Dwóch mężczyzn, podających się za pracowników urzędu zajmujących się ochroną środowiska, usiłowało w środku nocy wejść do piwnicy jednego z domów w Śródmieściu. Rzekomi kontrolerzy chcieli sprawdzić czym gospodarz pali w piecu... Ten jednak nie wpuścił ich do środka, a o zdarzeniu powiadomił policję i urzędników.
Do zdarzenia doszło 12 listopada o godz. 2.00 w centrum miasta. Na jednej z posesji zjawili się dwaj mężczyźni, którzy podając się za pracowników urzędu zażądali wpuszczenia ich do piwnicy. Właściciela poinformowali, że przyszli właśnie przeprowadzić kontrolę pieca. Czujny mieszkaniec Śródmieścia nie wpuścił jednak "kontrolerów", a o ich wizycie poinformował policjantów i urzędników.
Urzędnicy zaprzeczyli, aby kontrole spalania paliw w domowych piecach odbywały się właśnie w ten sposób i przygotowali specjalną informację adresowaną do mieszkańców. Publikujemy jej treść poniżej i jednocześnie apelujemy o ostrożność.
"KONTROLE PALENISK DOMOWYCH PIECÓW
Informujemy mieszkańców miasta o wzmożonych kontrolach spalania paliw w domowych piecach. Kontrole przeprowadzane są przez pracowników Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Urzędu Miasta Żory.
Główne obszary typowane do kontroli planowanej dotyczą nieruchomości zgłoszonych przez mieszkańców oraz kontroli samodzielnych przeprowadzonych przez ww. pracowników. Działania są prowadzone w oparciu o upoważnienia, które wydaje Prezydenta Miasta Żory na mocy Ustawy Prawo Ochrony Środowiska. Uprawniają one do wejścia na posesję i sprawdzenia czy w paleniskach nie są spalane substancje niedozwolone. Właściciel kontrolowanej nieruchomości lub dorosły domownik ma obowiązek wpuszczenia upoważnionych pracowników w celu przeprowadzenia przedmiotowej kontroli. Odmowa lub utrudnienie wykonywania czynności służbowej skutkuje konsekwencjami zawartymi w art. 225 § 1 Kodeksu Karnego, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.
Kontrolujący mogą pobierać próbki popiołu, w celu wykonania badań laboratoryjnych na obecność substancji zabronionych. Potwierdzenie termicznego przekształcania odpadów poza spalarnią odpadów podlega karze aresztu bądź grzywny zgodnie z art. 191 Ustawy o odpadach. Przypominamy, że kontrole palenisk w nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone w godzinach 6-22, a na terenie gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza przez całą dobę. Pracownicy Urzędu Miasta oprócz stosownego upoważnienia posiadają legitymację ze zdjęciem, imieniem, nazwiskiem oraz nazwą komórki organizacyjnej UM Żory oraz pieczęciami.
Uzasadnione prośby o interwencje można kierować pod numer tel. : 32 43 48 177 lub 605 145 600 oraz mailowo pod adres: zko@um.zory.pl
Dodatkowo prosimy o zapoznanie się z aktami prawnymi tj.:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ENERGII z dnia 27 września 2018 r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych.
UCHWAŁA NR V/36/1/2017 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO
z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw."
info: KMP Żory