Już po raz dwudziesty dziewiąty odbędzie się w naszym mieście Festiwal Sari. Impreza, która trwa od prawie trzech dekad, po raz kolejny odświeżyła swoje oblicze. Zobacz program festiwalu i rozkład jazdy:
Zaczęło się od szant. Pomysł zorganizowania w Żorach festiwalu szantowego sięga 1987 r. Wówczas mało kto przypuszczał, że po kilkunastu latach ta początkowo skromna, gromadząca w zasadzie wąskie grono miłośników żeglarskiego śpiewania impreza, rozrośnie się do takich rozmiarów jak obecnie. Przez ponad dwadzieścia już lat na żorskiej scenie pojawiały się zespoły prezentujące muzykę nie tylko żeglarską, ale również latynoamerykańską, irlandzką, rytmy flamenco, bluesa, celtycką. Z czasem nowością stało się wprowadzenie do programu festiwalu wykonawców stanowiących czołówkę ogólnie pojętej sceny muzycznej. Dziś organizowana biesiada szantowa zdaje się być jedynie imprezą dodatkową, pokłosiem początków imprezy, bo główne punkty programu Sari to zwykle 2-dniowe koncerty organizowane na dużej plenerowej scenie.
Kilka lat temu pojawiła się w głowach muzyków Carrantuohill myśl, aby pokierować imprezą w stronę szeroko pojętej muzyki świata. Przez kilka edycji zapraszano zespoły grające muzykę etno i folk z różnych krajów, m.in. Czech, Serbii, Ukrainy, a nawet Burkina Faso czy Nowej Zelandii. Jednak tegoroczna edycja festiwalu będzie nieco inna…
- Gdy usiedliśmy do stołu, aby porozmawiać o Festiwalu Sari wspólnie z władzami miasta oraz Bogdanem Witą z Carrantuohill, doszliśmy do wniosku, że konieczne są pewne zmiany w formule imprezy – wyjaśnia Stanisław Ratajczyk, dyrektor MOK. - Oczywiście wszyscy cenimy muzykę folkową, która staje się coraz popularniejsza i modniejsza, ale jak widać na przykładzie Żor mniej znane zespoły z innych krajów nie były w stanie przyciągnąć na Rynek tłumów. Aby Sari było imprezą satysfakcjonującą widza, jak i organizatorów, uznaliśmy, że warto zainwestować w gwiazdy, które przyciągną publiczność.
Dla porządku z nazwy imprezy zniknęło hasło „Muzyka Świata”, ale organizatorzy nie zrezygnowali całkowicie z elementów etno/folk – reprezentować je będą Carrantuohill i Chwila Nieuwagi. – Chcemy też wypromować zdolną młodzież naszego miasta, dlatego dawkę dobrej muzyki rozrywkowej zaprezentuje Big Band Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, z którego miasto może być naprawdę dumne – dodaje Stanisław Ratajczyk.
Drugi akcent promocji żorskich talentów to występ Voce Segreto podczas tradycyjnej biesiady szantowej w Domu Kultury. – Chór i szanty? Niektórych dziwi to połączenie, ale to tylko pozory. Chóralne aranżacje szant przyprawiają o ciarki na skórze. Kto nie wierzy, niech przyjdzie – przekonuje Stanisław Ratajczyk. Ponadto zagrają też MuzyKajaka, North Cape i Mechanicy Szanty.
Tegoroczne gwiazdy to w pierwszej kolejności Andrzej Piaseczny, który rozpoczął karierę w latach 90. ubiegłego wieku, ale wciąż jest artystą granym w radiowych stacjach i aktywnie rozwijającym swoją karierę, o czym świadczą m.in.: 2015 – Platynowa Płyta za album "Kalejdoskop", 2012 – Platynowa Płyta za album "Zimowe piosenki”, 2012 – Platynowa Płyta za album "To co dobre”, 2010 – Eska Music Awards "Artysta Roku”. Z kolei LemON to zespół, który okazał się objawieniem na polskim rynku muzycznym. W ciągu zaledwie dwóch lat działalności stworzył pięć wielkich przebojów, zdobył platynową płytę, liczne nagrody, a przede wszystkim zgromadził rzeszę wiernych fanów (w tym ponad 300 000 fanów na Facebooku).
Zmiany objęły też miejsce imprezy. Do współpracy przyłączyło się Miasteczko Westernowe Twinpigs, które chce dać się poznać jako miejsce organizacji ważnych wydarzeń kulturalnych. Dodajmy, że z uwagi na miejsce imprezy, została ona przedłużona do niedzieli 13.09, a program wzbogacony o koncerty zespołów country: Teren C i Lonstar.
Program festiwalu:
MIASTECZKO WESTERNOWE TWINPIGS ŻORY
na teren miasteczka wstęp wolny
11 września 2015 r. PIĄTEK
18:30 - CARRANTUOHILL
20:00 - ANDRZEJ PIASECZNY Z ZESPOŁEM
12 września 2015 r. SOBOTA
18:00 - BIG BAND ZESPOŁU PAŃSTWOWYCH SZKÓŁ MUZYCZNYCH W ŻORACH POD DYREKCJĄ MICHAŁA PRADELI
19:00 - CHWILA NIEUWAGI
20:30 - LEMON
13 września 2015 r. NIEDZIELA
17:00 - LONSTAR, TEREN C
Prowadzenie festiwalu: ADAM GIZA
18 września 2015 r. PIĄTEK
Dom Kultury w Żorach
19:00 - BIESIADA SZANTOWA (CENA BILETU 30 ZŁ)
MUZYKAJAKA, NORTH CAPE, MECHANICY SZANTY, VOCE SEGRETO
Organizatorzy: MOK, Miasteczko Twinpigs Agencja Celt
Sponsorzy: Auchan, KSSE
Impreza towarzysząca:
19 września 2015 r. SOBOTA
molo na Śmieszku
18:00 - Festiwal i koncert szantowy przygotowany przez żorską młodzież
Szczegóły na plakatach i w MOK-u www. mok.zory.pl, tel. 32 434 24 36 wew. 19.
info. MOK