W czwartek o 17.00 w Galerii Na Starówce odbędzie się wernisaż wystawy "Nagość twarzy" Anny Flagi. Prace będzie można oglądać do 7 listopada.
Poprzez NAGOŚĆ TWARZY – JESTEM – po 11 latach przerwy, po kilku epizodach wystawowych. Prezentuję prace graficzne ukazujące emocje człowieka w jego twarzy, sięgając po najprostszy środek, jakim jest twarz własna oraz twarze moich bliskich. Skupiam się bardziej na wyrażeniu stanu ducha poprzez strukturę, kolor jak i wyraz emocjonalny osoby. Karykaturalne ujęcia dodatkowo przejaskrawiają moją wypowiedź artystyczną. - A. Flaga
Piękno, brzydota, radość, złość, zdziwienie i przerażenie – to tylko niewielkie spektrum uczuć, emocji i estetycznych odczuć, jakim poddawany jest odbiorca prac Anny Flagi. Twarz, jako medium stała się pretekstem do estetyzujących rozważań graficznych. Fotografia, jako źródło zatraca jednak w tych rozważaniach swój ład i czystość, aby poprzez swoiste wykrzywienie w zwierciadle naszej wyobraźni pokazać niespokojność istnienia, radość poznania, szaleństwo emocji czy bezsiłę bycia. I nie tylko linia prowadzi nas poprzez meandry poznania i odczucia. Wszystko to dodatkowo podbija i zwielokrotnia kolor – z iście Warholowską fantazją zastosowany. Czerwień krwi, żółć cytryny, niebieski jak ogrom nieba – wszystko to tworzy niełatwą, czasami wręcz poruszającą do głębi, ale jednak estetyczną przyjemność. Dukt linii wzięty jakby z renesansowej grafiki uzyskuje w ten sposób wymowę nowoczesności, spajając w jedność przeszłość z przyszłością. Pokazując, że status ludzkiego „być, albo nie być” obraca się ciągle wokół tych samych uczuć i stanów.
Wystawa swoim dualnym układem zmusza odbiorcę do refleksji nad istotą bycia i jego zmiennością. Poprzez krzywe zwierciadło niedoskonałej dorosłości prowadzi do niewinności okresu dziecięcego – jakże pięknego i zachwycającego bez końca… - Katarzyna Podyma (Kustosz)
Anna Flaga - ur. 1974 w Rybniku, artysta grafik. Mieszka i tworzy w Żorach. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Wydział Malarstwa; dyplom z wyróżnieniem w 2000 r. w pracowni prof. S. Karpowicza. Własne projekty realizuje, prowadząc pracownię reklamy. Nagrodzona w konkursach i na wystawach grafiki w Katowicach – Triennale Grafiki Katowice 1998 (wyróżnienie) i Krakowie – „Pejzaż w malarstwie współczesnym” 1992 (2. miejsce). W konkursie fotograficznym w Bolesławcu zajęła w 1998 r. 2. miejsce w kategorii fotografii czarno-białej.