Wciąż można skorzystać z finansowanych przez miasto badań oczu w ramach programu profilaktycznego pn. „Wykrywanie zwyrodnienia siatkówki związanego z wiekiem (AMD) oraz ocznych powikłań cukrzycy w aspekcie ich wykrywalności w oparciu o analizę lekarską fotografii barwnej dna oka”. Swoje oczy może przebadać zupełnie za darmo aż 660 mieszkańców Żor.
Program „Wykrywanie zwyrodnienia siatkówki związanego z wiekiem (AMD) oraz ocznych powikłań cukrzycy w aspekcie ich wykrywalności w oparciu o analizę lekarską fotografii barwnej dna oka” jest realizowany przez dr Adama Cywińskiego, prowadzącego Śląski Ośrodek Leczenia Chorób Oczu, mieszczący się przy ul. Dworcowej 8 w Żorach. Na przeprowadzenie badań dla mieszkańców miasto przeznaczyło w tym roku 20 000 zł.
Z programu może skorzystać aż 660 osób zamieszkałych na stałe lub czasowo w Żorach. Darmowe badania przysługują osobom, które:
- ukończyły 50 rok życia, jeżeli ostatnie badanie okulistyczne było wykonane minimum 12 miesięcy wcześniej,
- są chore na cukrzycę lub mają stwierdzoną nietolerancję glukozy, jeżeli ich ostatnie badanie okulistyczne było wykonane minimum 6 miesięcy wcześniej i wykazało zmiany na dnie oka,
- są chore na cukrzycę lub maja stwierdzoną nietolerancją glukozy, a ich ostatnie badanie okulistyczne było wykonane minimum 12 miesięcy wcześniej.
Badania będą wykonywane do końca roku w Śląskim Ośrodku Leczenia Chorób Oczu, przy ul. Dworcowej 8. Należy jednak pamiętać, że ilość bezpłatnych badań jest ograniczona i o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Rejestracja telefoniczna pod nr 32 46 96 031 lub 516 896 929, od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 – 17:00.
Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) jest chorobą dotyczącą obszaru na dnie oka, zwanego plamką. To miejsce odpowiedzialne za widzenie centralne, które potrzebne jest do wykonywania codziennych czynności, takich jak np. czytanie, rozpoznawanie twarzy, czy znaków drogowych. AMD jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty osób dorosłych na świecie. Ujawnia się najczęściej w wieku 50-60 lat, a po 70 roku życia dotyka prawie 30% osób. Zwykle zmiany dotyczą obu oczu, choć nie muszą pojawiać się jednocześnie i ich zaawansowanie może być różne. Wyróżniamy dwie formy zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem: suchą oraz wysiękową. Więcej informacji na temat tej choroby można znaleźć na stronie www.amd.org.pl. info: UM