Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Niedziela, 24 listopada 2024 r.  Imieniny: Flory, Jana

10 lat regionalizmu w Żorach

18.03.2010
10 lat regionalizmu w Żorach

Utopki uszyte przez uczennice krawieckiej klasy z Zespołu Szkół nr 1 otrzymali goście, którzy 12 marca zaszczycili swoją obecnością obchody 10-lecia założenia Żorskiego Centrum Regionalnego. Ze sceny płynęły podziękowania dla tych, którzy przez wszystkie lata pomagali i współpracowali z ŻCR.

Podczas spotkania w świetlicy w Osinach zaprezentowały się dzieci z Przedszkola nr 8, które zatańczyły „Koziorajkę” i zaśpiewały piosenkę „Na Śląsku”, a także wychowankowie Szkoły Podstawowej nr 8 i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy w przeszłości uczestniczyli w „Lekcjach regionalizmu na żywo”, prowadzonych przez ŻCR. Na jubileusz zaproszono władze miejskie z prezydentem Sochą na czele, władze oświatowe, dyrektorów i nauczycieli żorskich przedszkoli i szkół oraz członków Zespołu Pieśni i Tańca „Osiny”. Podczas uroczystości, Centrum otrzymało Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, a koordynatorzy ŻCR – Urszula Niechoj, Leokadia Buchman, Mirosława Bieg i Jan Delowicz zostali uhonorowani Srebrnymi Odznakami. W imieniu Kapituły Honorowej medale wręczył Jacek Świerkocki, radny Sejmiku Województwa Śląskiego i dyrektor Gimnazjum nr 2.

 

Żorskie Centrum Regionalne powstało 13 marca 2000 roku. Od początku współpracowało ze Szkołą Podstawową nr 7 w Osinach i Miejskim Ośrodkiem Kultury. Pierwsze zajęcia prowadziły Renata Śniegoń, Beata Tokarz, Alina Olszynka i Jadwiga Tabor. Najdłużej z Centrum związane były Maria Hanslik, Mirosława Bieg, Halina Pawlas i Helena Glos. Obecnie w ŻCR działają Leokadia Buchman, Urszula Wróbel, Urszula Niechoj i Jadwiga Tabor. - Bardzo ważną osobą dla Centrum jest Jolanta Polok, dyrektor SP 7, dziś już na emeryturze – podkreślały Urszula Niechoj i Jadwiga Tabor. - To dzięki niej powstało Centrum. Jej wiara, że można stworzyć coś wartościowego, sprawiła, że włączyłyśmy się w działalność. Koordynatorki podziękowały za wsparcie edukacji regionalnej prezydentowi i wiceprezydentom. Słowa wdzięczności skierowane były także w stronę Bożeny Dąbrowskiej, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu. - Bez jej zaangażowania, nie zrealizowalibyśmy wielu naszych pomysłów. To ona zawsze znajduje rozwiązanie w sytuacjach bez wyjścia, to ona podpowiada nam, gdzie się zwrócić. Zaraża nas swoim optymizmem i zachęca do kolejnych projektów.

 

Impreza była doskonałą okazją do podsumowania dziesięcioletniej działalności organizacji. Członkowie Centrum mieli okazję pochwalić się osiągnięciami i przedstawić plany na najbliższe lata. Głównym przedsięwzięciem organizacji są „Lekcje regionalizmu na żywo”, na które przyjeżdżają dzieci z całego województwa, m.in. z Jastrzębia Zdroju, Pszczyny, Bytomia, Wodzisławia, Tarnowskich Gór. Celem lekcji jest przybliżenie tradycji i zwyczajów ludowych obchodzonych na Śląsku. Nauczyciele starają się przekazać wiedzę w sposób prosty, zrozumiały i przystępny. Pomagają im w tym członkowie Ludowego Zespołu „Osiny” - Ludwik Wróbel, Zofia Przeliorz, Eryka Krawczyk, Aniela Wicherek i Ewelina Mrowiec. Obrzędy śląskie prezentują dzieciom także Krystyna Weisman, Marian Wróbel, Joanna Kipka i Aniela Borys. Do niedawna, zajęcia odbywały się dwukrotnie w środy i czwartki (każda grupa liczyła ok. 50 dzieci). Od stycznia, „Lekcje regionalizmu na żywo” organizowane są także we wtorki. - Zainteresowanie jest tak duże, że mamy już zajęte wszystkie terminy do końca roku – cieszy się Jadwiga Tabor. Co miesiąc realizowany jest inny temat. Dzieci poznają tradycję topienia marzanny, dowiadują się, w jaki sposób kisi się kapustę, jak wygląda praca górnika i jak prowadzi się gospodarstwo. Lekcje utrwalane są na płytach CD. Koordynatorzy ŻCR redagują czasopismo „Bajtel” i kalendarz dla dzieci oraz kwartalnik „Kaganek” dla nauczycieli. Ich staraniem ukazał się cykl legend „Żory. Piórem i pędzlem”. Organizują też konferencje popularno-naukowe dla nauczycieli w formie biesiad i warsztatów, po których powstają publikacje, zawierające zbiór artykułów o Śląsku. Ostatnia z nich, poświęcona Wojciechowi Korfantemu, odbyła się w listopadzie. Jadwiga Tabor została wówczas uhonorowana Złotą Odznaką za Zasługi. Marzeniem nauczycieli, pracujących w ŻCR, jest dom regionalny z prawdziwego zdarzenia. Patrycja Cieślak, zdj. ŻCR

 

Żorskie Centrum Regionalne z okazji 10 lecia swego istnienia pragnie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w jego rozwój i działalność a w szczególności: Prezydentowi Miasta Waldemarowi Sosze, Wiceprezydentom Danielowi Wawrzyczkowi i Wojciechowi Kałuży, Piotrowi Kosztyle - Przewodniczącemu Rady Miasta, Jackowi Świerkockiemu - Radnemu Sejmiku i dyrektorowi G–2, Radnym Miasta: Piotrowi Huzarewiczowi, Zbigniewowi Krówce, Kamilowi Owczarkowi, Krzysztofowi Mentlikowi, Bożenie Dąbrowskiej – Naczelnikowi Wydziału Edukacji i Sportu oraz poprzedniemu Naczelnikowi Bogdanowi Lewandowskiemu, Lucjanowi Buchalikowi – dyrektorowi Muzeum Miejskiego w Żorach, Stanisławowi Ratajczykowi - dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Kultury, Jolancie Polok - byłej dyrektor SP-7 w Osinach, Zofii Marklowskej - dyrektor SP-7 w Osinach, Henrykowi Skupniowi i Stanisławowi Pidek - właścicielom drukarni Oldprint, Andrzejowi Zabieglińskiemu – szefowi Żorskiej Izby Gospodarczej, Jolancie Osobniak-Bombie, Urszuli Smulskiej i Grzegorzowi Grankowi z Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, Jackowi Arasimowi – prezes Stowarzyszenia Bezpieczne Miasto, Barbarze Kurzawie - kierowniczce klubu Wisus, Ochotniczej Straży Pożarnej w Osinach, Radzie Dzielnicy w Osinach, Januszowi Janikowi - przewodniczącemu Rady Dzielnicy 700-lecia, Grzegorzowi Kustosikowi - prezesowi Auchan Żory, Augustynie Kapie - prezesowi Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom, Marcinowi Rehlisowi - właścicielowi piekarni na os. Sikorskiego, Cecylii i Marianowi Wańczurom, Marii Hanslikowi - nauczycielowi SP-1, Mirosławie Bieg - nauczycielowi SP-16, Halinie Pawlas i Helenie Glos - nauczycielom SP- 3, Beacie Tokarz i Alinie Olszynce - nauczycielom SP-7 w Osinach, członkom Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego w Osinach: Zofii Przeliorz, Eryce Krawczyk, Ludwikowi Wróblowi, Joannie Kipce, Anieli Borys, Ewelinie Mrowiec, Anieli Wicherek, Marianowi Wróblowi i Krystynie Weisman.

 

 

 

 



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"