Festiwal Teatrów i Widowisk Ulicznych „TeatrOn” odbył się w Żorach po raz pierwszy w 2008 roku. Od tego czasu, w wybrany sierpniowy weekend Rynek, uliczki Śródmieścia i osiedlowe placyki zamieniają się w scenę teatralną.
Żorzanie polubili uliczne spektakle, parady, szczudlarzy, przedstawienia z wykorzystaniem dużych form scenografii oraz nocne widowiska. ZAPRASZAMY
4 sierpnia
Dzielnica Księcia Władysława
od 15.30 – do 17.30: Kataryniarz Warszawski
w programie: melodie z całego świata – dodatkowa atrakcja – żywa papuga.
18.30: spektakl „Circo Amaro” - wielkoformatowe widowisko teatralne, pełne efektów pirotechniki scenicznej i elementów fire-show; opowiada o przygodach Samuraja, który niespodziewanie znalazł się w zupełnie obcym dla siebie otoczeniu - Krakowski Teatr Uliczny „Scena Kalejdoskop”.
Rynek
od 18.30 do 20.30: Kataryniarz Warszawski - w programie: melodie z całego świata – dodatkowa atrakcja – żywa papuga.
21.00: spektakl „Gil pogromca smoków” - przedstawienie w konwencji spektaklu plenerowego; sztuczki ogniowe, szczudlarze, piękne barwne kostiumy; szereg komicznych postaci wyrwanych ze swego spokojnego życia w wirze następujących po sobie fantastycznych przygód; gwarancja dobrze spędzonego czasu całej rodziny - Teatr Lalek „Arlekin”, Łódź.
5 sierpnia
Dzielnica Sikorskiego
od 11.00 do 12.30: Kataryniarz Warszawski - w programie: melodie z całego świata – dodatkowa atrakcja – żywa papuga.
12.30: spektakl „Charlie pomywaczem” - zdarzenie teatralne inspirowane twórczością Chaplina z czasów niemego kina; stworzona przez genialnego artystę postać wiecznego tułacza jest dziś jednym z najpiękniejszych mitów sztuki nie tylko filmowej; widowiskowość, finezja i zarazem prostota narracji; zdumiewający tragikomizm sytuacji, w których znajduje się bohater – najczęściej wbrew własnej woli - Teatr „Na Bruku”, Wrocław.
Rynek
od 16.30 do 18.30: Kataryniarz Warszawski - w programie: melodie z całego świata – dodatkowa atrakcja – żywa papuga.
19.00: spektakl „Fotograf” - atelier fotograficzne w stylu retro i jego fotograf czytający w myślach klientów – widzów spektaklu, by spełnić ich wszystkie życzenia, kimkolwiek są – kobietą, mężczyzną, dzieckiem - wszystko może się zdarzyć; pojawiają się słynne postacie filmowe i baśniowe, atrakcyjne pejzaże; dramaturgia spektaklu zakłada udział widza w przedstawieniu, który staje się aktorem; finezję i czar fotografa burzy zagadkowy asystent... - Teatr „Na Bruku”, Wrocław.