Biblioteka w Żorach zaprasza na e-wystawę pt. „Inny nie znaczy gorszy" autorstwa Wiesławy Pawletko. Wystawę można oglądać do 31 maja w holu Biblioteki Centralnej oraz na stronie www.biblioteka.zory.pl w zakładce FOTO-TON.
Autorka o zdjęciach:
Wystawa ma przyczynić się do innego spojrzenia na osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Na te, które spotkałam na swojej drodze prawie 9 lat temu, jak i na te, które jeszcze w dalszym ciągu przebywają w zaciszu czterech ścian mieszkań i domów. Te prawie 9 lat to czas spędzony z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Żorach (część z nich jest dzisiaj pracownikami Zakładu Aktywności Zawodowej), z którymi zgłębiamy tajniki szeroko pojętego wychowania do życia w rodzinie oraz w między czasie 3 lata wielkiej przygody z Olimpiadami Specjalnymi – Sekcją Terenową „Koniczynka” działającą przy Zespole Szkół Specjalnych w Żorach, w której byłam trenerem pływania. Stąd na zdjęciach – kolorowych – moi pływacy, a na czarno–białych uczestnicy warsztatów.
Zachęcam do zapoznania się z poniższymi informacjami:
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to dzień, w którym osoby niepełnosprawne umysłowo wychodzą na ulice, współzawodniczą w rozgrywkach sportowych i zabawie, prezentują się na scenie, sprzedają swoje wyroby wykonane w pracowniach, są między nami. Uczestniczą w nim osoby i dzieci - podopieczni z Warsztatów Terapii Zajęciowej i Ośrodka Rehabilitacyjno–Edukacyjno-Wychowawczego prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Żorach, uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych im. Matki Teresy z Kalkuty oraz pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej, Zakładu Produkcyjno-Usługowego „Wspólna Pasja”.
Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych – to święto obchodzone w Europie corocznie 5 maja, zapoczątkowane we Francji na początku lat 90. XX wieku, jako dzień godności osób niepełnosprawnych „Randez-vous de la Dognite - Spotkanie z godnością”. Obchodzone z udziałem przedstawicieli najwyższych władz i popularnych osób, w istotny sposób przyczyniło się do zmiany postaw społecznych wobec osób z upośledzeniem umysłowym.
Tak też dzieje się w Żorach. W tym dniu we mszy św., pochodzie przez miasto oraz w uroczystościach na Rynku biorą udział oprócz wychowanków, terapeutów, opiekunów, rodziców, instruktorów, władze miasta, radni, przyjaciele i ludzie dobrego serca wspierający działalność tych palcówek.
Podsumowaniem wystawy niech będzie wiersz napisany na konkurs „Niepełnosprawność w moich oczach” przez Krzysztofa Marca, ucznia klasy Vc Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Jana Pawła II w Pionkach.
Tacy sami
Ludzie ich odpychają,
za odrzutka mają,
a niektórzy bardzo
ich za to kochają
Ludzie się z nich śmieją,
palcami wytykają,
a oni to wszystko
Dzielnie przeżywają.
Zdrowi ich nie dostrzegają,
patrzą jak na stwora,
dużym łukiem omijają,
a wystarczy pokora.
Są ludzie zdrowi,
są ludzie ładni,
są i wśród nas
niepełnosprawni.
Ludzie chcą pomagać,
rehabilitować
i chociaż grosikiem
konta ich wspomagać.
To fakt, są chorzy,
to fakt, są inni.
a my musimy
być tolerancyjni.
Człowieku, po co się wstydzić.
głowę w piasek chować,
bądźmy tolerancyjni,
trzeba się integrować.