W Żorach odbyła się Międzynarodowa Konferencja nt. bezpłatnej komunikacji miejskiej na świecie. W debacie wzięli udział przedstawiciele miast z całego świata. Między innymi z chińskiego Chengdu, estońskiego Tallinna, włoskiego Trentino i łotewskiego Jurmała.
W dniu 6 listopada 2014 r. Miasteczko Westernowe Twinpigs w Żorach stało się areną wymiany poglądów na temat darmowego transportu publicznego. Konferencja skierowana była głównie do przedstawicieli samorządów lokalnych, ale także instytucji i przedsiębiorstw związanych z branżą transportu. Celem spotkania było upowszechnienie wiedzy na temat bezpłatnej komunikacji miejskiej. Miasta, które wprowadziły takie rozwiązania, przedstawiały korzyści z nich płynące. Ponadto była to okazja do wymiany doświadczeń i podjęcia dyskusji w kwestiach funkcjonowania bezpłatnego transportu. Międzynarodową Konferencję otworzył Prezydent Miasta Żory Waldemar Socha. Swoje prelekcje wygłosili przedstawiciele estońskiego Tallina, włoskiego Trentino, Akademii Nauk Społecznych w chińskim Chengdu, Uniwersytetu Nauk Stosowanych holenderskiego Saxion, jak również polskich Ząbek i Gostynia oraz Doradca Prezydenta Miasta Żory Bronisław Pruchnicki. Na zakończenie goście osobiście sprawdzili żorską Bezpłatną Komunikację Miejską wyruszając na przejażdżkę autobusem po mieście.
Jeszcze tego samego dnia informacje o międzynarodowym spotkaniu podano w polskich i zagranicznych mediach: http://www.tallinnatv.eu/index.php/home/news_story/18955 http://www.tvs.pl/informacje/komunikacja-miejska-w-katowicach-za-darmo-autobusami-bez-biletow-jezdza-juz-w-zorach
Przypomnijmy, że od 1 maja 2014 r. Żory wprowadziły Bezpłatną Komunikację Miejską. Wdrożeniu tego projektu przyświecało kilka celów. Chodziło o jak najbardziej racjonalne wykorzystanie środków przeznaczonych na transport publiczny. Do tej pory liczba pasażerów ciągle spadała, a ceny biletów i dopłaty miasta nieprzerwanie rosły. Obecnie autobusy wożą co najmniej czterokrotnie więcej pasażerów, a koszt komunikacji nie zwiększył się. Zatem publiczne środki wykorzystywane są znacznie bardziej efektywnie. Istotny jest również aspekt ekologiczny – więcej pasażerów w autobusach, to mniej samochodów na ulicach i parkingach. Korzyści społeczne są trudne do przecenienia. Osoby mniej zamożne mają możliwość poczynienia znaczących oszczędności, a dla wszystkich jest to krok w kierunku wyrównywania szans w dostępie do edukacji, kultury, rekreacji, a także załatwienia spraw w urzędach, przychodniach zdrowia, czy nawet zrobienia zakupów.
Działania Żor dostrzeżono, ale i doceniono na arenie ogólnopolskiej i światowej. Miasto Żory zostało laureatem konkursu "Miasto Szans - Miasto Zrównoważonego Rozwoju" - wyróżnienie za odważne podejście we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań w zarządzaniu miastem.
info. UM / foto: Elżbieta Swaczyj UM Żory