Rzemieślnicy zrzeszeni w Cechu Rzemiosł Różnych przygotowują się do obchodów srebrnego jubileuszu. 5 czerwca odbędzie się gala dla członków Cechu, a dla mieszkańców - impreza na rynku.
Na galę zaproszeni zostaną wszyscy rzemieślnicy, dawni starsi i podstarsi. Zasłużonym członkom zostaną wręczone odznaczenia za szczególne osiągnięcia i zaangażowanie w pracę. Po części oficjalnej, na rynku zorganizowany zostanie festyn. Rzemieślnicy zaprezentują swoje wyroby, a mieszkańcy będą mogli posilić się pieczoną kiełbaską i dobrym ciastem podczas pokazów artystycznych. - Chcielibyśmy, aby wystąpił m.in. zespół „Śląsk” - zdradza Zdzisław Krzak, Starszy Cechu. - Jest to jednak w trakcie ustalania. Wiele zależy od tego, czy otrzymamy dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. Wniosek o dotację zostanie rozpatrzony 10 marca.
Na okoliczność 25-lecia Jan Delowicz z Muzeum Miejskiego, przygotowuje książkę o historii rzemiosła i żorskiego Cechu. - Rozdamy ją gościom obecnym na gali. Wszyscy zainteresowani będą mogli ją też kupić w Punkcie Informacji Miejskiej – mówi pan Zdzisław.
Cech Rzemiosł Różnych uroczyście otwarto 1 czerwca 1985 roku. Pierwszym Starszym Cechu został Aleksander Filak. Po czterech latach, funkcję przewodniczącego objął Lucjan Kremiec, pracujący w branży budowniczej. Był Starszym przez dwie kadencje. Najdłużej, bo aż 12 lat, Starszym Cechu był mechanik samochodowy, Janusz Żbik. Obecny szef, Zdzisław Krzak, jest elektromechanikiem AGD. Na początku działalności, Cech zrzeszał około 400 członków, dziś należy do niego 116 zakładów. Organizacja jest nominowana do miejskiej nagrody Phoenix Sariensis. Czy statuetka trafi do rąk żorskich rzemieślników, dowiemy się 5 lutego. Patrycja Cieślak
Zarząd Cechu Rzemiosł Różnych w Żorach zwraca się z prośbą o wsparcie obchodów 25-lecia istnienia Cechu i renowacji Krzyża Rzemieślniczego przy parafii pw. Świętych Filipa i Jakuba. Wpłat można dokonywać w biurze Cechu lub na konto:
Bank Spółdzielczy w Żorach,
37 8456 0009 2001 0013 2479 0002