Scena na Starówce stała się miejscem, w którym uczniowie żorskich szkół gimnazjalnych mogli przeżyć spotkanie z muzyką, słowem i obrazem mówiącym o dziele tego największego polskiego romantyka – kompozytora i pianisty – Fryderyka Chopina.
W roku jego 200 rocznicy urodzin stało się wielce wskazane i celowe zapoznanie uczniów - i to nie-muzyków – z życiem, twórczością, ale i pośrednio z całą spuścizną muzycznego świata tego trudnego dla polskiej kultury czasu zaborów. 11 maja zakończył się okres poznawania tych młodych ludzi z dorobkiem kompozytora w finale Żorskiego Gimnazjalnego Konkursu Wiedzy o Życiu i Twórczości Fryderyka Chopina „Bliżej Chopina”. Jego organizatorem była Samorządowa Szkoła Muzyczna II stopnia w Żorach.
Scena na Starówce, którą wypełnili po brzegi uczniowie gimnazjów nr 1, 2, 4, 5, 8 oraz społecznego gimnazjum w Żorach zaczęła pulsować muzycznym rytmem. Zgromadzona publiczność aktywnie uczestniczyła w niecodziennym wydarzeniu, które spełniało zadanie multimedialnej lekcji o tym wielkim twórcy.
Na otwarcie młodzież usłyszała wybrane dzieła Chopina na żywo w wykonaniu wybitnego polskiego pianisty - Zbigniewa Raubo - profesora nadzwyczajnego Akademii Muzycznej w Katowicach, uczestnika Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie. W dalszej części spotkania na scenie swoją wiedzę o kompozytorze zaprezentowali gimnazjaliści. Byli to finaliści etapu szkolnego, który odbył się 1 marca i wyłonił dwóch kandydatów z każdej szkoły. Pracując drużynowo, uczestnicy odpowiadali na pytania komisji w 3 rundach: pytaniach o życie, twórczość oraz w rozpoznawaniu utworów zaledwie po kilku dźwiękach zagranych przez zaproszonego gościa, honorowego członka jury konkursu - Zbigniewa Raubo. Po zmaganiach konkursowych przyszła pora na film o kompozytorze i miejscach w naszym kraju z nim związanych - „Mazowsze Chopina”.
W czasie przerwy publiczność miała okazję podziwiać prace plastyczne swoich kolegów i koleżanek, które powstawały w trakcie trwania całego konkursu. Prace wystawione w foyer Sceny oceniało jury plastyczne, którego przewodniczącą była znana na naszym terenie malarka, Ewa Rotter - Płóciennik oraz Anna Bodzek-Sikora.
Konkurs teoretyczny oceniało jury, w skład którego weszły: Ewa Dyrda – dyrektor Prywatnej Szkoły Muzycznej w Żorach, Jadwiga Barańska – pianistka, nauczyciel SSM II st. oraz Katarzyna Jarzyna – teoretyk muzyki, opiekun merytoryczny całego konkursu, nauczyciel SSM II st.
Chopin i jego dzieła były obecne w Żorach dzięki wielkiemu zaangażowaniu SSM II st., która podjęła trud organizacji całego konkursu w ramach trwającego w tym roku projektu „Chopin dla wszystkich, wszyscy dla Chopina”, realizowanego wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury. Nagrody dla uczniów, którzy najbardziej zbliżyli się do tematu ufundował Urząd Miasta Żory. Dla tych, którzy wytężyli swoje siły 11 maja, czeka wycieczka do Żelazowej Woli i Warszawy – miejsc, w których Chopin żył, tworzył, które pokochał i w swoich utworach upamiętnił na zawsze. Katarzyna Jarzyna
Wyniki konkursu:
I miejsce – Dominika Kowalska – G-2, opiekun Jan Miketa
II miejsce – Ewelina Nieszporek – G-5, opiekun Gabriela Panek
III miejsce – Mateusz Poproch – G-4, opiekun Kornelia Zelcer-Maleszewska
Najlepsze gimnazjum: G-5, opiekun Gabriela Panek
Impreza towarzysząca - Konkurs plastyczny – „Impresje plastyczne dla Chopina”:
I miejsce Magdalena Kucharska – G-2, opiekun Jan Miketa
II miejsce Angelika Brodzik, opiekun Klaudia Pawelec- Gliklich
III miejsce Aleksandra Buchalik - G-4, opiekun Kornelia Zelcer - Maleszewska
Ciekawy artykuł... Jury napisało o sobie, tylko o uczniach zapomniano.