Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Niedziela, 22 grudnia 2024 r.  Imieniny: Honoraty, Zenona

Żory walczą ze smogiem - powstał specjalny zespół zadaniowy

24.03.2018
Żory walczą ze smogiem - powstał specjalny zespół zadaniowy

Radni, urzędnicy oraz przedstawiciele organizacji samorządowych - w sumie 17 osób - weszło w skład Miejskiego Zespołu, którego zadaniem będzie opracowanie działań, zmierzających do ograniczenia smogu w Żorach.

Szczegółowe  założenia, dotyczące działania Zespołu do spraw walki ze smogiem zostały przedstawione podczas konferencji prasowej, która 22 marca odbyła się w siedzibie Urzędu Miasta. Wzięli w niej udział: Waldemar Socha – Prezydent Miasta, Piotr Kosztyła – Przewodniczący Rady Miasta, Jacek Miketa – Radny Rady Miasta, pełniący rolę Przewodniczącego Zespołu oraz radny Piotr Huzarewicz.

Zadaniem Miejskiego Zespołu będzie stworzenie wieloletniego programu, zawierającego działania, które doprowadzą do poprawy jakości powietrza w naszym mieście. Konkretny zarys programu, zawierający zarówno analizę aktualnej sytuacji, jak i szczegółowe działania, które zamierza w najbliższych latach podjąć miasto, zostanie zaprezentowany w czerwcu tego roku. – Pozostaje nam pół roku do rozpoczęcia kolejnego sezonu grzewczego, w którym można wprowadzić zmiany na lepsze. Ten czas trzeba jak najlepiej wykorzystać – podkreślał podczas konferencji prezydent Socha.

Chcemy kompleksowego programu, który da nam konkretne efekty, czyli czystsze powietrze. Oczekiwania mieszkańców w tym zakresie są duże i chcemy im sprostać – mówił radny Jacek Miketa, Przewodniczący Zespołu. – Bez współpracy ze społeczeństwem na pewno nie uda nam się osiągnąć zamierzonego efektu, dlatego też będziemy chcieli zaangażować mieszkańców w prowadzone działania – dodał.

Prace Miejskiego Zespołu, którego zadaniem będzie opracowanie działań zmierzających do ograniczenia smogu w Żorach, będą dotyczyły szerokiego wachlarza spraw, związanych w różnych aspektach z zanieczyszczeniem powietrza. – Chcemy uporządkować szum informacyjny, dotyczący tematu smogu. Zależy nam, żeby tym zagadnieniem zajęli się specjaliści, między innymi po to, by radni mieli kompleksową wiedzę i mogli podejmować działania przynoszące wymierne efekty, a nie musieli decydować pod wpływem pojawiających się pomysłów i impulsów – mówił Piotr Kosztyła, Przewodniczący Rady Miasta. Podkreślał przy tym, że w Żorach od lat prowadzone są różne działania, by ograniczyć zanieczyszczenie powietrza. Jednym z najważniejszych była budowa ciepłociągu, zrealizowana przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Żory Sp. z o.o. w ramach projektu „Błękitne niebo nad Starówką – budowa systemu ciepłowniczego w Żorach”.

- Najpierw przygotujemy przegląd już podejmowanych przez miasto działań na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia powietrza. Przeanalizujemy ich skuteczność i potrzebę dalszego rozwijania. Wykorzystamy też pojawiające się nowe możliwości, takie jak rządowy program „Stop smog”, w ramach którego możliwe będą dofinansowania do termomodernizacji budynków prywatnych. To ważne narzędzie, ponieważ jeśli zmniejszymy zapotrzebowanie na ciepło, to jeszcze bardziej opłacalne stanie się także podłączenie do miejskiego ciepłociągu – zaznaczał podczas spotkania z dziennikarzami radny Piotr Huzarewicz.  

Oprócz działań inwestycyjnych, Miejski Zespół będzie czuwał także nad działaniami edukacyjnymi, skierowanymi zarówno do dzieci, jak i dorosłych mieszkańców. – Myślę, że nadal są proste rezerwy, jeśli chodzi o ograniczenie zanieczyszczenia powietrza. Chcemy uczyć mieszkańców, jak palić w piecach, żeby zaoszczędzić pieniądze, a przy tym emitować mniej zanieczyszczeń. To z pewnością nie rozwiąże całego problemu, ale liczę na to, że dotrzemy do jak najszerszej części społeczeństwa i efekty naszych działań będą widoczne już niedługo – podkreślał Waldemar Socha.

W skład Miejskiego Zespołu, którego zadaniem będzie opracowanie działań zmierzających do ograniczenia smogu w Żorach, weszli radni Rady Miasta: Jacek Miketa - Przewodniczący Zespołu, Piotr Huzarewicz, Barbara Fiedor, Jolanta Hrycak, Michał Miłek, Arkadiusz Kuś, Anna Gaszka i Anna Nowacka; pracownicy Urzędu Miasta: Anna Buchta – naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska, Bronisław Pruchnicki - Pełnomocnik Prezydenta ds. Infrastruktury, Anna Ujma - Pełnomocnik Prezydenta ds. Promocji, Kultury i Sportu, Alicja Grunberg-Wójcik z Wydziału Inżynierii Środowiska i Monika Niemczyk - kierownik Zespołu Zarządzania Energią, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych: Teresa Gola - Fundacja Folwark pod Lipami, Marcin Miśków - Stowarzyszenie „Zarazić Pasją”, Mateusz Buksa - Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej „Eventyr” oraz Dariusz Kos - Grupa Działamy. info: UM



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"