Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Sobota, 23 listopada 2024 r.  Imieniny: Adeli, Klemensa

Graficzny ad-dyton Czecha

27.05.2011
Graficzny ad-dyton Czecha

9 czerwca o 17.00 w Galerii Na Starówce odbędzie się wernisaż wystawy grafik Adama Czecha - "Ad-dyton Pyttyjski". Prace oglądać będzie można do 5 lipca.

„Ad-dyton Pyttyjski” to wizja miejsca, czasu i przestrzeni.
Kamienny przekaz litograficzny powinien płynnym strumieniem myśli wespół ze współczesnym medium algraficznym, nawiązać kontakt z odbiorcą. Łącznikiem bytów, technik jest obecna fizycznie lub duchowo Pytia, mocno przypisana do danego miejsca i czasu. Magia, mistycyzm i alchemia to wątki znaczące przy narodzinach cyklu grafik. Ad-dyton wyobraża i stwarza na nowo miejsca kultu, tajemne zakątki. Jest refleksją nad tym, co było, jak również próbą znalezienia dla niego przestrzeni w czasach współczesnych.
Pytia kamienna czy ulotna? Złowroga czy opiekuńcza? Starożytny kamień czy współczesna presensybilizowana blacha? Zderzenia światów, mediów, racji, struktur to tkanki, będące obiektem twórczego zainteresowania. Magiczne obrzędy skąpane w etylenowych wizjach, a zarazem pewien archetyp miejsca powodują chęć zindywidualizowanej interpretacji starożytnych obiektów architektury, niekoniecznie peripterosów. Cykl komponują enklawy kamiennych form – przybytków świętej ciszy, odosobnienia, kontemplacji. Pojawiająca się Pytia dopowiada treści, wieszczy, nasyca atmosferę swoją obecnością. Dzięki niej odbiorcy stają się kapłanami, mającymi swój udział w interpretacji przekazu, nakreślanego przez własną wrażliwość (niekoniecznie spisanego pradawnym heksametrem…).
Autorskie koncepcje ad-dytonów czy próby uchwycenia (choćby w przelocie) odmaterializowanej Pytii, zaprojektowanie wręcz wystawienniczej przestrzeni dla spektaklu przekazywania przyszłości to podłoże, na którym rozgrywa się historia konfrontacji form, faktur, kolorów i walorów, gdzie światło i cień są sprzymierzeńcami w odbiorze świata, zarysowanego na kamieniu lub metalu.
Adam Czech

 

ADAM CZECH - (ur. w 1976 r. w Katowicach) w 1996 r. ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. Następnie w latach 1996/97 – 2000/01 studiował w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (filia w Cieszynie). Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w zakresie grafiki pod kierunkiem prof. E. Delekty. W latach 2001 – 2004 pracował jako grafik komputerowy, jak również zajmował się dekoratorstwem, wystawiennictwem. Od 2004 roku pracuje w macierzystej uczelni na Wydziale Artystycznym w Katedrze Grafiki. W 2007 r. zrealizował przewód doktorski w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne.
Autor bierze czynny udział w życiu artystycznym, organizując wystawy indywidualne oraz uczestnicząc w wystawach zbiorowych – ogólnopolskich i międzynarodowych. Od czasu ukończenia studiów opracował kilka cyklów graficznych w różnych technikach druku. Należą do nich: „Camelopardalis”, „Kosmożyry”, „Pindos”, „Ad-dyton”. info: MOK
 

 



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"