Dla grup zorganizowanych (przedszkola, kolonie, półkolonie) i dla osób indywidualnie Muzeum przygotowało dwie oferty, w dwóch budynkach - Muzeum Miejskiego w Żorach (ul. Muzealna 1/2) oraz w świetlicy MOK w Osinach (ul. Szkolna 57). W programie warsztaty i tematyczne zajęcia, zobacz szczegóły:
Pierwsza oferta składa się z pięciu tematów. Zajęcia warsztatowe odbywać się w nowej siedzibie muzeum, czyli w willi Haeringa przy ul. Muzealnej 1/2.
Będą to MUZEALNE ZAJĘCIA WAKACYJNE z cyklu:
„Na latającym dywanie świata poznawanie”
Temat 1
„Afrykańskie zoo” – na zajęciach dzieci zapoznają się z mapą świata, potrafią wskazać Kontynent afrykański; poznają zwierzęta, które zamieszkują na poszczególnych terenach Afryki (piaski pustyni, trawa sawanny, gęsty las tropikalny).
Dowiadują się jak nazywa się najdłuższa rzeka w Afryce i zarazem na Ziemi. W trakcie zabaw i piosenek utrwalają wiedzę na temat poznanych zwierząt i nazwy rzeki. W części warsztatowej wykonują własnego zwierzaka.
Temat 2
„Kto mieszka w Afryce?” – dzieci poznają ludność afrykańską m.in. Pigmeje, Tuaregowie, Masajowie, dowiadują się co na co dzień robią dzieci w Afryce, w co się bawią. Poznają obrzędy i zwyczaje mieszkańców wioski. Grają i śpiewają przy użyciu afrykańskich instrumentów. W części warsztatowej wykonują maskę afrykańską.
Temat 3
„Japonia a Chiny czyli podobieństwa i różnice” – dzieci poznają dwa na pozór identyczne kraje pod względem kultury i zachowania. Odkrywają różnicę pomiędzy tymi krajami i ich mieszkańcami. Uczą się posługiwać pałeczkami, poznają kaligrafię i sztukę orgiami.
Temat 4
„Welcome to England – Witamy w Anglii” – dzieci poznają Wielką Brytanię, dowiadują się, że w jej skład wchodzą: Anglia, Walia, Szkocja i Irlandia Północna. Zajęcia głównie skupiają się na Anglii, jej zabytkach, kulturze i panujących tam zwyczajach. Dzieci poznają podstawowe angielskie słówka. Na koniec dzieci projektują swoją pocztówkę „Pozdrowienia z Anglii”, na której zamieszczają poznane wcześniej symbole, zabytki itp.
Temat 5
„W krainie Nocy Polarnej” – dzieci poznają zjawiska nocy i zorzy polarnej, ich częstotliwość i miejsca występowania. W trakcie zajęć przybliżona zostaje wiedza na temat krajobrazu, zwierząt, zwyczajów, symboli i zamieszkującej ludności w poszczególnych krajach nordyckich: Norwegia, Dania, Szwecja, Islandia, Finlandia.
"Strachu nie znamy, gdy rycerza szukamy!”
Temat 1
„Rycerzem być” cz. 1 – spotkanie z rycerzem, gry i zabawy rycerskie, tańce z białogłowami, naukę szermierki i robótki dla kobiet. Uczestnicy poznają kuchnię średniowieczną, uczą się projektowania herbu na tarczy rycerskiej. Dodatkowa atrakcja - możliwość zrobienia zdjęcia w stroju rycerskim (chłopcy) i w stroju białogłowy (dziewczynki)
Temat 2
„Rycerski dwór” cz. 2 – spotkanie z rycerzem, tańce, zabawy, pieśni średniowieczne. Uczestnicy poznają zasady życia na średniowiecznym zamku, poznają zasady kodeksu rycerskiego, uczą się kaligrafii gęsim piórem, poznają ideowe i praktyczne znaczenie chorągwi - znaku bojowego.
--------------------------------------------------------------------------------------
Druga oferta składa się z trzech tematów. Zajęcia warsztatowe odbywać się w Centrum Edukacji Regionalnej w świetlicy MOK w Osinach ul. Szkolna 56.
Będą to ZAJĘCIA WAKACYJNE z cyklu:
„Nasze wakacje z legendą na pewno udane i wesołe będą!”
Temat 1
„Czarny Jastrząb” – uczestnicy poznają legendę, która wzbudza wiele emocji i ukazuje ludzkie wady i zalety. W czasie zajęć na dzieci czekają gry i wesołe zabawy oraz rozwiązywanie tajemniczych zjawisk.
Temat 2
„Legenda o trzech braciach” – uczestnicy dowiadują się jak krzyżują się ludzkie losy i co z tego wynika. Podczas zajęć dzieci rozwiązują zagadki i rebusy oraz uczą się zdobywać pożywienie w taki sposób, jak to robili dawni wojowie.
Temat 3
„Król Sobieski na Śląsku” – dzieci poznają wielkiego polskiego króla Jana III Sobieskiego i związane z nim legendy. Na zajęciach uczą się tańca dworskiego i władania mieczem oraz razem z królem bronią miasta i wioski przed wrogiem.
--------------------------------------------------------------------------------------
TERMINY ZAJĘĆ
lipiec 2015 r.
sierpień 2015 r.
GODZINY ZAJĘĆ
9.00-12.00 (istnieje możliwość uzgodnienia innych godzin)
KOSZT
10 zł od uczestnika
ZGŁOSZENIA KIEROWAĆ NA ADRES:
Jadwiga Tabor
Kierownik Działu Edukacji
Muzeum Miejskie w Żorach
e-mail: jadwigatabor@muzeum.zory.pl
tel. 607 036 779
lub sekretariat: 32 43 43 714
info. MM