Szkoła Muzyczna I i II stopnia wraz z MOK-iem przygotowuje się do obchodów Roku Chopina. Wspólnymi siłami stworzono projekt, o którego dofinansowanie, stara się w Urzędzie Marszałkowskim i Ministerstwie Kultury. - Realizacja niektórych pomysłów zależy głównie od tego, czy uzyskamy fundusze – mówi Zofia Mańka-Błaszczyk, dyrektor szkoły.
Rok 2010 został w Polsce ogłoszony Rokiem Chopina, ze wzlędu na dwusetną rocznicę jego urodzin. Niezależnie od tego, czy żorska Szkoła Muzyczna otrzyma dotację do programu „Chopin dla wszystkich, wszyscy dla Chopina”, na pewno zostanie zorganizowany konkurs „Bliżej Chopina”. - Będzie to konkurs wiedzy dla gimnazjalistów o życiu i twórczości muzyka – mówi Zofia Mańka-Błaszczyk. - Nie potrzebujemy na to dużych pieniędzy, jednak jeśli otrzymamy środki z Ministerstwa, będziemy mogli przeznaczyć więcej na nagrody dla zwycięzców. Konkurs odbędzie się w dwóch etapach – szkolnym w marcu i finałowym w maju. Gościem honorowym i jednocześnie członkiem jury finałowego spotkania będzie pianista Zbigniew Raubo – profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, uczestnik Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. „Być z Chopinem” to kolejny konkurs, jaki szkoła przygotowała, tym razem dla uczniów Samorządowej Szkoły Muzycznej II stopnia.
Szkoła planuje też prowadzić audycje umuzykalniające dla dzieci w podstawówkach i przedszkolach. „Młody Chopin – najmłodszym” to cykl programów, w których przedstawiane będą pieśni i utwory młodzieńcze Chopina, a także organizowane warsztaty taneczne. W ich trakcie zaprezentowane zostaną narodowe tańce polskie – polonez i krakowiak. W marcu szkoła planuje zorganizować spotkanie z muzyką i tańcem - „Od folkloru do Chopina”. Zespół Janusz Prusinowski Trio zaprezentuje tradycję muzyczną centralnej Polski. Część choreograficzną – mazura, oberka i kujawiaka, wykona Zespół Pieśni i Tańca „SARI”. Prawdopodobnie we wrześniu odbędzie się dzień otwarty w Scenie i Galerii „Na Starówce”, połączony z warsztatami plastycznymi, którym towarzyszyć będzie wystawa. Dla uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Żorach, szkół w Rybniku i Jastrzębiu Zdroju, zaplanowane są otwarte warsztaty pianistyczne. Lekcje poprowadzi Piotr Paleczny, zdobywca III miejsca w VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W październiku, wychowankowie żorskiej szkoły ruszą w muzyczną wędrówkę śladami Chopina do Żelazowej Woli i Warszawy, gdzie wezmą udział w przesłuchaniach II etapu XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Filharmonii Narodowej.
Koncertową część obchodów Roku Chopinowskiego rozpocznie 13 marca w „Scenie na Starówce”, Żorska Orkiestra Kameralna „Camerata Sariensis” z Filharmonią Śląską w Katowicach. W programie koncertu przewidziany jest recital solowy amerykańskiego pianisty serbskiego pochodzenia Eugene Indjić, laureata IV nagrody VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego. Obchody zamknie w listopadzie koncert, podczas którego utwory Chopina zagra Oskar Bąkiewicz, laureat wielu nagród konkursów pianistycznych w kraju i za granicą. Część koncertów zostanie nagrana i wydana na dwóch płytach CD.
Bieżące aktualności z realizacji projektu, a także informacje o życiu i twórczości artysty, zawierane będą w Żorskim Kurierze Chopinowskim. W ciągu całego roku, szkoła ma zamiar wydać pięć numerów tej publikacji. Opracowaniem biuletynu zajmie się Katarzyna Jarzyna, pedagog Samorządowej Szkoły Muzycznej II stopnia. Patrycja Cieślak
Fryderyk Franciszek Chopin przyszedł na świat w 1810 roku w Żelazowej Woli. Data dzienna jest sporna. Na akcie urodzenia widnieje 22 lutego, jednak rodzina zawsze świętowała jego urodziny 1 marca i taka też data jest przyjęta oficjalnie. Imiona pianista otrzymał po ojcu chrzestnym, Fryderyku Skarbku i po dziadku, Francois. Bardzo szybko zauważono jego niezwykły talent i geniusz muzyczny. Pierwsze utwory skomponował już w wieku 6 lat. Przez całe życie stworzył kilkanaście polonezów, niemal 60 mazurków, nawiązujących do muzyki ludowej Mazowsza i 24 preludia. Ponadto pisał ballady, etiudy, sonaty, scherza i liryczne, melodyjne nokturny. Zmarł na gruźlicę w wieku 39 lat, 17 października, otoczony gronem najbliższych. Został pochowany w Paryżu, ale zgodnie z wolą Chopina, jego serce spoczęło w Warszawie, gdzie zostało wmurowane w filar kościoła Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Do dziś artysta jest natchnieniem dla rzeszy muzyków.
Ignacy Paderewski, w setną rocznicę narodzin Fryderyka Chopina, powiedział - Zabraniano nam Słowackiego, Krasickiego, Mickiewicza. Nie zabroniono nam Chopina. A jednak w Chopinie tkwi wszystko, czego nam wzbraniano: barwne kontusze, pasy złotem lite, posępne czamarki, krakowskie rogatywki, szlacheckich brzęk szabel, naszych kos chłopskich połyski, jęk piersi zranionej, bunt spętanego ducha, krzyże cmentarne, przydrożne wiejskie kościółki, modlitwy serc stroskanych, niewoli ból, wolności żal, tyranów przekleństwo i zwycięstwa radosna pieśń...