Festiwal Teatrów i Widowisk Ulicznych rusza ostatniego dnia lipca. Przez dwa dni na ulicach miasta królować będą grupy teatralne z Krakowa, Wrocławia i Bielawy.
31 lipca, godz. 16.00 – 17.00 - parada uliczna - ulica Boryńska, dzielnica Ks. Władysława
31 lipca, godz. 18.00 – 18.45 - pokaz baniek mydlanych – szachownica - rynek miasta
31 lipca, godz. 21.30 – 22.00 - spektakl „Taniec ognia” – rynek miasta
1 sierpnia, godz. 18.00 – 19.00 – spektakl „Święto kucharza” – plac przy klubie Rebus
1 sierpnia, godz. 20.00 – 21.00 - spektakl „Serce Don Juana” – rynek miasta
Grupa „Kolorowy Świat Baniek” – Wrocław
31.07.2010, godz. 18.00, SZACHOWNICA NA RYNKU MIASTA
Kolorowy Świat Baniek to grupa artystyczna powstała ponad 10 lat temu, z inicjatywy Marcina Bronarskiego i jego zainteresowań cyrkiem i teatrem ulicznym. W skład grupy wchodzą aktorzy, mimowie, animatorzy kultury, żonglerzy, cyrkowcy, a przede wszystkim miłośnicy baniek mydlanych i dobrej zabawy.
Podczas pokazu powstanie ok. 15 000 baniek na minutę. Stworzone zostaną bańki małe, średnie, duże, połączone w kolonie, bańki z różnej wielkości obręczy i sznurków, bańki w bańkach i ogromne nawet do 10 m!. W powietrzu uniesie się dziesiątki tysięcy baniek mydlanych. W czasie pokazu przewidziane są bańkowe warsztaty z aktywnym udziałem dzieci.
Widowisko teatralno – pirotechniczne "Taniec ognia", Teatr Żywy Bielawa
31.07.2010, godz. 21.30, RYNEK MIASTA
Reżyseria: Sławomir Cios
Choreografia ruchu i tańca: Magdalena Bocian
Muzyka: Robert Sygidus
Kostiumy: Magdalena Bocian
Układ pirotechniczny: Sławomir Cios
Scenografia: Praca zespołowa
Premiera odbyła się w maju 2000 r. we Wrocławiu. Punktem wyjścia podczas tworzenia spektaklu było założenie, że tkwiące w człowieku ogromne pokłady energii (tak duchowej, jak i czysto fizycznej) szukają ujścia, a najlepszym na to sposobem jest żywiołowy, spontaniczny taniec dający poczucie wolności i spełnienia. Szczudłonodzy tancerze poruszający się pośród ferii sztucznych ogni, oraz strugi płomieni dobywające się z ich ust tworzyły magiczne misterium ognia i ruchu. Pełen werwy werblista uderzający w kotły i bębny a ukryty pod ciemną zbroją - opończą dodawał całości swoją rytmiczną muzyką aury niesamowitości i nierzeczywistości. Spektakl pełen jest rzeczywistego i metafizycznego żaru oraz dynamiki. Cechą charakterystyczną spektaklu jest wysoki ładunek energetyczny, który narasta, osiągając apogeum w finale przedstawienia, gdzie działania aktorów odbywają się wśród bardzo rozbudowanych efektów pirotechnicznych, a spektakl kończy się kanonadą podniebnych fajerwerków.
Spektakl „Święto Kucharza”, Teatr Nikoli – Kraków
1.08.2010, godz. 18.00, PLAC PRZY KLUBIE REBUS
Głównym bohaterem spektaklu jest kucharz, który z okazji swojego święta razem
z przyjaciółmi pragnie przygotować niepowtarzalny, wspaniały tort urodzinowy. Zaproszeni goście zjawiają się w ciekawych kostiumach, z rozmaitych historycznych epok, zamierzchłych czasów. Tu spotykamy damy w siedemnastowiecznych strojach oraz postacie egzotycznych ptaków i rockowego śpiewaka wystrojonego w barwy tropikalnych owoców.
Kucharz – Artysta jest zainspirowany oryginalnymi zapachami, smakami, kształtami i barwami. Na oczach widzów oraz swoich gości, Mistrz dodaje do mąki aromaty i przyprawy. Tort rośnie, rośnie i w końcu przerasta swojego Twórcę...
Spektakl „Serce Don Juana”, Scena Kalejdoskop – Kraków
1.08.2010, godz. 20.00, RYNEK MIASTA
Produkcja: Scena Kalejdoskop
Scenariusz i reżyseria: Piotr Kulczyk
Widowisko teatralne oparte na osławionej historii Don Juana - fascynującego, niewiernego kochanka, który swoimi miłosnymi podbojami zadziwiał, gorszył i wzbudzał zazdrość.
W spektaklu poznajemy go jako człowieka – pełnego namiętności, ale i samotnego,
poszukującego prawdziwego uczucia, wolnego od pozorów i konwenansów. Jawi się jako człowiek bezsprzecznie impulsywny, porywczy, który nie dopuszcza możliwości porażki. To właśnie staje się przyczyną jego zguby. Don Juan trafia do piekła. Czy uda mu się przekonać oprawców o czystości swoich ideałów?
W przedstawieniu możemy podziwiać kunszt szczudlarzy, niezmiernie plastyczną,
a przy tym futurystyczną oprawę sceniczną (przeważają czerń i biel, a w scenach piekielnych
symboliczna czerwień) oraz niesamowite maski. Muzyka klasyczna prowadzi nas od pierwszej do ostatniej sekundy przez meandry namiętności ludzkiej duszy. Wszystko to sprawia, że jest to niezapomniane przeżycie z pogranicza teatru, baletu i misterium. info: MOK (pc-s)
super :)
lepiej by jakieś konkretne koncerty zrobili. wokół w miastach same imprezy i koncerty, a w Żorach nic się nie dzieje
mam nadzieje że bedzie super :P zapowiada sie bardzo fajnie:)
Już nie mogę się doczekać, jeśli będę tylko w Żorach w tych dniach napewno się wybiorę. Aby więcej takich imprez związanych z teatrem w Żorach:))
Też sie cieszę z tego powodu :)
Nigdy nie byłam na czymś takim i chętnie to zobacze!
Czekam z niecierpliwością!! :)
pójde z córką mam nadzieje że jej sie spodoba:)
Talerze wezmę, to mi umyją.
Podobało mi się takie coś, akurat udało mi się oglądnąć spektakl ogni. Uważam że powinniśmy więcej takich ciekawych spektakli pokazywać, albo ciekawostek :)
Pozdro dla wszystkich którzy nad tym pracowali :)
świetny pomysł z tymi teatrami ulicznymi :)