Tylko po trzy gminy, w każdej z pięciu kategorii zależnych od ich wielkości, zostały finalistami konkursu Samorząd PRO FAMILIA 2021, ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Jego celem było docenienie tych samorządów, które wykazują się szczególnymi działaniami na rzecz rodzin. W zaszczytnym gronie finalistów znalazły się Żory.
Do konkursu Samorząd PRO FAMILIA 2021 zgłosiło się aż 236 gmin z całej Polski, które mogą pochwalić się osiągnięciami oraz dobrymi praktykami w zakresie polityki prorodzinnej. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłaszając konkurs chciało nagrodzić te samorządy, dla których inwestowanie w rodzinę, godne warunki do życia, edukację, sport, ochronę zdrowia, osobisty rozwój i szeroko rozumiany dobrostan rodzin, jest szczególnie ważne. Kapituła konkursu analizowała m.in. nakłady budżetowe na politykę prorodzinną, korzystanie z rządowych programów dla rodzin, a także osiągnięcia w realizacji długofalowej strategii działań w ramach polityki prorodzinnej.
Wyniki konkursu ogłoszone zostały podczas konferencji V4+ COALITION PRO FIMILIA. W trójce najlepszych w Polsce, w kategorii gmina miejska od 20 do 100 tys. mieszkańców znaleźli się: Żory, Grodzisk Mazowiecki oraz Otwock. Ostatecznie zwycięzcą okazał się Otwock, jednak już samo miejsce w finale jest dowodem docenienia licznych działań władz Miasta Żory na rzecz rodzin.
– Od wielu lat kierujemy się ideą, że Miasto wtedy jest kompletne, kiedy myśli się o wszystkich jego mieszkańcach. Nominacja do tej nagrody to kolejne potwierdzenie, że obrana przez nas droga jest słuszna i przynosi pozytywne efekty. Cieszymy się, że nasze działania są doceniane i jest to dla nas motywacja do dalszej pracy dla dobra mieszkańców – podkreśla Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.
Jednym z powodów bardzo wysokiej oceny dla Żor jest to, że nasze miasto dużą uwagę przywiązuje do działań na rzecz ochrony zdrowia, realizując długoletnie, ciekawe programy polityki zdrowotnej, których efekty potwierdzone są dowodami medycznymi. Należą do nich takie programy jak: „Mamy w Żorach karmią piersią”, „Program profilaktyki próchnicy dla dzieci z terenu miasta Żory”, „Program profilaktycznych szczepień przeciw meningokokom dla dzieci dwuletnich z terenu miasta Żory”, „Program profilaktyki i wczesnego wykrywania nadwagi i otyłości wśród uczniów klas III szkół Podstawowych z terenu miasta Żory”, „ Program przeciwko zakażeniom pneumokokowym dla osób chorujących na nowotwory złośliwe zamieszkałych na terenie miasta Żory”, „Badania przesiewowe słuchu uczniów klas drugich szkół podstawowych z terenu Miasta Żory”, a także program profilaktyczny w zakresie wykrywania zwyrodnienia siatkówki związanego z wiekiem (AMD) oraz ocznych powikłań cukrzycy w aspekcie ich wykrywalności w oparciu o analizę lekarską fotografii barwnej dna oka. Docenione zostały też m.in. programy stypendialne, działalność w Żorach Dziennego Domu „Senior +” czy współpraca z organizacjami pozarządowymi.
– Na szczególną uwagę zasługuje fakt ustanowienia w Żorach świadczenia rewalidacyjnego dla dzieci do 36. miesiąca życia z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz określenia zasad przyznawania i wysokości – mówi Bożena Köhl-Gudzik, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta, odpowiadającego za wdrażanie miejskich programów profilaktyki zdrowotnej. – Planując i realizując kolejne działania na rzecz lokalnej społeczności, każdego dnia naszej pracy towarzyszą zaangażowanie, empatia i wzajemny szacunek. To te wartości są kluczem do sukcesu Żor – podkreśla Bożena Köhl-Gudzik.
Finaliści i laureaci konkursu Samorząd PRO FAMILIA 2021 (nazwa laureata została podkreślona)
Gmina wiejska:
Spytkowice (małopolskie)
Miejsce Piastowe (podkarpackie)
Markowa (podkarpackie)
Gmina wiejsko-miejska:
Trzebnica (dolnośląskie)
Pleszew (wielkopolskie)
Opole Lubelskie (lubelskie)
Gmina miejska do 20 tys.:
Boguszów Gorce (dolnośląskie),
Piława Górna (dolnośląskie)
Bieruń (śląskie)
Gmina miejska od 20 do 100 tys.:
Grodzisk Mazowiecki (mazowieckie)
Żory (śląskie)
Otwock (mazowieckie)
Gmina miejska powyżej 100 tys.:
Gdynia
Szczecin
Katowice
Źródło: UM