Kino Na Starówce

Kino Helios

Środa, 22 stycznia 2025 r.  Imieniny: Anastazji, Wincentego

Żorzanie pamiętają o biskupie Orszuliku

25.06.2013
Żorzanie pamiętają o biskupie Orszuliku

Tytuł Honorowego Członka Cechu Rzemiosł Różnych, Platynowy Medal im. Jana Kilińskiego i statuetkę - Honorowy Phoenix Sariensis - otrzymał ksiądz biskup Alojzy Orszulik, w minioną niedzielę, podczas specjalnej uroczystej mszy w kościele Świętych Apostołów Filipa i Jakuba.

Ksiądz biskup urodził się w Żorach. Tu spędził dzieciństwo i został stolarzem. A potem z rąk prymasa Wyszyńskiego przyjął święcenia i później od prymasa Glempa - sakrę biskupią. Gdy zasiadał przy Okrągłym Stole, miał już za sobą doświadczenie przygotowań papieskich wizyt w Polsce. W niedzielę obchodził swoje 85. urodziny i 56. rocznicę święceń kapłańskich.

- O tym, by uhonorować biskupa Orszulika, pomyśleliśmy na początku roku. Może trochę późno, ale lepiej późno niż wcale... - mówił już po uroczystości Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Żorach, Zdzisław Krzak. - Pomysł omówiliśmy z księdzem prałatem Szewczykiem. Czasu, by to wszystko przygotować, nie mieliśmy zbyt dużo... . Ksiądz biskup jest wielką postacią. Nie mówi się o tym, nie czytamy o Nim codziennie w gazetach, więc nie bardzo zdajemy sobie z tego sprawę. Ja sam, wiadomości na temat jego działalności poszukałem w internecie – przyznał Starszy Cechu. - Jestem pod ogromnym wrażeniem... . Po rozmowach z przedstawicielami Izby Rzemieślniczej w Katowicach, uznaliśmy, że tutaj potrzebne jest jedno z najwyższych polskich odznaczeń rzemieślniczych. I tak, na wniosek Cechu w Żorach poparty przez Izbę w Katowicach, Związek Rzemiosła Polskiego przyznał księdzu biskupowi ten zaszczytny medal.

A ksiądz biskup, gdy się dowiedział, co rzemieślnicy w Żorach dla niego szykują, to co – ucieszył się czy przestraszył może... - pytaliśmy. - Nie byłem przy tych rozmowach - odpowiadał śmiejąc się Zdzisław Krzak. - One odbywały się przez naszego proboszcza Gańczorza i bratanka księdza biskupa, Andrzeja Orszulika. Obawialiśmy się jedynie, że ze względu na stan zdrowia, ksiądz biskup może nie wybrać się w podróż do Żor, ale opatrzność czuwała... .

- Dziękuję wam wszystkim – mówił podczas mszy wzruszony biskup Orszulik. Głos drżał mu szczególnie, gdy wspominał spędzone w Żorach lata okupacji. Gdy wspominał więźniów oświęcimskich – nie mógł mówić. - Troszczcie się, by zło nie zakorzeniło się w waszych sercach... . A gdy będą mnie chować w katedrze łowickiej – przyjedźcie mnie pożegnać... .

- To wspaniały człowiek – mówił po mszy o biskupie wiceprezydent Wojciech Kałuża. - Mimo swojego wieku żyje sprawami Górnego Śląska. Czuć, że jego serce ciągle bije w Żorach... . Mój dziadek, który pochodził z Baranowic, chodził z Nim do szkoły.

Nie opowiadał, jak to razem na jabłka chodzili – dopytywaliśmy. - No... - ociągał się z odpowiedzią wiceprezydent. - No..., może czasem...

- To ważny dzień dla naszego miasta, szczególnie dla wiernych w parafiach w Śródmieściu i w Baranowicach – powiedział nam przewodniczący Rady Miasta, Piotr Kosztyła. - Myślę, że wielu żorzan wie, jakie zasługi dla naszego kraju, jak również naszego miasta są udziałem biskupa Alojzego Orszulika. To w historii Polski XX wieku postać wybitna. Osoba, która z ramienia kościoła prowadziła szereg negocjacji z władzami komunistycznymi, bardzo znacząca w okresie Okrągłego Stołu. Za zasługi dla dobra Polski, ksiądz biskup Orszulik uhonorowany został najwyższym odznaczeniem Państwowym Orderem Orła Białego. Ale co najważniejsze, jest osobą bardzo związaną z naszym miastem. Często podkreśla, że jest stąd i zawsze chętnie tu wraca. Stąd decyzja Kapituły Nagrody Miejskiej Phoenix Sariensis. Jesteśmy dumni z takiego żorzanina.

Tekst: Joanna Cyganek. Zdjęcia: Inga Grela, Joanna Cyganek


Ksiądz biskup Alojzy Orszulik – uczestnik rozmów w Magdalence i Obrad Okrągłego Stołu; organizator papieskich pielgrzymek do Polski, w latach 1992–2004 pierwszy biskup ordynariusz diecezji łowickiej; Kawaler Orderu Orła Białego...

... urodził się 21 czerwca 1928 roku w żorskich Baranowicach, w rodzinie rolniczej. W czasie okupacji i w pierwszych latach po wojnie pracował jako stolarz. W 1948 roku podjął naukę w Niższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Chełmie. Od 1951 roku odbywał nowicjat pallotyński w Ząbkowicach Śląskich i studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1957 roku. Kontynuując studia na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego uzyskał kolejno magisterium i licencjat. W latach 1961–89 wykładał prawo kanoniczne w seminarium ołtarzewskim. W 1962 roku skierowany został do pracy w Sekretariacie Episkopatu Polski. Od 1968 roku – kierownik Biura Prasowego Episkopatu, w latach 1974-94 - konsultor Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, w 1980. sekretarz Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu PRL. W 1987 roku był członkiem Komisji Mieszanej Stolicy Apostolskiej i Episkopatu Polski ds. nawiązania stosunków dyplomatycznych między Watykanem a Polską. Od 1994 roku przewodniczył Komisji Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu, brał także udział w pracach Kościelnej Komisji Konkordatowej. Sakrę biskupią otrzymał w 1989 roku. Jest Honorowym Obywatelem Łowicza i Łęczycy, Łowiczaninem Roku 1988, Honorowym Członkiem Cechu Rzemiosł Różnych w Łowiczu i Honorowym Członkiem Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Za: "Leksykonem Żorskim" Żory, 2010 r.









Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2025 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"