Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Czwartek, 21 listopada 2024 r.  Imieniny: Janusza, Konrada

Filozoficzna wiosna w Bibliotece

31.03.2011
Filozoficzna wiosna w Bibliotece

„Czytam, więc jestem... W świecie bajek filozoficznych Michaela Piquamela” - pod takim hasłem w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Centralnej odbyła się V edycja Wiosennych Spotkań Literackich.

„Bajki filozoficzne” to zbiór bajek napisanych w oparciu o przypowieści i baśnie francuskie, greckie, ormiańskie, perskie, chińskie i indyjskie. Zawierają mądrości wielkich myślicieli m.in.: Sokratesa, Platona, Salomona, Schopenhauera i innych. Uczestnicy Wiosennych Spotkań Literackich dzięki przesłaniu bajek mogli przekonać się „o istnieniu ze wszechmiar słusznego porządku ponad całą niesprawiedliwością świata…, że tylko od nas zależy ustanowienie sprawiedliwego porządku.”
W spotkaniach z bajką filozoficzną wzięli udział uczniowie klas IV - VI szkoły podstawowej, którzy poprzez zabawę, dyskusję, pytania i „burzę mózgów” w konsekwencji skłaniali się ku myśli przewodniej spotkań, czyli „ Czytam, więc jestem…”
Dzieci doskonale bawiły się podczas zajęć z filozofią w tle. Zajęcia rozpoczynały się przedstawieniem sylwetki autora i krótką charakterystyką jego książki. Zabawa integracyjna pod hasłem „Z Platonem na Ty”, która polegała na przywitaniu się z wizerunkiem szanownego Platona na obrazie, wprowadzała uczestników w wesoły nastrój. Kolejnym punktem wiosennych zajęć było głośne czytanie wybranej bajki, czyli „Czytam, więc jestem” oraz filozoficzna pogadanka. „Filozoficzny ubaw” - pełna humoru, z przymrużeniem oka, zabawa w zadawanie pytań o sens życia wzbudzała w ciekawskich uczestnikach gromki śmiech. W następnym zadaniu „Kolorowy zawrót głowy” sprzymierzeńcem dzieci była bogata wyobraźnia i fantazja, musiały mianowicie wymyślić na podstawie kolorowych ilustracji krótkie opowiadanie o losach znanych filozofów. Filozofowie byli również bohaterami kolejnego zadania, czyli „Układanek dla bystrzaków”. Ostatni punkt programu „Piórem czy pędzlem? Oto jest pytanie” wyzwalał w dzieciach pokłady twórczych możliwości, które znalazły odzwierciedlenie w przepięknych pracach plastycznych. Zakochany Platon, Tęczowa Safona, Zagadkowy Sokrates, Przemijający Heraklit, Optymistyczny Horacy uśmiechają się do odwiedzających Bibliotekę.
Dwie filozoficzne godziny w Bibliotece to niezły ubaw, a jednocześnie doskonała lekcja filozofii, która jest przecież sztuką życia.
„Czytam, więc jestem.” to piąta już edycja Wiosennych Spotkań Literackich.
W poprzednich uczestnicy poznali skutą lodem mrozem krainę Narnii, baśniową „Niekończącą się historię”, magiczną Krainę Therabithii oraz świat wartości Małego Księcia. Kolejna edycja już za rok, zapewne upłynie w równie miłej i kreatywnej atmosferze. info: MBP

 

 

 

 



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"