Kino Na Starówce

Kino Helios

Czwartek, 24 kwietnia 2025 r.  Imieniny: Grzegorza, Horacego

Anioły Michała Batkiewicza

Foto. Rafał Kalinowski

Na Rynku w Żorach oglądać można rzeźby Michała Batkiewicza, artysty, rzeźbiarza, absolwenta wydziału rzeźby ASP w Krakowie, ucznia prof. Mariana Koniecznego.
„ Anioły w każdym miejscu na świecie symbolizowały wzniosłe uczucia i idee. Były swoistymi stróżami pokoju i symbolami nadziei. Na przestrzeni wieków niezliczeni artyści próbowali ująć anioły w swój własny, niepowtarzalny sposób. Każdy z nich robił to inaczej i każdy w aniołach dopatrywał się czegoś wzniosłego, czegoś, co wykracza poza nasze ludzkie rozumowanie.Ekspozycja „Anioły” jest właśnie taką próbą ujęcia tych mitycznych wręcz istot w ramy naszego, ludzkiego pojmowania. 7 figur aniołów symbolizuje 7 cnót głównych. Anioły wykonane są z polerowanej stali nierdzewnej, a ich głowy, to otoczaki doskonale wkomponowane w cały ekspozycję. Wielkość aniołów jest nieprzypadkowa, od największego do najmniejszego są to odpowiednio: 1.Pokora, 2.Hojność, 3.Czystość, 4.Miłość, 5.Umiarkowanie, 6.Cierpliwość, 7.Gorliwość i pracowitość.Najwyższa figura ma 6.5 m wysokości i góruje nad całą ekspozycją, nadając jej nurtu i jednocześnie wyznaczając kierunek. Autor w swoje dzieło wplótł też elementy Polskiej historii oraz historii kościoła katolickiego. 27 postumentów z otoczaków symbolizuje 27 lat pontyfikatu polskiego papieża Jana Pawła II.Ekspozycja powstała nie na tle religijnym, a ideowym. Anioły mają pochylone głowy, pokazują swoją pokorę, chęć służenia ludziom i jednocześnie jakoby informują ich, co tak naprawdę jest w życiu ważne. Pokazują, że ze swoimi cnotami nie trzeba się obnosić, bo są one integralną częścią nas i funkcjonują w tle. Prostota „Aniołów” i jednocześnie ich klarowny przekaz sprawiają, że jest to doskonała propozycja dla osób o wysublimowanym guście. Dla kolekcjonerów, którzy w swoich dziełach chcą widzieć drugie dno, nie tylko kunszt artysty, ale również przekaz, który nadaje dziełu właściwego znaczenia. Anielski głos jest prosty, a forma minimalistyczna, tak jak cnoty, które są tutaj najważniejsze" 
 Tekst udostępniony przez autora rzeźb Michała Batkiewicza.

 








Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się



CUDA PAŁACOWE czyli giełda rękodziełazdjęcia; Julia Lipner kwiecień 2025 r.

Sery, miody, syropy, kołocze..Zdjęcia; Julia Lipner Ekotarg na dworcu kolejowym. 5 kwietnia 2025 r.   Lista wystawców: 

Mistrzostwa Śląska w szacho-tenisie stołowymzdjęcia; Julia Lipner 29 marca 2025 r.

NA WAGARACHZdjęcia: Julia Lipner

WIOSNA Rynek 21 marca 2025Zdjęcia; Julia Lipner

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2025 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"