Nie wszystkie firmy dotknął kryzys. W natłoku informacji o producentach borykających się skutkami załamania gospodarczego – uwagę zwracają komunikaty płynące z Mokate o odmiennej wymowie. Oto znany polski producent kawy i herbaty nabył kolejne czeskie przedsiębiorstwo. Z początkiem marca br., w wyniku tej transakcji, do grupy ośmiu firm Mokate dołączył dziewiąty podmiot - „Marila Balirny” z siedzibą pod Pragą.
Marila to przedsiębiorstwo z wieloletnią tradycja, specjalizujące się w kawach ziarnistych i mielonych, produkujące także cappuccino oraz wyroby cukiernicze. Kawa Marili „Standard”, wytwarzana od czasów drugiej wojny światowej, jest głęboko zakorzeniona w konsumpcyjnych przyzwyczajeniach Czechów; w swoim czasie pełniła w społeczeństwie rolę „zastępczej waluty”, podobnie jak u nas paczki kawy zdobywane „spod lady”. Poza kawą i cappuccino Marila produkuje asortyment biszkoptów, wafli i pierników. Sprzedaż wyrobów cukierniczych to około 40% wartości całej sprzedaży, w której dominuje kawa.
Mocną stroną czeskiego producenta jest własna palarnia kawy. Stanowi ona część kompleksu produkcyjnego, wyposażonego w nowoczesne linie technologiczne, magazyny oraz pomieszczenia ekspedycji. Marila zatrudnia około 170 pracowników, co przy automatyzacji procesów produkcyjnych w pełni zabezpiecza jej potrzeby.
Najbliższe dni Mokate zamierza poświęcić na skoordynowanie prac wewnątrz grupy, tak aby włączyć Marilę w sprawny system zaopatrzenia oraz zapewnić jej znaczący udział w ogólnej ofercie. Trwają prace nad wzbogaceniem asortymentu czeskiego partnera, a przede wszystkim – nad wprowadzeniem jego wyrobów do oferty eksportowej. Ustalono, że w tym zakresie Marila posiada obiecujący potencjał, nie w pełni dotąd wykorzystany.
„Wchodząc w posiadanie czeskiej Marili, Mokate potwierdziło swe zainteresowanie rynkami Europy Środkowo-Wschodniej. Pozostają one elementem naszej strategii realizowanej konsekwentnie od kilku lat” - stwierdziła Teresa Mokrysz, właścicielka grupy firm Mokate. Firmy Mokate znajdują się na Słowacji, Węgrzech i Ukrainie. W samych Czechach jest ich najwięcej, bo aż trzy. Jest to m.in. rezultat wcześniejszych akwizycji; w roku 2005 Mokate przejęło herbacianą firmę „Dukat” ze Zlina, a w roku następnym w skład grupy wszedł „Timex” - producent kawy z Moraw. Serię akwizycji Mokate rozpoczęło jednakże od Polski, przejmując w 2002 roku „Consumera” w Środzie Wielkopolskiej, co pozwoliło wejść na krajowy rynek herbaty.
Największe zakłady produkcyjne Mokate nadal zlokalizowane są w kraju. Spółka z o.o. w Żorach jest kombinatem kawowym, produkującym m.in. cappuccino, które opanowało około 80% rynku tek kategorii. Herbaty są domeną Spółki Akcyjnej w Ustroniu; firma ta wprowadziła Mokate na drugie miejsce w Polsce na herbacianym rynku. Znaczący udział w ofercie mają również półprodukty dla przemysłu spożywczego (zabielacze i spieniacze), w całości wytwarzane w zakładach w Ustroniu i w Żorach. W tej dziedzinie Mokate jest jednym z największych dostawców w Europie. Od kilku lat Mokate sporo inwestuje w najnowsze technologie. Rok 2009 będzie kolejnym okresem modernizowania linii technologicznych; przewiduje się, że na zakup maszyn i urządzeń firma wyda około 14 mln złotych.
Plany grupy Mokate na rok bieżący są ambitne. Założono blisko 20% dynamikę sprzedaży, co pozwoli firmie zbliżyć się do pułapu pół miliarda złotych w skali rocznej. W strukturze obrotów eksport utrzyma na poziomie bliskim 40%. Zatrudnienie, po uwzględnieniu akwizycji, przekroczy 1 400 zatrudnionych. Mokate nie powiedziało ostatniego słowa także w przejęciach; dobra kondycja finansowa firmy sprawiła, że trwają prace na wytyczeniem dalszych kierunków ekspansji. info: Mokate