Zatrudniasz powyżej 5 osób? Masz obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych. Bez tego, nie otrzymasz elektronicznie informacji o zwolnieniu lekarskim swojego pracownika. Od 1 grudnia obowiązywać będą już tylko e-zwolnienia. Z terenu działalności Oddziału ZUS w Rybniku 1595 płatników nie założyło profilu PUE, pomimo ustawowego obowiązku.
Od 1 grudnia obowiązywać będą elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA). Już teraz co piąty lekarz w województwie śląskim wystawia e-zwolnienie. Od grudnia będzie to jedyna obowiązująca forma zwolnienia lekarskiego. E-ZLA to ułatwienie zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Ma ono uprościć procedury, a co za tym idzie zdjąć z pracownika obowiązek dostarczania zwolnienia do pracodawcy w ciągu 7 dni od dnia wystawienia. Dzięki e-ZLA, informację o chorobie pracownika, pracodawca otrzyma natychmiast, drogą elektroniczną.
Pracodawcy aby otrzymać elektronicznie informację o chorobie pracownika muszą posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych. Wciąż wielu przedsiębiorców, pomimo obowiązku, nie posiada profilu PUE. Dotyczy to płatników składek zatrudniających powyżej 5 osób. W rybnickim ZUS liczba płatników, którzy muszą posiadać profil PUE jest 8209. Niestety, wciąż 1,5 tys. firm nie wywiązało się z tego obowiązku.
Bezpłatnie w każdym ZUS
Teraz jest najlepszy czas, by aby założyć profil PUE dla swojej firmy. Wystarczy zgłosić się na sale obsługi klienta do doradcy płatnika składek i skorzystać z pomocy w rejestracji profilu. Jest on zakładany bezpłatnie w każdej placówce ZUS. Jeżeli płatnik dysponuje certyfikatem kwalifikowanym lub profilem zaufanym sam może go założyć.
Platforma Usług Elektronicznych jest wygodnym i bezpłatnym narzędziem, które ułatwia kontakty z ZUS. Umożliwia wgląd do danych zgromadzonych w ZUS, elektroniczne przekazywanie dokumentów ubezpieczeniowych, składanie wniosków, zapytań oraz odbieranie odpowiedzi z ZUS, jak również umawianie się na wizyty w jednostce ZUS.
PUE dla każdego
PUE mogą również założyć pracodawcy, zatrudniający mniej niż 5 pracowników. Co więcej z Platformy Usług Elektronicznych może skorzystać każdy klient, który ukończył 18 lat, po założeniu swojego profilu i potwierdzeniu swojej tożsamości w ZUS lub samodzielnie za pomocą profilu zaufanego ePUAP.
Na portalu PUE ZUS znajdują się trzy zakładki:
ubezpieczonego (pracownicy, za których pracodawcy odprowadzają składki),
płatnika (firmy, które odprowadzają składki do ZUS),
świadczeniobiorcy (emeryci i renciści).
Pracownik może zobaczyć, czy płatnik składek zgłosił jego oraz członków rodziny do ubezpieczeń oraz czy rozliczył za niego należne składki. Może też sprawdzić stan swojego konta w ZUS lub obliczyć prognozowaną wysokość emerytury, korzystając z kalkulatora emerytalnego. Ma również wgląd do informacji o wystawionych zwolnieniach lekarskich.
Z kolei płatnik składek na PUE może skorzystać z aplikacji ePłatnik za pomocą, której m.in. zgłosi pracownika do ubezpieczeń, wypełni i przekaże dokumenty rozliczeniowe z wykorzystaniem danych z bazy ZUS. Może również złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu i odebrać go na PUE oraz weryfikować bieżące rozliczenia. Aby płatnik mógł wysyłać przez PUE wnioski, pisma i dokumenty, w tym dokumenty ubezpieczeniowe, musi mieć profil zaufany ePUAP bądź podpis elektroniczny potwierdzony certyfikatem kwalifikowanym.
Natomiast świadczeniobiorca na PUE może sprawdzić przyznane i wypłacane mu świadczeniach, czyli emeryturach, rentach czy zasiłkach. Ma również dostęp do formularza PIT, może umówić się na wizytę w ZUS lub złożyć wniosek o zmianę swoich danych.
Dzięki profilowi zarezerwujemy wizytę w wybranej placówce ZUS w określonym dniu i o określonej godzinie. Po zgłoszeniu się w ZUS-ie, w biletomacie na sali obsługi klientów podajemy swój login PUE. Po chwili zostaniemy przyjęci przez pracownika sali obsługi klienta bez czekania w kolejce.
Profil na PUE nic nie kosztuje, a przynosi mnóstwo korzyści. Zachęcamy do zakładania i korzystania z tej wygodnej formy kontaktu z ZUS. info: ZUS