Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Czwartek, 21 listopada 2024 r.  Imieniny: Janusza, Konrada

Gala Nagród Kulturalnych Prezydenta Żor 2023

Jako pierwsza wręczona została nagroda w kategorii Twórczość Artystyczna. Statuetkę z rąk Waldemara Sochy, Prezydenta Miasta Żory otrzymał wybitny kontrabasista i gitarzysta basowy Michał Barański. Tegoroczny laureat już jako nastolatek został zauważony na warsztatach muzycznych przez amerykańskiego klarnecistę Brada Terry’ego i wszedł w skład jego kwartetu, wielokrotnie koncertując w Stanach Zjednoczonych i zdobywając szlify u źródeł jazzu (współpraca z amerykańskimi i polskimi jazzmanami: Bennie Maupinem i Nigelem Kennedy’m, a także Tomaszem Stańko, Zbigniewem Namysłowskim i Kubą Badachem.  Na swoim koncie ma niezliczone nagrody, a czytelnicy „Jazz Forum” trzykrotnie  wybrali go Najlepszym Kontrabasistą Jazzowym. Spektakularny sukces osiągnął w tym roku, sięgając po dwie statuetki Fryderyka – w kategoriach: Jazzowy Album Roku za płytę „Masovian Mantra” i Jazzowy Artysta Roku.

W kategorii: Upowszechniania Kultury, laureatem został Michał Gajda - wybitny muzyk orkiestrowy, solista i dyrygent, założyciel Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej, skupiającej uczniów ze szkół muzycznych w Żorach, Gliwicach, Rybniku i Jastrzębiu-Zdroju, a na co dzień wicedyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach. Laureat od wielu lat organizuje i współorganizuje najważniejsze wydarzenia kulturalne w naszym regionie i nie tylko. W 2019 r. z Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną i grupą Carrantuohill wystąpił podczas Pol’and Rock Festival. Ma na koncie także występy w sali NOSPR w ramach projektu „Zielona Wyspa Śląsk”. W 2022 r. przygotował i dyrygował Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną podczas uroczystych koncertów wieńczących obchody 750-lecia Miasta Żory. Specjalnie, na potrzeby tego wyjątkowego wydarzenia, zaaranżował też na orkiestrę część wykonanych utworów. Michał Gajda współpracuje z gwiazdami polskiej sceny muzycznej, m.in. z Krzesimirem Dębskim i Kubą Badachem, za swoje dokonania był wielokrotnie nagradzany, m.in. z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.  Niestety Laureat nie mógł być obecny na uroczystości, a nagrodę w jego imieniu odebrała Estera Manderla, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach.

W kategorii: Ochrona Kultury, triumfował Zespół Pieśni i Tańca „Sari”, który od 17 lat rozsławia Żory nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami.  Ma na swoim koncie występy m.in. na Węgrzech, Litwie, we Włoszech, w Hiszpanii, Turcji i Francji, prezentując tańce narodowe, śląskie i innych regionów Polski, m.in., kaszubskie i żywieckie. Liczący 60 osób zespół angażuje się w wiele inicjatyw, m.in. występuje podczas finałów WOŚP, prowadzi warsztaty taneczne, konferencje dla uczniów i nauczycieli. Uświetnia też imprezy miejskie i regionalne. Do największych osiągnięć ZPiT „Sari” należą 24 złote, 5 srebrnych i 7 brązowych medali na Ogólnopolskim Konkursie Tańca Śląskiego „Trojak”, a także zdobycie Grand Prix oraz drugich i trzecich miejsc na festiwalu o „Puchar Czarnych Diamentów” w Katowicach. W imieniu zespołu nagrodę odebrała kierująca zespołem Barbara Wołczyk.

W kategorii: Młodzi Twórcy, laureatem został Krzysztof Małysz, który pomimo młodego wieku imponuje dokonaniami na polu artystycznym. To prawdziwy „człowiek orkiestra”, który od najmłodszych lat rozwija swoje umiejętności w kilku artystycznych kierunkach, zajmując się przede wszystkim tańcem ludowym i występując w Zespole Pieśni i Tańca „Sari”. Nieobce jest mu jednak także aktorstwo i recytacja. Na swoim koncie ma wiele sukcesów, m.in. wraz z zespołem „SARI” uzyskał dziesięciokrotnie 1. miejsce, dwukrotnie 2. miejsce i dwukrotnie 3. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Tańca Śląskiego „Trojak”. Zajął też 1. miejsca w konkursie recytatorskim w ramach Wojewódzkich Jesiennych Spotkań Artystycznych „Ballo”, otrzymał też wyróżnienie za interpretację poezji w konkursie edukacyjno-artystycznym „Pojedynek Na Słowa” w Rybniku. Na swoim koncie ma też wyróżnienie i dwie indywidualne nagrody na 13. Ogólnopolskim Konkursie Filozoficzno-Oratorskim w Łodzi. Krzysztof Małysz to także współorganizator, koordynator, pomysłodawca i uczestnik  wielu projektów artystycznych m.in. wernisaży: „Folk - Up!” i „Do You Remember”, a także spektakli:  „Franciszek”, „Wesele”, Przedwiośnie”, Balladyna”, „Z pamiętnika pracownika” oraz „Też chcę w filmie grać”.

Uroczystość wręczenia Nagród odbyła się 21 października 2023, w pałacyku w Baranowicach, w dniu jego otwarcia po gruntownym remoncie i rewitalizacji.

Źródło: UM Żory

Zdjęcia: Andrzej Żabka








Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się



X Ogólnopolska Noc Biblotekzdj. BPŻ

17. Żorski Bieg Uliczny 2024zdj .Mosir Żory

 Zwycięzcy 1 edycji Międzypowiatowej Olimpiady BezpieczeństwaFotografie: Dominika Kiszczyńska, Konrad Konik - Zespół Szkół nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach

Święto Policji. Wojewódzkie obchody w ŻorachZdj. Kola Miluczkin, 19 lipca 2024

Matki Polki. Wernisaż w Muzeum

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"