Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Środa, 13 listopada 2024 r.  Imieniny: Benedykta, Mikołaja, Stanisława

Żory - nowoczesne miasto - nowoczesna infrastruktura

26.11.2014
Żory - nowoczesne miasto - nowoczesna infrastruktura

Zakończyły się prace budowlane związane z powstaniem nowoczesnej, kompleksowej infrastruktury wodno–kanalizacyjnej w Żorach. Wysiłkiem wielu zaangażowanych w projekt osób, poprzez długie przygotowania i w końcu realizację projektu, udało się stworzyć w obrębie całego miasta nowoczesną sieć, która swoim zasięgiem obejmuje aż 98 % gospodarstw domowych!

To ogromne przedsięwzięcie! To nie tylko kilometry rur kanalizacji sanitarnej, deszczowej i wodociągowej, nowe przepompownie, separatory, zbiorniki retencyjne czy pompownia wody. To przede wszystkim ogromny wysiłek mieszkających i pracujących w tym mieście ludzi, którzy sprawili, iż mimo licznych niedogodności związanych z trwającymi przez kilka lat pracami budowlanymi, udało się szczęśliwie przedsięwzięcie dokończyć. Możemy pogratulować sobie sukcesu. Zakończony Projekt „Kompleksowe uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Żorach „ jest czymś, co wyróżnia nas na tle innych aglomeracji, bo swoim zasięgiem obejmuje prawie wszystkie gospodarstwa domowe w obrębie naszego miasta. Jest czymś, z czego możemy być dumni, bo na jego realizację udało się pozyskać wielomilionowe sumy z Unii Europejskiej. Jest czymś, co poprawia komfort życia mieszkańców, bo w jego efekcie dostają do domów wodę najwyższej jakości, a ścieki mogą odprowadzać do zbiorowego systemu, nie zanieczyszczając już środowiska naturalnego. Poprawa komfortu życia mieszkańców idzie tu w parze ze wzrostem atrakcyjności terenów inwestycyjnych i mieszkaniowych. Nowi inwestorzy w mieście to nowe miejsca pracy, dodatkowe wpływy do miejskiego budżetu, a zatem wzrost zamożności lokalnej społeczności.

Żyjemy w czystym, bezpiecznym dla naszego zdrowia środowisku

Jeszcze nie tak dawno, bo w 1997 r., podczas badania zasobów przyrodniczych Żor, większość wód płynących sklasyfikowano jako nienadające się do użytkowania gospodarczego z powodu wysokiego poziomu zanieczyszczenia związkami azotu oraz fosforanów. Wpływ na taki stan miały głównie niekontrolowane zrzuty ścieków z nieskanalizowanych budynków do wód powierzchniowych i podziemnych oraz niedostateczny poziom oczyszczenia ścieków w oczyszczalni miejskiej. Dziś marzenie o czystym środowisku staje się realne, a pierwszy krok w tym kierunku już został zrobiony. Kontrakty obejmujące rozbudowę i modernizację obiektów gospodarki wodno-ściekowej pozwoliły bowiem miastu na uzyskanie m.in. własnego źródła doskonałej wody pitnej z ujęć głębinowych, poprawę gospodarki osadami ściekowymi i znaczne zwiększenie przepustowości samej oczyszczalni. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze, dotychczasowe ścieki, po przejściu przez wszystkie procesy technologiczne kierowane są do rzeki Rudy nie powodując żadnych szkód i zanieczyszczenia środowiska. Realizacja projektu niesie więc za sobą wiele korzyści, przede wszystkim ochronę wód powierzchniowych i podziemnych, poprawę stanu czystości rzek Rudy i Pszczynki, a poprzez wykorzystanie nowoczesnych urządzeń umożliwia spożytkowanie ubocznych produktów procesu oczyszczania np. biogazu wytwarzanego w czasie fermentacji osadów ściekowych do ogrzewania pomieszczeń oczyszczalni.

Nie zmarnujmy szansy

Jednak całe to dzieło i wysiłek nas wszystkich okaże się zupełnie nieprzydatny, jeżeli do stworzonej infrastruktury nie podłączą się indywidualni odbiorcy tacy jak Ty, Ja i nasz sąsiad. Sieć nie spełni swego zadania, jeżeli znajdą się tacy, którzy licząc na pozorną korzyść, nadal będą wypuszczać ścieki bezpośrednio do środowiska, co gorsza, znajdując na to społeczne przyzwolenie. Teraz, gdy nie ma już usprawiedliwienia dla tego typu działań, mamy szansę wywiązać się ze spoczywającej na nas odpowiedzialności, nie tylko za środowisko naturalne, ale przede wszystkim za zdrowie naszych rodzin i naszych sąsiadów.

Przywilej, ale i obowiązek przyłączenia się do sieci

Tymczasem ci mieszkańcy, których domostwa zostały objęte systemem nowo wybudowanej kanalizacji sanitarnej, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wyjścia innego nie mają, jak tylko swoją posesję do zbiorczego systemu kanalizacji podłączyć. Obowiązek ten nakłada Ustawa o Utrzymaniu Czystości i Porządku w Gminach. Dlatego warto swoje indywidualne przyłącze wykonać jak najszybciej. Przestrogą dla opieszałych niech będą surowe kary grożące za niewypełnienie tego obowiązku w wyznaczonym terminie.

Jakie czekają nas formalności?

Właściciele nieruchomości podłączających się do nowo wybudowanej kanalizacji zwolnieni są z konieczności wykonania dokumentacji projektowej przyłącza kanalizacyjnego. Potrzebny jest jedynie dokument określający warunki techniczne przyłączenia. Prace w terenie można wykonać osobiście, bądź zlecić je wybranej firmie. Przed ich rozpoczęciem należy jedynie zgłosić w PWiK Żory termin wykonania przyłącza. Przy okazji można osobiście, bądź telefonicznie uzgodnić termin odbioru technicznego prac. Po wykonaniu przyłącza, a przed jego zasypaniem, należy zlecić uprawnionemu geodecie wykonanie pomiaru – tzw. geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, a następnie złożyć wspomniany dokument w siedzibie PWiK przy ul. Wodociągowej 10. Na tym etapie można też podpisać umowę na odprowadzanie ścieków.

Gdy brak środków na sfinansowanie przyłącza

Skoro oczywistym jest, że przyłącze należy wykonać i chcemy to zrobić jak najszybciej, to co w przypadku, gdy nas na to nie stać? Jednym z możliwych rozwiązań pozostaje pozyskanie finansowania w formie preferencyjnej pożyczki. Uczestniczący w spotkaniach z mieszkańcami przedstawiciele żorskiego Banku Spółdzielczego przygotowali specjalną ofertę dla wszystkich zainteresowanych. Jest to Kredyt Okolicznościowy bez poręczyciela
z oprocentowaniem 5,99% w stosunku rocznym. Okres kredytowania do 12 miesięcy (równe raty). Prowizja dla posiadaczy ROR lub RB w BS w Żorach wynosi 2%, dla pozostałych klientów - 4%.

W razie pytań

Wszyscy mieszkańcy, którzy mają pytania bądź wątpliwości związane z przyłączeniem się do sieci kanalizacyjnej proszeni są o kontakt z Biurem Obsługi Klienta lub z Działem Uzgodnień i Ewidencji Majątku w PWiK Żory Sp. z o.o. tel. 32 43 44 632.

info. PWiK

 



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"