którym mógłby na co dzień pracować burmistrz Franz Nerlich bądź Ferdinand Haering, zastępca burmistrza.
300 eksponatów Muzeum Miejskiego w Żorach, które wchodzą w skład tworzącej się wystawy „Nasza Tożsamość” zostało zdigitalizowanych, zaś ich cyfrowe wizerunki zostaną udostępnione przez internet do wirtualnego oglądania.
Akcja ta realizowana jest w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura cyfrowa 2016” przez żorską „Fundację Sztuka” we współpracy i partnerstwie z Muzeum Miejskim w Żorach.
Czas na przedstawienie kolejnego pomieszczenia – umownie nazwanego gabinetem burmistrza. Narracja wystawy historycznej toczy się w zabytkowej części willi Haering, pod koniec XIX wieku, kiedy Żory w procesie zachodzących przemian powoli zmieniają swój dotychczasowy charakter. Ścieżka zwiedzania prowadzi do secesyjnego gabinetu, biblioteki, w którym mógłby na co dzień pracować burmistrz Franz Nerlich bądź Ferdinand Haering, zastępca burmistrza (prawdopodobnie aż do roku 1924). Gabinet to reprezentatywny pokój, który był królestwem pana domu. To w nim pracował oraz przyjmował gości. Wyposażenie wnętrza dobrane jest tak, aby spełniając praktyczną funkcję, świadczyło jednocześnie swym wyglądem, o charakterze jego właściciela.
Zaraz po wejściu z korytarza, w poczekalni gabinetowej, patrząc na prawo znajduje się zespół obiektów, w którym dominującą rolę odgrywa tapicerowana sofa, nad którą na ścianie powieszone są trofea myśliwskie (skóry zwierzęce, medaliony, poroża, itp.) oraz pamiątki z egzotycznych podróży do Afryki czy Azji (broń biała – włócznie, łuki, rzeźby, itp.) W ten sposób zwiedzający wprowadzany jest w temat ekspozycji znajdującej się w nowopowstałym budynku muzeum, przedstawiającym polskie poznawanie świata. Obok sofy znajduje się egzotyczna komoda chińska.
W głębi, na lewo znajduje się właściwa część ekspozycji, czyli gabinet urządzony w stylu secesyjnym. Naprzeciw wejścia znajduje się zespół eksponatów związany z pracą, w którym dominującą rolę odgrywa okazałe biurko wraz z tapicerowanym fotelem. Całość zespołu uzupełnia dodatkowe wyposażenie biurka, tj. lampa, bibularz, telefon.
Na lewo od biurka znajduje się duża, dębowa biblioteka, która zajmuje właściwie całą ścianę. W niej umieszczone są kolejne tomy encyklopedii, książki podróżnicze, atlasy czy roczniki lokalnej prasy codziennej, takie jak Sohrauer Stadtblatt. Naprzeciwko biblioteki, na ścianie okiennej znajduje się stojący zegar.
Kolejny zespół obiektów znajduje się w pomieszczeniu, do którego wchodzi się bezpośrednio z poczekalni gabinetowej. Jest to mała przeszklona oranżeria, która pełni funkcję rekreacyjną, w której gospodarz podejmuje gości przy lampce koniaku, czy partyjce brydża. Obiekty, które zlokalizowane są w tym pomieszczeniu, to mały karciak (stolik do gry w karty), krzesła, szafka na cygara, popielniczka itp. Scenografię uzupełniają przedmioty, które są dodatkowym wyposażeniem przestrzeni. Są nimi m.in. wisząca lampa sufitowa, dywan, barek na którym stoi patefon, czy duży obraz olejny, który powieszony jest za biurkiem. (tg)
patefon
stolik karciany
zegar
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.