Od kilku miesięcy młodzi ludzie z całego kraju przyjeżdżają do MOK-u w Żorach, aby tańczyć pod okiem najlepszych instruktorów. Szczególne pochwały zbiera sala taneczna w Scenie Plenerowej, o której jest już głośno poza naszym miastem.
Najlepsi instruktorzy tańca w kraju i poza jego granicami, sala pękająca w szwach, a co najważniejsze budująca opinia zachwyconych uczestników, zwłaszcza na temat Sceny Plenerowej i wspaniałego klimatu zajęć. Mowa o warsztatach tanecznych dla młodzieży „BangWorks Workshop”, które już kilkakrotnie odbywały się w nowym budynku przy Domu Kultury, oddanym do użytku nieco ponad rok temu (Projekt „Przystanek Kultura - Dom Kultury w Żorach jako Regionalne Centrum Inicjatyw i Informacji Kulturalnej. Modernizacja infrastruktury kultury").
Jak to się zaczęło? - Do MOK-u zgłosił się Łukasz Czech, młody chłopak, który zaoferował współpracę przy organizacji warsztatów tanecznych i pozyskaniu instruktorów z najwyższej półki. Motywem przewodnim jest dla niego hasło „Śląsk trzeba roztańczyć” – mówi Elżbieta Koczar, specjalista ds. marketingu w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach. - Pierwsze warsztaty odbyły się w listopadzie 2014 r. Gośćmi byli Darek Mrowiec i Paweł Gajos. Udział wzięło ok. 60 osób. To maksymalna liczba uczestników, którą może pomieścić nasza sala. Sukces pierwszych zajęć zachęcił nas do kontynuowania pomysłu – opowiada Elżbieta Koczar.
13 grudnia 2014 r. warsztaty poprowadzili Julia Żytko i Artur Art Golec. Julia Żytko, laureatka drugiego miejsca drugiej edycji „You can dance”, pracowała w Żorach kilka lat temu, ucząc tańca w nieistniejącej już szkole Lilla House. - Cieszę się, że mogłam wrócić do Żor i przeżyć wspaniałe chwile z fantastycznymi ludźmi, kochającymi to, co ja, czyli taniec. Wspaniała atmosfera warsztatów, jestem wzruszona – mówiła Julia Żytko.
Następnie, w styczniu adepci tańca pracowali pod okiem Patryka Brdeya i Kacpra Roberta Nowakowkiego, a w czasie ferii zimowych uczestniczyli w parogodzinnym maratonie: przez cały dzień ćwiczyli aż z siedmioma instruktorami: Julią Żytko, Elą Osiejewską, Arturem Art Golcem, Marcinem Rębilasem, Simbą, Arturem Frontczakiem i Alanem. To tancerze z naprawdę krajowej czołówki.
Warsztaty odbywają się w nieregularnych odstępach czasu, co kilka tygodni. Nabór ogłaszany jest na Facebooku, w przestrzeni, w której młodzież komunikuje się najszybciej i miejsca zapełniają się błyskawicznie. Tematyka warsztatów dotyka tańca hip hop New Age oraz LA style.
Warto podkreślić, że pochwały zbiera sala taneczna w Scenie Plenerowej. – W sali tańczy się rewelacyjnie! Świetne warunki i klimat. Z każdych warsztatów kręcone są filmiki, które w scenerii tej sali robią jeszcze większe wrażenie – podkreśla tancerz Artur Art Golec. – Podobną salę widziałem tylko w jednym miejscu na świecie: w Nowym Yorku.
Ostatnie warsztaty, w sobotę 14 marca poprowadziła kolejna ikona środowiska tanecznego, Sandy Rzeźniczak. – Bardzo pochlebia nam to, że czołowi tancerze przyjmują propozycję poprowadzenia naszych warsztatów. Wieść o wyjątkowości i wysokim poziomie warsztatów „BangWorks Workshop” w Żorach rozniosła się już w kraju – mówi z dumą Łukasz Czech, pomysłodawca „BangWorks Workshop”.
Łukasz Czech przy współpracy z Ełżbietą Koczar ciągle czuwają nad prężnym rozwojem Bangworks i starają się o poprawę oferty programowej oraz nowe narzędzia promocji. Z miesiąca na miesiąc poziom organizacyjny, jak i poziom rozwoju umiejętności tancerzy jest coraz wyższy. Mamy nadzieję, że warunki, jakie oferuje MOK Żory będą nadal w pełni wykorzystywane przy organizacji takich wyjątkowych wydarzeń, skierowanych do młodzieży.
info. MOK
Profil na facebook-u: BangWorks Workshop
Film zrealizowany podczas warsztatów: