Kino Na Starówce

Kino Helios

Wtorek, 21 stycznia 2025 r.  Imieniny: Agnieszki, Jarosława

Korfantemu żorzanie

13.11.2009
Korfantemu żorzanie

Uroczystość odsłonięcia pomnika Wojciecha Korfantego wpisana została w program obchodów Święta Niepodległości. Mimo deszczu i przenikliwego chłodu, na skwer za blokiem nr 4 na os. Korfantego przyszli też mieszkańcy dzielnicy. Wielu z nich, to co działo się na dole obserwowało z balkonów swoich mieszkań.

Pomnik zaprojektował i wykonał Tomasz Wenklar z Tychów. Odlana z brązu sylwetka Korfantego mierząca 1,10 m osadzona została na wysokim na metr bloku z granitu. Do pomnika prowadzi alejka, są też ławeczki. Wszystko odbyło się w asyście pocztów sztandarowych Rady Miasta i Policji. Kwiaty pod pomnikiem wielkiego Ślązaka złożyli pracownicy Biura Rady Miasta i członkowie samorządów dzielnicy Korfantego i Powstańców Śląskich. Sylwetkę Korfantego, w krótkim programie okolicznościowym przedstawili licealiści z Zespołu Szkół nr 3 na os. Sikorskiego, pod opieką Ireny Krzywoń. jc, zdj. ak

 

 

Autor pomnika - Tomasz Wenklar

 

Wojciech Korfanty – biografia

20 kwietnia 1873 – 17 sierpnia 1939

 

Wojciech Korfanty urodził się w 1873 roku w Siemianowicach Śląskich w rodzinie górniczej. W 1879 roku rozpoczął naukę w miejscowej szkole ludowej, a następnie uczęszczał do katowickiego Gimnazjum Królewskiego. W 1895 roku rozpoczął studia na politechnice w Charlottenburgu, z których rok później przeniósł się na Wydział Filozoficzny Królewskiego Uniwersytetu we Wrocławiu, a następnie do Berlina.

 

W 1901 roku objął redakcję „Górnoślązaka” w Katowicach. Rok później za publikację artykułów „Do Niemców” i „Do moich braci Górnoślązaków” osadzony został w więzieniu we Wronkach. W latach 1903 - 1912 i w 1918 był posłem w Reichstagu oraz pruskiegoo Landtagu (1903-1918), gdzie reprezentował Koło Polskie. 25 października 1918 roku wystąpił w Reichstagu z głośnym żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich ziem polskich zabranych po zaborze pruskim. Po pierwszej wojnie światowej wszedł w skład Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu, stanowiącej rząd Wielkopolski podczas Powstania Wielkopolskiego.

 

W styczniu 1920 roku Wojciech Korfanty został mianowany przez rząd polski komisarzem plebiscytowym na Górnym Śląsku. Po niekorzystnej dla Polaków interpretacji wyników plebiscytu, proklamował i stanął na czele III Powstania Śląskiego. Nie wierzył w szanse powodzenia powstania, widząc w nim jedynie zbrojną manifestację ludu górnośląskiego, która powinna zwrócić uwagę Komisji Międzysojuszniczej, mającej dokonać podziału Śląska pomiędzy Polskę i Niemcy. Dlatego też zarządził wstrzymanie działań zbrojnych i czekanie na decyzję mocarstw Ententy. W lipcu 1921 roku opuścił Śląsk, desygnując na stanowisko swego następcę Józefa Rymera.

 

W odrodzonej Polsce, w latach 1922 - 1930, był posłem na Sejm, związanym z Chrześcijańską Demokracją (ChD). Od października do grudnia 1923 roku pełnił funkcję wicepremiera w rządzie Wincentego Witosa i jego doradcy z ramienia ChD. W 1924 roku został wydawcą dzienników „Rzeczpospolita” i „Polonia”. Był zdecydowanym przeciwnikiem Józefa Piłsudskiego. Po zwycięstwie sanacji stał się obiektem ataków z jej strony. W 1930 roku został aresztowany i wraz z posłami Centrolewicy osadzony w twierdzy brzeskiej. Po uwolnieniu powrócił na Śląsk. W obawie przed ponownym aresztowaniem w kwietniu 1935 roku emigrował do Pragi. Był jednym z organizatorów i pierwszym prezesem Stronnictwa Pracy, powstałego w 1937 roku w wyniku połączenia Chadecji i Narodowej Partii Robotniczej. Po aneksji Czechosłowacji przez Niemcy wyjechał do Francji, lecz w obliczu groźby wybuchu wojny potajemnie wrócił do kraju. W kwietniu 1939 roku został aresztowany. Po trzech miesiącach został zwolniony z powodu ciężkiej choroby. Wkrótce po wyjściu z więzienia zmarł. Jego pogrzeb, który odbył się w Katowicach 20 sierpnia, przekształcił się w wielką manifestację poparcia prowadzonej przez niego polityki niepodległościowej.

(z materiałów na V Śląską Konferencję Naukową)







Komentarze:
~zet (2009-11-14 10:47:41)

kolejny pomnik, kolejny wydatek. Tym razem co prawda "normalny", biorąc pod uwagę dziwolągi stawiane za grubą kasę na rondach. Mamy już pomnik Ks. Władysława, teraz Korfantego, czekajmy na Sikorskiego, Pawlikowskiego... a ile dzielnic nie ma tak prozaicznej rzeczy jak kanalizacja czy chodniki? no comment...

~kryzys w Żorach (2009-11-15 08:09:57)

Jak to się ma do zablokowania wydatków jednostek podległych np. szkół do końca roku przez Prezydenta Miasta ze wględu na kryzys. Przez to uczniowie nie bedą mogli mieć zakupionych pomocy dydaktycznych. Zamrozenie kilkuset tysiecy zlotych dla szkół, ale za to kasa na pomniki, Steczkowską, ronda. Widac od razu, ze prezydent Socha przepisał się do PO - platformy obywatelskiej, bo to ich charakterystyczne PRowskie metody rzadzenia. WSTYD Panie Socha!


Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2025 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"