Kino Na Starówce

Kino Helios

Środa, 08 stycznia 2025 r.  Imieniny: M?cisława, Seweryna

Biblioteka zaprasza na wystawę rzeźby i malarstwa

22.03.2017

Wystawa państwa Błędowskich i Rynkiewiczów: do 30 kwietnia, Miejska Biblioteka Publiczna, os. Pawlikowskiego.

Serdecznie zapraszamy na wystawę prac państwa Błędowskich i Rynkiewiczów, utalentowanych mieszkańców Żor.

Wszystko zaczęło się od pana Alojzego Błędowskiego, który już jako dziecko uwielbiał lepić gliniane figurki. Z dziecięcej pasji urosło marzenie, aby w przyszłości zająć się tym zawodowo. W międzyczasie, jako 14-latek namalował portret dziadka, który był nagradzany w amatorskich konkursach, a później trafił na wystawę do paryskiej Galerii Balzaka. Mimo licznych przeciwności losu, pan Alojzy spełnił swoje marzenie i w 1967 roku otworzył w Żorach swój warsztat, w którym do dzisiaj tworzone są budzące zachwyt, dzieła ceramiczne i malarskie. Swoją pasją zaraził całą rodzinę, w tym, córkę i jak sam mówi: „Cieszę się, że poszła w moje ślady. W dzisiejszych czasach bycie ceramikiem nie jest może opłacalne, ale na pewno daje wiele satysfakcji”.
Razem z żoną, Renatą oraz córką Sylwią i zięciem Iwem wspólnie zaprezentują swój dorobek artystyczny w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach.

Alojzy Błędowski – mistrz rzemiosła artystycznego, człowiek o wszechstronnych zainteresowaniach, działacz lokalny, współzałożyciel Klubu Fotograficznego „Kadr”, a przede wszystkim artysta specjalizujący się w malarstwie, rysunku i grafice użytkowej. Zajmuje się malarstwem sztalugowym w technikach: olejnej, pastelowej i akwarelowej, wykonuje również rysunki piórkiem. Od 1967 roku prowadzi własną pracownię ceramiczną. Laureat Phoenix Sariensis w 2015 roku.

Renata Błędowska od wczesnych lat młodości była zafascynowania postrzeganiem świata przez pryzmat malarzy. Podjęła próbę zmierzenia się z swoimi wizjami i zaczęła uczęszczać do ogniska plastycznego w Rydułtowach. Tam pod kierownictwem Ludwika Konarzewskiego doskonaliła swój warsztat. Maluje głównie dla siebie, rodziny i czasami dla znajomych. W 2004 r. w Bielsku Białej przyznano jej nagrodę im. I.Bieńka za obraz "Kaczeńce".

Sylwia Błędowska-Rynkiewicz pochodzi z rodziny o wysublimowanej estetyce i wrażliwości postrzegania piękna tego świata, co miało bezpośredni wpływ na dokonanie wyboru przyszłego jestestwa. Po ukończeniu szkoły podstawowej kontynuowała naukę w PLSP w Nowym Wiśniczu na kierunku ceramiki artystycznej pod opieką prof. Krystyny Jarczewskiej. Pięć lat kształcenia uwieńczył dyplom zaliczony na ocenę bardzo dobrą. Od tej pory podjęła pracę w rodzinnym warsztacie ceramicznym w Żorach, gdzie głównie zajmuje się produkcją przemysłową od czasu do czasu w wolnych chwilach oddaje się szaleńczemu tworzeniu dziwnych i oryginalnych przedmiotów dla znajomych. Główne pole dla popisów artystycznych oddała mężowi.

Iwo Rynkiewicz – współzałożyciel grupy twórczej "Kobron", w 1994 definitywnie porzuca malarstwo na rzecz poszukiwania czystej formy w rzeźbie ceramicznej. Wielbiciel twórczości Nicka Cave'a. Podobnie jak Cave zafascynowany jest motywami biblijnymi, a także historiami i postaciami przywodzącymi na myśl lata międzywojenne ubiegłego wieku. Jego kameralne formy ceramiczne, to przeważnie tajemnicze, czasem wulgarne jak z  obrazów Otto Dixa, zniekształcone, z piętnem bólu i szaleństwa, postaci żywcem wyjęte z teatru osobliwości Barnum & Bailey Circus. Cave'a, Barnuma i Rynkiewicza połączył człowiek i jego historia. Ecce homo - oto człowiek.

Info. MBP

 

 



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2025 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"